>

ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuz okulda başarısız mı?

Çocuğunuzun okul hayatında başarılı olabilmesi için her şeyden önce sağlıklı olması gerekiyor.
 
   
 
 
     
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Salih Şenli, sağlık problemleri yaşayan çocukların, konuyu öğrenme ve dikkatini derse verme şansının azaldığına dikkat çekiyor. Anne babaların bu konuda son derece duyarlı olması gerekiyor. Dr. Salih Şenli, çocukların okul hayatında başarısız olmalarına yol açabilen rahatsızlıklardan bazılarını sıralıyor.

Görme bozuklukları ve kusurları:

Görme ile ilgili rahatsızlıklar, tahtaya yazılanları, öğretmenin gösterdiği eğitim araç-gereçlerini ve kitapları görmeyi zorlaştırabilir.

İşitme bozuklukları:

Çocuk, öğretmenlerinin anlattığı konuları iyi duymuyor olabilir.

Öğrenme güçlükleri:

Psikolojik nedenlerden dolayı derste dikkatini toplayamayabilir ya da öğrenme güçlüğü yaşıyor olabilir.

Uyku problemleri:

İyi uyuyamayan çocuklar güne yorgun başlar. Bu da sınıftaki performanslarının düşmesine yol açabilir.

Kansızlık:

Çeşitli nedenlere bağlı olabilir. En sık görülen nedeni, demir eksikliğidir. Demir, beyin gelişimi için son derece önemlidir. Demir eksikliği çocukların okul başarısını engelleyebilir. Kansızlık ayrıca halsizliğe de yol açarak çocuğu olumsuz etkiler.

Enfeksiyonlar ve hormonal bozukluklar:

Çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu veya akciğer enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunlar çocuğun gelişimini engelleyebilir.

Beslenme yetersizlikleri ve hatalı beslenme alışkanlıkları:

Kahvaltı yapmama veya abur-cubur gıdaları çok miktarda tüketmek, çocukların aşırı kilolu olmasına (obezite) ya da yetersiz kilo alımına yol açarak çocuğu olumsuz etkiler. Sağlıklı beslenen ve gerekli besin maddelerini alan çocuklar, yetersiz beslenenlere göre derslerine daha iyi konsantre olur ve anlatılanları daha kolay kavrar.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>