>

ANNE - ÇOCUK

Hamile ve doğum kıyafetleri

Gebelikte giysi ve kıyafet seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Gebelikte ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır? İşte öneriler…
 
   
 
 
     
Hamilelere özel tasarlanan giysiler, ilk kez 1911’de Amerika’da satılmaya başladı. ABD’li girişimci Lane Bryant, hamileler için rahat ve modern kıyafetler tasarlayıp, satıyordu. O dönemde de hamileler, ‘normal görünen giysi’ bulma probleminden yakınırlardı. Bundan 50 yıl sonra, yani 1960’larda, bir mağaza, Jacqueline Kennedy’nin hamileyken giydiği giysilerin aynısını yaparak ‘First Lady’lerin Hamile Modası’ sloganıyla satmaya başladı. Hamile kadınların her dönemde karşılaştığı kıyafet bulma problemi, şimdi yeni ve yükselişte olan bir pazar yarattı. Art arda hamile giyim mağazaları açılmakta, ünlü markalar normal koleksiyonlarının yanında, hamile kıyafetleri hazırlamaktadırlar.

Hamileyken kıyafet bulmakta en çok zorlananlar maalesef çalışan kadınlar. Değişen vücutlarına uygun kumaş pantolon, gömlek, etek ve ceket ihtiyacını yoğun şekilde hissetmektedirler. Hamile mağazalarında yünlüsü, tüviti, likralısı, her çeşit kumaş pantolon bulmak mümkün olmaktadır. Hamile giysi ve pantolonları,bellerinin lastikli ve genişleyen karına göre ayarlanabilir olmasıyla, normal pantolonlardan kolaylıkla ayrılabilmekte olup her dönem ve sezon yeni kesim ve renkler ile günün modasına ayak uydurmaktadırlar.

Gebelikte giysi ve kıyafet seçerken nelere dikkat etmek gerekir, öneriler

Karnınız hâlâ büyüme yolunda.

Pantolonunuzu düğmesini iliklemediğiniz ilk günden yakınınızdaki gebelik giysileri satan mağazanın çekiciliğine kapılmayın. Giyebileceğiniz zaman görece kısa olduğundan gebelik giysileri pahalıya gelebilir. Karnınız büyüdükçe ve yalnızca gereksindiğiniz zaman, gerekli şeyleri satın alın. Her ne kadar gebe mağazalarındaki odalarda deneme olanağınız size nasıl bir gebe yastığı gerektiğini gösterebilirse de, gelecekte yükünüzün nasıl olacağını yada hangisinin sizin için rahat olacağını belirleyemez.

Kendinizi gebelik giysileriyle sınırlı saymayın.

Gebe mağazasından olmasa da size uygun olanı giyinin. Gebelikte kullanmak üzere, normal giysiler satın alma (yada var olan giysilerinizi giyme) paranızı korumanın en iyi yoludur. Modelistlerin hangi mevsime özgü hazırlandıklarına bağlı olarak birçok giysi gebelikte uygun olabilir. Paranızı harcarken bu tür durumları göz önüne alırken uyanık olun. Bugün için bu giysileri sevebilseniz de, gebelikten sonra bunları giymek istemeyebilirsiniz; doğumdan sonra birçok gebelik giysisini katlayıp kaldırmak için güçlü bir istek duyulabilirsiniz.

Giysi ekleri (aksesuar) önemli bir yol oynar.

Gebe olmadığınız zamanlarda, ekler hoş bir dokunma duyusu verir. Oysa gebelikte bunlar temel niteliktedir. Gebe kadınlar için, ilginç bir eşarptan çarpıcı bir çift küpeden, elektrik yayan iç çamaşırından hatta parlak renkli bir çift spor ayakkabısından alınan destek birçok pahalı ve moda giysilerden daha fazladır.

Gebe giysilerini ödünç alabilir ya da ödünç verebilirsiniz. Giyim tarzına uymasa da size gebe giysilerini verme önerilerini kabul edin. Gerektiğinde bir bluz, tulum ya da pantolon veya bir aksesuar ödünç alabilirsiniz. Doğumdan sonra gebe giysilerini giymek istemiyorsanız, yeni gebe kalan bir arkadaşınıza bunları vermeyi önerebilirsiniz. Böylece hem siz hem de arkadaşınız paranızı korumuş olursunuz.

Serinlik önemlidir.

Sıcak tutan (naylon gibi sentetik) kumaşlardan yapılmış giysiler gebeyken pek uygun olmaz. Metabolizmanız yüksek ve vücudunuz daha sıcakken, pamuklu kumaştan yapılmış giysiler daha rahat olur. Açık renkli, seyrek dokulu, geniş giysiler serin kalmanızı kolaylaştırır. Beli sıkı olmayan dizüstü şortlar pantolondan daha rahat olur. Hava soğuduğunda kat kat giyinmek idealdir. Sıcak bastığında ya da kapalı yerlere girdiğinizde bazılarını çıkarır, dışarı çıktığınızda giyersiniz.

Hamile( Gebe) Giyiminde İç Çamaşırı Seçimi

Gebeliğin ilk üç ayında göğüsler ileri derecede büyüyecektir . Bu dönemde meme dokusuna tam destek sağlayacak şekilde ne büyük ne küçük tam ölçüsünde geniş balenli ve geniş askılı sütyenler tercih edilmelidir. İleri derecede büyümüş göğüsler için gebelere gece yatarken de destek sağlama amaçlı sütyen kullanmaları önerilir. Gebelikte meme deformasyonunun sebebi zamanında meme dokusuna uygun destek vermemektir. Hiçbir zaman unutmayınız meme bağ dokusu bir kez deforme olduğunda, geri dönüş mümkün değildir. Halk arasında emzirmenin memeyi deforme ettiğine inanılmaktadır. Bu inanç yanlıştır.

İç çamaşırı seçiminde gebeler sentetik olmayan özellikle pamuklu ürünleri tercih etmelidirler.

İç çamaşırları genellikle bol seçilmeli ve kan dolaşımı üzerine muhtemel olumsuz etkilerini engellemek için iç çamaşırı lastiklerinin çok sıkmaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Gebe elbisesi ve aksesurları satan mağazalarda, hamileler için özel üretilmiş iç çamaşırı ve sütyenler bulmak mümkündür. Gebelerin bu çeşit ürünleri mümkünse alıp kullanmasını tavsiye ederim.

Gebelikte Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır? Rahat Etmek için Ne Tarz Ayakkabılar Seçilmelidir?

Tabanının iki katı yüksekliginde topugu olan ayakkabilar,sirtiniz için tehlikeli olabilecek düz veya yüksek topuklu ayakkabilardan daha uygundur.Deri gibi dogal malzemeden yapilmis ayakkabilar,ayaklarinizin havasiz kalmasini önleyecektir. Düz yada küçük topuklu ayağınıza hafif bol olanları tercih ediniz. İleri gebelik haftalarında eğilip giyme zorluğu olacağından bağsız ayakkabılar tercih edilmelidir. Kış ayları için cırt cırtlı yada fermuarlı olan botlar tercih edilmelidir.

Gebelikte Korse Kullanımı Sakıncalı Mı? Ne Zaman Korse Takılmalı?

Karnı çok büyük gebelerde,çoğul gebeliklerde,birden fazla doğurmuş gebelerde destek amaçlı gebelik korsesi önerilir. Bunun basınç hissini ve karın sarkmasını engellediği gibi bele binen yükü azaltıcı etkisi vardır. Bu da bel ve kasık ağrılarını azaltacaktır. Gebeler için özel satılan korseler tercih edilmelidir. Ülkemizde maalesef temini hemen hemen imkansızdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>