>

ANNE - ÇOCUK

Hangi bebek bezi daha iyi?

Günümüzde kullanılıp atılabilen bebek bezleri daha çok tercih edilse de, bunların ne kadar sağlıklı oldukları hala bir tartışma konusu.
 
   
 
 
     
Bebeği olmayana, bebek altı değiştirmek ölüm gibidir. Tüm o bezler, kötü kokular düşünülünce, bebek altı değiştirmenin gerçekten de hoş bir yanı olması mümkün değil. Ama gelin bunu bir de bebeği olanlara sorun. Yüzleri sevecenlikle aydınlacak, tam tersi bir tepki vereceklerdir.

Temelde bebeğin altınının temizlenmesi kolay gözükse de, bu konuya biraz değinmekte fayda var. Temel kural, bebeğinizi yedirdiğiniz sıklıkta altını değiştirmektir. Ancak onu çok sık besliyorsanız, her seferinde de altını değiştirmenize lüzum yoktur.

Bebeğin bezini değiştirmenin sebebi, cildini korumaktır. Bebeklerin cildi çok hassas olduğundan, idrar veya dışkıyla uzun süreli bir temasta tahriş olacaktır.

BEBEĞİNİZİN ALTINI DEĞİŞTİRİRKEN

• Bebeğinizi çok yüksek ve soğuk olmayan, temiz, güvenli bir yere sırtüstü yatırın.

• Kullanışmış bezi çıkarın.

• Bezin örttüğü bölgeyi bebekler için özel yapılmış mendillerle veya bunlar yoksa, ılık su ve bir bez veya pamukla nazikçe silin.

• Bebek için yapılmış özel mendillerden kullanmadıysanız, bu bölgeyi kurulayın.

• Bebeğinizin bacaklarını kaldırarak temiz bebek bezini poposunun altına yerleştirin. Kullanıldıktan sonra atılan bezlerde, yapıştırıcıların olduğu uç kısımlar yukarıda, yaklaşık bebeğinizin beli seviyesinde olmalıdır.

• Bezin emici kısmı cildine dönük durmalıdır. Eğer bebeğinizin altını bezle bağlıyorsanız, bezin en geniş kısmı bebeğin beline gelecek kısımdır.

• Bezin altta kalan kısmını bebeğinizin bacakları arasına getirin. iyice oturmasını sağladıktan sonra, altta kalan bantları öne doğru yapıştırın veya, normal bez kullanıyorsanız, çengelli iğnelerle bağlayın.

• Bebeğinizin atılabilen bezlerden tahriş olmasını engellemek için özel bir krem de kullanabilirsiniz.

KULLANILIP ÇÖPE ATILANLAR BEZE KARŞI...

Yıkanıp tekrar kullanılabilir bezler

Günümüzde bunların lafını bile etmek tuhaf gibi görünse de, küçük yerlerde hala bunları kullanan pek çok anne var. Bu nedenle bahsetmekte de fayda var.
Bunlar bezden yapılmış olup, çengelli iğnelerle iğnelerek kullanılırlar. Yıkayıp iyice dezenfekte etmeniz gerekir. Tabii bir de kurumalarını beklemek lazımdır ki, bu zaman zaman bir dezavantaj olabilir. Bu bezler üzerine, bebeğinize su geçirmeyen külotlar giydirmek veya muşamba türü bir kumaşla sarmalamak zorunda da kalabilirsiniz; çünkü ancak bu şekilde dışarı sızmaları önleyebilirsiniz.

İyi yanı: Kullanıp atılan bezlere göre daha ucuz bir seçenek sunarlar. Ayrıca çevresel açıdan da daha yararlıdırlar. Kullanılıp atılan bezlerde, çok büyük miktarlarda hammadde kullanılır ve bebekler için de zararlı olma ihtimali vardır.

Kullanılıp atılan bezler

Her yıl, daha öncekilerden daha iyi olduğu iddia edilen yeni modelleri çıkmakla birlikte temelde, hepsi de yaklaşık aynı özelliklere sahiptir: Emicidirler, yıkamanız ve kurumasını beklemeniz gerekmez. Değiştirip çöpe atmanız ve yenisini kullanmanız yeterli olacaktır. Bu nedenle de kolaylık sağlarlar. Ayrıca çengelli iğnelerle de uğraşmanız gerekmez.

Günümüzde çoğu anne bunları tercih etmektedir. Yıkanan bezlere oranla daha pahalıdırlar ve ayrıca bunlar hakkında çevre kirliliği ve sağlığa dair tartışmalar vardır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>