>

ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuzun cildini koruyun

Hassas ciltleri ile bebek ve çocuklar cilt sorunlarını daha fazla yaşarlar. Bebek ve çocuğunuzun cildini korumak için alınması gereken önlemler…
 
   
 
 
     
Cildin sağlık ve yumuşaklığını koruyun Sıcak suyla banyodan kaçının. Sıcak su cildin doğal nemlendirici yağlarını yok eder. Çocuğunuzun banyosunda ılık suyu tercih edin veya kendisine ılık su ile banyo yapmasını söyleyin. Banyodan sonra havluyla hafifçe kurulandıktan sonra nemli cilde nemlendirici uygulayın.

Kışın bebekleri daha seyrek banyo yaptırın. Kışın bebeklerin haftada iki veya üç kez banyo yapmaları yeterlidir. Bebeğin banyosunda nemlendirici bir sabun kullanın ve banyo sonrasında da cildine nemlendirici uygulayın.

Çocuğunuza gün içinde kullanması için küçük bir ambalajda nemlendirici el kremi verin.

Çocuğunuz dışarı çıkarken su geçirmez bir eldiven giymesini sağlayın. Yüzünün hassas cildini ise bir kaşkol ile koruyun.

Çocuğunuzun odasındaki havayı nemlendirin. Mümkünse bir buhar makinesi ile sağlayacağınız nem cildi korumaya ve burun deliklerinin kurumasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Dudaklarının kuruması ve çatlamasını önlemek için çocuğunuza çantasında ya da cebinde taşıması için bir dudak nemlendiricisi tedarik edin.

Özellikle karda oynarken veya kayak yaparken en az 15 faktörlü bir güneş koruma kremi kullanın. Kar güneşten kaynaklanan ultraviyole ışınlarının %85''ini yansıtabilir. Kışın güneş ışınları yaz aylarında olduğu kadar şiddetli olmasa da, yine de cilt için zararlıdır.

Soğuğa bağlı cilt sorunları olduğunda ne yapmalısınız?

Çocuğunuzun cildi kurumaya başlar veya kırmızı ya da kaşıntılı lekeler oluşursa, etkilenen bölgeye bol bol nemlendirici krem ya da merhem uygulayın.

Cilt sorununda herhangi bir iyileşme olmazsa, çocuk doktorunuzla ya da bir dermatolog ile görüşün.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>