>

ANNE - ÇOCUK

Çocuğa Boşanma Nasıl Anlatılmalı?

Boşanma… Aileler için açıklaması en zor konulardan biri…
 
   
 
 
     

Anne ve babanın kendi ilişkilerine yönelik aldığı bu karar, çocuğun hayatı üzerinde son derece önemli bir role sahiptir. Bu nedenle sürecin iyi bir şekilde konuşulması ve yönetilebilmesi oldukça önemlidir. Boşanma sürecinde ebeveynler çocuklarının ihtiyaçlarına, aralarındaki güven bağının korunmasına özen göstermelidir. Avrasya Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Burak Berber, ayrılık kararı almakta zorlanılmış süreçlerin çocukları olumsuz etkilediğini belirterek, boşanma kararının çocuklara nasıl anlatılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgilerini paylaşıyor.

Bu zorlu sürecin uyumlu bir şekilde atlatılması için izlenecek adımlar

• Ayrılık kararının çocukların yaş dönemlerine uygun cümlelerle açıklanmalı.
• Anne ve babanın sorumlulukların değişmediğini ve her zaman onu seveceğinizi belirtin.
• Görüşme düzenine birlikte karar verin.
• Çocuklar evden ayrılan ebeveynler için nerede yaşadıklarına dair kaygılı olabilir. Bu nedenle anne babalar nerede yaşadıklarını, neler yaptıklarını tatmin edici bir şekilde anlatmalıdır.
• Anne babalar aralarındaki sorunla çocuklarının önünde tartışmamalı.
• Okul, sağlık gibi konularda her iki tarafta iş birliği içinde olmalı.
• Anne ve babalar boşanmış olsalar bile çocuklarıyla evliyken olduğu gibi ilgilenmeli.

Boşanmanın nedenleri


İş hayatı, yaşanan zorluklar zamanla ilişkileri de etkiliyor. Duyguların ön plana alınarak yapıldığı evliliklerde zamanla eğitimsel, kişisel farklılıklar, beklentilerin değişmesi vb. konular çiftleri birbirinden uzaklaştırarak boşanmaya yakınlaştırıyor. İlişkinin temeli olarak kabul edilen eşlerin birbirine göstermeleri gereken özen ve ilgi de yok olduğu zaman bu süreç hızlanıyor.

Bu süreçte çiftler bazı konularda kendilerini sorgulamalıdır. Problemlerin çözülmesi için boşanma kararı alınması en doğru karar mıdır? Bunun cevabı verildikten ve yapılması gereken her şeyin yapıldığından emin olunduktan sonra boşanma kararı alınmalıdır.

Boşanma sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Boşanma kararı ve sonrası zorlu bir süreç. Bu evrede yaşananlar, çocuğun gelişimini etkileyecek bir sürecin başlamasına neden oluyor. Ebeveynlerin bu döneme nasıl hazırlandıkları ve boşanma sonrası durumları, çocukların gelişimlerini etkiliyor. Boşanma sadece çocuk için değil, ebeveynler içinde stres yaratır. Evlerin ayrılması gibi konular açıklamadan yapılmadan uygulanmamalıdır. Ayrı yaşamayı denemeyi düşünen çiftler bunu çocuklarıyla paylaşmalıdır.

Nasıl anlatılmalı ve hangi dil kullanılmalı?

Boşanma kararını açıklarken ebeveynlerin birlikte hareket etmeleri oldukça önemli. Bulunulan durum ve bundan sonraki yaşam şekli açıklayıcı cümlelerle, soru işareti kalmayacak şekilde anlatılmalı. Boşanma kararının alınma süreci öncesinde evde bir şeylerin yolunda gitmediği gizlenmeye çalışılsa da çocuk bunu fark eder. Bu nedenle evdeki huzursuzluk göz ardı edilerek bahanelere sığınılmamalıdır. Bu çocukta güvensizliğe neden olur. Bu sebeple eğer yolunda gitmeyen şeyler belli bir sınırı aştıysa ve boşanma kararı gündemdeyse ve netlik kazanmamışsa çiftler çocuklarına aralarında yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu ve bu durumu düşünmek için aynı evde ya da başka evlerde zamana ihtiyaçları olduğunu söylemelidir.
Anne babanın ortak dil ve tutum içinde olması çocuğun onlara duyduğu güveni pekiştirecektir. Boşanma ile birlikte anne ve baba olma görevleri yok olmayacaktır. Bu nedenle bunun çocuğa iyi bir şekilde anlatılması gerekmektedir.

Çocuğun yaşı önem taşır mı?

Okul öncesinde yaşanan boşanmalarda çocuk, evden giden ebeveynin onu terk ettiğini ve bu durumun sorumlusunun kendisi olduğunu düşünebilir. Bu nedenle düzenli görüşmeler ve çocuğun evden ayrılan ebeveynle duygusal duyumunun olması bu sürecin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Açıklama yapılacak çocuğun yaşı ne kadar küçükse o kadar somut bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bir ergen için bu durum farklılık göstermektedir. Ergenlik boşanma açısından riskli bir dönemdir. Bu dönemde genç kızlar ve erkeklerde;

• Kimlikler belirlenir,
• Çocukluğa veda edilir,
• İlk flört ve bağlanma ilişkileri başlar,
• Duygusal dalgalanmalar yoğun olarak yaşanır.

Bu dalgalanmada her yeniye hassas olan gençler için anne ve babanın boşanma kararı özel bir hassasiyet ile ele alınmalıdır. Bu nedenle uzman desteği alınması büyümenin pek çok katmanına olumsuz yönde etki etmesini engeller.

 

Etiketler: Çocuk, Boşanma, Anne, Baba, Evlilik
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>