>

KÜLTÜR-SANAT

Dostlar Arasında Entelektüel Tartışmaların Satır Arasına Gizlenmiş Bir Hesaplaşma: “Sanat”...

“Sanat” için üçü bir arada!
 
   
 
 
     

Tiyatronun üç usta ismi; Cihan Ünal, Can Gürzap ve aynı zamanda onların öğrencisi olan Mutlu Güney, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Sanat” için aynı sahne üzerinde buluşuyor. Uzun yıllardır bir arada olan üç yakın arkadaşın, satın alınan bir sanat eseriyle sorgulanan dostluklarının hikâyesini sahneye taşıyan “Sanat” oyunu, 16 Aralık Cumartesi akşamı Torun Center artısahne Mecidiyeköy’de izlenebilir.

Cüneyt Türel, Cihan Ünal ve Can Gürzap’ın 20 yıl önce birlikte rol aldıkları “Sanat” oyunu, Gencay Gürün’ün ustalıklı rejisiyle usta oyuncu Türel’in anısına yeniden sahneleniyor. Yeni “Sanat”ın kadrosunda Cihan Ünal ve Can Gürzap’a bu defa Mutlu Güney eşlik ediyor.

Ünlü Fransız yazar Yasmina Reza’nın kaleme aldığı “Sanat”, satın alınan bir sanat eseriyle sorgulanan bir dostluk hikâyesi, entelektüel tartışmaların satır arasına gizlenmiş bir hesaplaşma. 25 yıllık bir dostluğa “nefret” karıştıran şeyin satın alınan beyaz, bembeyaz bir tablo olması ironik gelebilir. Lakin Marc, Serge ve Yvan, çok pahalıya satın alınan bir sanat eserinin adeta enkazı altında kalacaktır. Sanatsal eleştirilerle başlayan zıtlaşmaları, gitgide onları da ele geçirip kendilerini, hayatlarını ve dostluklarını adeta bir uçuruma doğru sürükler. İç hesaplaşmalar, sert yüzleşmeler nihayetinde bitme noktasına gelen bir dostluğa uzanır. Fransız roman, senaryo ve oyun yazarı Yasmina Reza’nın yaşadığı bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı “Sanat” sahnelendiği tüm zamanlarda ve ülkelerde büyük beğeni topladı.

Türk tiyatrosunun değerli isimlerinden Gencay Gürün’ün dilimize çevirip yönettiği oyunun, yapımı AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’na, sahne tasarımı ise Barış Dinçel’e ait.

“Sanat” oyunu 16 Aralık 2017, Cumartesi akşamı saat 20.30’da Torun Center artısahne Mecidiyeköy’de tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunun biletleri; Biletix’ten ve gişeden temin edilebilir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>