>

ANNE - ÇOCUK

Hamilelik lekeleri

Hamilelik dönemini yaşayan bazı bayanların alın,yanaklar ve dudak üstünde oluşan lekelerden şikayetçi olmaları sık rastlanan bir durumdur.
 
   
 
 
     
Kahverengi yada genellikle sütlü kahve renginde olan bu lekelere hamilelik maskesi yada "Melazma" adı verilir. Bu lekeler hamilelik döneminde artan östrojen hormonunun, cilde rengini veren pigment hücrelerini olumsuz yönde etkilemesi sonucu oluşurlar. Genellikle 4. yada 5. ayda ortaya çıkan bu lekeler esmer ve koyu buğday tenli bayanlarda daha çok görülür. Tabii ki cildin genetik özellikleri de bu lekelerin oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Dolayısı ile genetik özellikleri bakımından kişi hamilelik dönemini hiç leke problemi yaşamadan da atlatabilir.

Kalıcı olmayan bu lekeler doğumu takip eden aylarda kendiliğinden yavaş yavaş kaybolurlar. Güneş hamilelik lekelerinin oluşumunu hızlandıran,tetikleyen ve son derece olumsuz etkileyen bir faktördür.Hamile olmayan kişiler dahi yaz aylarında bilinçsizce güneş altında kaldıklarında leke ve pekçok cilt problemi yaşamaktadırlar.

Bebek bekleyen bir bayan yaşadığı hormonal değişimlerden dolayı , cildi çok daha ince ve hassas bir yapıda olacağı için güneşten tamamen korunmalıdır. Hamilelik döneminde oluşabilecek lekelerden korunmak yada en aza indirmek için:

Cildin temizliğine önem vermek,
Aşırı derecede makyaj yapmamak,
Kaliteli makyaj ürünleri kullanmak,
Cilt yapısına uygun nemlendirici kullanmak,
Belirli aralıklarla peeling yapmak,
Yaz aylarında mutlaka yüksek koruma faktörlü krem kullanmak ,
Yaz aylarında mutlaka geniş kenarlı şapka ve gözlük kullanmak,
Uzun süre güneşte kalmamak gerekmektedir.

Hamilelik döneminden sonra bu lekelerin çabuk bir şekilde geçmesi için pigmentasyon düzenleyici serumlar kullanılabilir. Ancak bu tür serumlar belirli oranda glikolik,laktik ve sitrik asit içerdiklerinden bayan eğer emzirme döneminde ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bunun yerine bu lekeler tamamen geçinceye kadar cilt rengine uygun kapatıcı fondöten kullanmak en pratik yöntemdir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>