>

ANNE - ÇOCUK

Çocuklar trafikteki en büyük risk grubu

Uzmanlar, çocukların trafikte en büyük risk grubunu oluşturduğunu belirtiyor. Uzmanların buna ilişkin açıklama ve uyarıları da şöyle sıralanıyor:
 
   
 
 
     
Trafikte önce çocuğa, sonra çocuğa, sonra tekrar çocuğa bakın!

Uzmanlar, çocukların trafikte en büyük risk grubunu oluşturduğunu belirtiyor. Uzmanların buna ilişkin açıklama ve uyarıları da şöyle sıralanıyor:

Çocukların fiziksel dezavantajları vardır: Çocuklar, adımları küçük olduğu için hızlı koşamazlar ve yürüyüş süreleri daha uzundur. Boyları kısa olduğu için görme alanları sınırlı olup, sürücüler tarafından fark edilmeleri de daha güçtür.

Çocuklar her zaman doğru tahminlerde bulunamazlar: Çocuklar, algılama ve değerlendirmeleri henüz yeterince gelişmiş olmadığı için, yaklaşmakta olan bir aracın hızını ve uzaklığını doğru tahmin edemezler. Kazaların büyük çoğunluğu yerleşim yerleri içinde, çocukların ev ve okullarına yakın alanlarda meydana gelmektedir. Bu nedenle bu tür mekanlarda, sürücüler çok dikkatli davranmalıdır.

Çocukların davranışlarını tehlikeler değil, o anki istek ve ilgileri belirler: Trafik ortamında yanınızda yürüyen bir çocuğun sizinle aynı davranışı ve tepkiyi göstermesini beklemeyin. Çocuğun hareketlerini dikkatle izleyin.

Çocukları trafikteki tehlikeler konusunda sürekli uyarın: Çocuklar çevrelerine olan ilgileri nedeniyle trafiğe yeterince odaklanamazlar. Anne ve babaların trafikte çocuklarına doğru örnek olmaları ve onları sürekli olarak bilgilendirmeleri gerekir.

Çocukları, trafikteki doğru davranışları için de ödüllendirin: Çocukları trafikte doğru davranışları için ödüllendirerek, trafik kurallarına uymaya özendirebilirsiniz.

Renault, çocukların eğitimini bu yıl da sürdürüyor

Renault, üç yıl önce yol güvenliği için çocukların eğitimine yöneldi. Sokakta İlk Adımlar Yol Güvenliği Eğitim Projesi ilk yıl İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da başladı, ardından da Antalya, Gaziantep ve Balıkesir’le genişledi. İki öğretim yılında, Renault’nun özenle hazırladığı “Sokakta İlk Adımlar” adlı yol güvenliği eğitim setleri 45 bini aşkın ilkokul öğrencisine ulaştı. Bu öğretim yılında hem illerin, hem de öğrencilerin sayısı daha da artacak. “Sokakta İlk Adımlar” projesinin temeli; çocukların yollarda, sorumluklarının bilincinde bireyler olmalarını ve başkalarının haklarına saygılı davranmalarını sağlamaya dayanıyor. Aynı zamanda yeni kampanyada vurgulandığı gibi, trafikte dikkat etmeleri gereken unsurlar aktarılıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>