>

ANNE - ÇOCUK

Ebeveynler Karneyi Nasıl Okumalı?

Aileler karneyi nasıl değerlendirmeli?
 
   
 
 
     

Karne çocukların başarılarını ölçümlemek için bir kriter midir yoksa ailelerin de karneden çıkarabilecekleri dersler var mıdır?

Bir çocuğun başarılı olmasında bir çok etken vardır. Çocuğa iyi iyi eğitim verilmesi, öğrenme ve zeka ile ilgili becerileri, evin huzuru ve fiziksel ortamı, herhangi bir psikiyatrik veya tıbbi bozukluğun varlığı, anne-baba disiplini ve ilgisi, yaklaşımı, çocuğun motivasyonu gibi daha bir çok etken başarıyı etkiler. Aileler çoğu zaman karnedeki kötü notları çocukların tembelliği ile ilgili olduğunu düşünüyor. Oysa başarısızlık durumuna çok etkenli yaklaşılmalıdır. Bazen tamamıyla çocuğun yapısal durumlarından dolayı başarısızlık vardır. Türkiye’de genellikle beklenen iyi bir matematik ve fizik dersi becerisidir. Oysa bazı çocuklar sanata yada spora yatkındır. Aileler bu durumları göz önünde tutmalıdırlar.

KARNEDE NOTLARI ÇOK İYİ OLAN ÇOCUĞU ÖDÜLLENDİRMEK DOĞRU MU?

Bir davranışın ödüllendirilmesi o davranışı pekiştirir. Ancak ödülün ne olduğuna dikkat edilmeli ve seçimi iyi yapılmalıdır.

KARNESI KÖTÜ OLAN ÇOCUĞA ANNE BABA NASIL DAVRANMALI? CEZA BİR YÖNTEM MİDİR?

Aslında bu karne biraz da anne babaların karnesidir. Zaten ilgili bir anne baba çocuğunun karne notlarını önceden kestirebilir ve öncesinden önlemlerini alır. Karnesi kötü notlar ile dolu olan çocuk çoğu zaman üzüntü içindedir. Ceza yerine çözüm aramak ve anne baba duygularının ifadesi daha etkili olabilir.

KARNE TÖRENLERİNİ ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİLERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

Bu durumun iki yönü var bir taraftan başarılı öğrencileri teşvik eder ve karnede iyi not almanın önemini vurgular, ama diğer taraftan zaten oldukça yarışmacı bir ortamda bulunan çocukların bu yarışmacı tarzlarını pekiştirir. Bunun abartılı yaşanması ve genel yaklaşımlarla başarının öneminin çok vurgulanması kişiyi “başarıya giden her yolu meşru sayan makyevelist yaklaşıma” hazırlar.

AİLELERE ÖNERİ OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA ALABİLİR MİYİZ?


Başarı, sevginin ön koşulu olmamalıdır. Bir anne baba çocuğunu başarısız da olsa kabullendiğini gösterebilmelidir. Başarısızlığa ortak çözümler aranmalıdır. Sadece karne günü bir şeyleri fark ediyor olmak çoğu zaman yararsızdır.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>