>

YAŞAM KOÇU

Annenize benzememek için

Genleriniz vücut şeklinizi belirliyor. Yani aslında acı kadere karşı savaş veriyorsunuz, ama havluyu hemen atmayın. İşte vücudunuzda neleri değiştirip, neleri değiştiremeyeceğinizle ilgili gerçekçi bir portre...
 
   
 
 
     
Anneniz aktif biri mi?

Belki de spora olan düşkünlüğünüzü annenizden almışsınızdır. Maalesef hareketli olmanız, spordan hoşlanmanız ya da hoşlanmamanız bile genlerle ilişkili. Peki ama egzersize eğilimli kromozomlara sahip şanslı insanlardan biri olduğunuzu nasıl anlarsınız?

İşte birkaç ipucu:

Eğer ailenizden birileri düzenli olarak spor yapıyorsa, büyüme çağınızda aileniz, tenis ya da kayak gibi bir sporu aktif olarak yaptıysa, oturduğunuz yerde duramıyorsanız ve hareket etmek hoşunuza gidiyorsa ve sizin için doğal bir ihtiyaçsa, o zaman egzersize eğilimlisiniz demektir. Eğer bunlardan sadece bazılarını yapıyor, ya da hiçbirini yapmıyorsanız, hemen havlu atmayın. Doğuştan gelen bir egzersiz arzunuz yoksa bile, bunu edinebilirsiniz.

Önlemler:

Kendinize birlikte spor yapabileceğiniz bir arkadaş bulun. Ya da böyle bir organizasyona dahil olun. Yürüyüş, koşu ya da pateni deneyebilirsiniz.

Her gün sizi hareket etmeye zorlayacak bir hayat tarzını benimseyin. Mesela araba kullanmak yerine, daha çok yürümek zorunda kalacağınız yolları tercih edin. Ya da rekabet içermeyen bir uğraş edinin. Yoga, ya da bahçede çalışmak gibi. Dans da eğlenceli olabilir.

Yani vücudunuzu değiştirmeniz mümkün mü?

Değiştirmek, evet. Yeniden yaratmak, hayır. Diyet ve egzersiz, doğumunuzla edindiğiniz vücudunuzda değişiklik yaratacaktır. Ancak bir noktaya kadar. Tabii, günümüzde estetik ameliyatlarla daha köklü değişiklikler yapmak da mümkün ama bizim burada bahsettiğimiz, doğallığınızdan ödün vermeden yapabilecekleriniz.

İşte vücudunuzda neleri değiştirip, neleri değiştiremeyeceğinizle ilgili gerçekçi bir portre:

Değiştirebilecekleriniz:

Dar omuzlar: Haftada 2-3 kez ağırlık çalışmak, vücudunuzun üst kısmını şekillendirebilir.

Büyük göbek: Yağ oranı düşük bir diyet ve düzenli yapılan aerobikle göbeğinizi inceltebilirsiniz.

Düşük popo: Poponuzdaki ve üst bacaklarınızın arkasındaki kasları güçlendirerek, vücudun bu kısmını kaldırmak mümkündür.

Değiştirilmesi zor olanlar:

Selülit:Kilonuza dikkat etmek, ağırlık çalışması ve bol su içmek, selülitten kaynaklanan çöküntülü, gamzeli görüntüyü daha az fark edilir hale soksa da, selülit tamamen kaybolmaz.

Sarkık göğüsler: Özellikle de şnavlarla göğüs kaslarınızı geliştirmek, göğüslerinizi yukarı doğru itse de, tam bir sonuç için estetik ameliyatı olmanız gerekir.

Sarkık kollar: Kilo verip kol kaslarınızı çalıştırmak kollarınızı sıkılaştırır.

Değiştirilmesi imkansız olanlar:

Geniş kalçalar: Kemiklerinizin birbirinden uzaklığını değiştirmenin hiçbir yolu yok maalesef.

Küçük göğüsler: Dünyadaki tüm şnavlar bile göğüslerinizi büyütemez. En iyisi Wonderbra'yı deneyin.

Çatlaklar: Cildinizde çatlak oluşması durumu genetikle alakalıdır ve ne yazık ki bir kere oluştular mı, bir daha asla kurtulamazsınız.

Kalın baldır kasları: Bu bölgeyi çalıştırmak, buranın sadece daha da kalınlaşmasına neden olur. Bu nedenle, bacaklarınızın alt taraflarını çalıştıracak, merdiven çıkma, koşu gibi hareketlerden kaçının.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>