>

ANNE - ÇOCUK

Gebelikte fazla kilo almak riskli

Hamilelik sırasında 16 kilogramdan fazla kilo alan kadınlar, aşırı şişman ya da obez olma riskiyle karşı karşıya...
 
   
 
 
     
İsveç bilim adamlarının araştırmasına göre, hamilelik süresince 16 kilogramdan fazla ağırlaşan kadınlarda bir yıl sonra 5,5 kilogramın kalıcılaştığı belirlendi.

Stockholm’deki Karolinka Üniversitesi Hastanesi’nde obezite uzmanı Dr. Yvonne Linne ve ekibi, Stockholm’de 2342 hamile kadının kilo durumlarını, doğumdan 1 yıl ve 15 yıl sonra izledi. Linne, Prag’da Avrupa Obezite Kongresi’nde yaptığı açıklamada, hamilelikte 12 ila 14 kilogram alınmasının normal olduğunu, ancak bundan fazlasının sorun yaratabileceğini söyledi.

Anne adaylarının, hamilelik süresince ortalama 12 kilogram ağırlaştığını, ancak bu kiloların büyük bölümünün doğumdan sonraki bir yıl içinde verildiğini belirten Linne, “16 kilogramın üzerine çıkılırsa, kilonun kalıcı olma riski vardır ve obeziteye doğru bir eğilim başlar” dedi. Araştırmaya göre, hamilelik süresince 16 kilogramdan az kilo alan kadınlarda, bir yıldan sonra ortalama 1,4 kilogramın kalıcı olduğu saptandı. 16 kilogramdan fazla ağırlaşan kadınlarda ise bir yıl sonra 5,5 kilogramın kalıcılaştığı belirlendi.

MAKUL BİÇİMDE BESLENMELİ

Linne, bazı kadınların emzirme döneminde kolayca zayıflayacakları gerekçesiyle kilolarını kontrol etmediklerini, ancak araştırmalarının emzirmenin kilo durumuyla bağlantısı olmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

Hamilelik süresince diyet yapılmaması gerektiğini belirten Linne, makul biçimde beslenmeye devam edilmesini önerdi.

Linne ve ekibinin halen araştırma kapsamındaki kadınların çocuklarını izleyerek, hamilelikte alınan kiloların, çocukların ağırlıklarında belirleyici etkisi olup olmadığını saptamaya çalıştıkları belirtildi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>