>

ANNE - ÇOCUK

Okula gitmemek için direniyorsa

Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili karşılarına çıkan tüm problemlerin içinde, belki de en can sıkıcı olanı okula gitmeyi reddetmedir!
 
   
 
 
     
Okula gitmeyi reddetme davranışı, birçok olumsuz sonuçları doğurur. Bunlar sosyal yabancılaşma, okuldaki performanslarda düşüklük, aile içi anlaşmazlıkların artması ve günlük aktivitelerde genel bir bozulma olarak tanımlanabilir. Neden okula gitmeyi reddederler Dış dünya ve diğer insanlar tarafından tehdit altında olduğunu, düşünen ve kendine zarar gelebileceğinden kaygılanan çocuk, evden güvenli bir şekilde ayrılamaz. Birçok çocuk, kendisini neyin rahatsız ettiğini fark etmekten ve bunu ifade etmekten yoksundur. Sıklıkla bu çocuklar okula devamlılığı zorlaştıran fiziksel semptomlar gösterirler. Çocuklar sosyal ortamlardan kaçmak için de okulu reddedebilirler. Bunlar yeni insanlarla tanışmaktan, arkadaşlarla konuşmaktan, sınav olmaktan, tahtaya kalkmaktan, yeni bir sınıfta okumaktan kaçınmak gibi durumlardır. Bu tür durumlarda, genellikle çocuklar onları rahatsız eden konuyu paylaşabilirler. Daha çok ergenlik dönemindeki gençler ya da daha büyüklerdir.

Ebeveynlerinden ilgi çekmek isteyen çocuklar, okula gitmemeyi ilgi çekmek için kullanabilirler. Bu çocuklar genellikle çığlık atarlar, ağlarlar, vururlar, karın ve baş ağrılarını abartırlar ve evde anneleriyle kalmayı tercih ederler.

Gençler, arkadaşlarla parti yapmak, televizyon seyretmek ya da video oyunları oynamak, uyumak gibi şeyleri içeren okul dışı hayatı daha eğlenceli ve ilgi çekici bulduklarından okula gitmek istemeyebilirler.

Geçişi kolaylaştırmanın yolları

• Onun duygularıyla yüzleşmeye kendinizi hazırlayın.

• Ona ayrılık ve diğer çocuklarla oynamanın heyecanı ile ilgili kitaplar okuyun.

• Oyun bahçesindeki en az bir çocukla onu tanıştırın.

• Onu öğretmeniyle tanıştırın ve öğretmeninden hoşlandığınızı farkına varmasını sağlayın.

• Biraz daha küçük bir çocuk gibi davranmasına izin verin.

• Okula giderken onun sevdiği bir şeyi yanında götürmesine izin verin.

• Okula gittiğinizde, öğretmenin çocuğunuza selam verdiğinden emin olun.

• Ona sarılın ve arkadaşına ya da başka bir yetişkine yönelme şansı olduğundan emin olun.

• Ona döneceğinizi hatırlatın.

Onu almaya gittiğinizde ya da eve geldiğinde ona sarılın ve size patlamasına izin verin. Bitene kadar ona sarılın. Ve sonra ‘Şimdi eve gidebiliriz ve yeniden birlikte olabiliriz. Seni özledim ve senin de beni özlediğini biliyorum. Ama günün sonunda hep beraber olacağız’ deyin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>