>

KÜLTÜR-SANAT

Antalya “SULTAN”ını Bekliyor!

Türk sinemasının “Sultan”ı ünlü sanatçı Türkan Şoray, 49. Altın Portakal’ın açılışını yapmak üzere 6 Ekim’de Antalya’ya geliyor.
 
   
 
 
     

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı&AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın, 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılışını Türk sinemasının sultanının yapacak olmasından büyük onur ve mutluluk duyduğunu söylerken “Türkan Şoray, bir yıl öncesinden Altın Portakal’a verdiği sözü tutmak için Antalya’ya geliyor” dedi.

6 Ekim’de Cam Piramit’te düzenlenecek Açılış ve Onur Ödülleri Töreni’nde festival açılışını yapmak için uzun bir aradan sonra Altın Portakal’a gelecek Türkan Şoray, Antalyalıları selamlayacak. Gecede ayrıca Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü de alacak olan Türkan Şoray’a ödülü Başkan Akaydın tarafından sunulacak.

ALTIN PORTAKAL’A TÜRKAN ŞORAY DAMGASI


Başkan Akaydın, 49. Altın Portakal’a Türkan Şoray’ın damga vuracağının altını çizerken şunları söyledi: “Altın Portakal ve Türkan Şoray arasında çok özel bağ vardır. Bu bağ tam 49 yıl öncesine dayanır. Türkan Şoray sinema kariyerinin ilk ödülünü ‘Acı Hayat’ ile Altın Portakal’ın ilk yılında almıştır. Daha sonraki yıllarda da ‘Vesikalı Yarim’, ‘Hayallerim Aşkım ve Sen’ ve ‘Bir Aşk Uğruna’ filmleriyle 3 kez daha Altın Portakal’ı kucaklamıştır.”

Prof. Dr. Mustafa Akaydın, yıllar sonra gerçekleşecek bu büyük buluşmada, Türkan Şoray’ın sergi açılışından Altın Portakal kortejine ve öğrencilerle buluşmaya kadar pek çok etkinliğe de katılacağının müjdesini verdi.

TÜRKAN ŞORAY KORTEJDEN HALKI SELAMLAYACAK

7 Ekim’de saat 16:00’da Antalya Kültür Merkezi önünden başlayıp Büyükşehir Belediyesi önünde son bulacak geleneksel festival kortejine katılacak olan Türkan Şoray, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın’la birlikte kortejin en önünde halkı selamlayacak.

TÜRKAN SULTAN’A ARMAĞAN

Sinema yazarı Atilla Dorsay’ın 2007 – 2012 yılları arasında çektiği Türkan Şoray fotoğraflarından oluşan “Türkan Sultan’a Armağan” isimli albüm kitap ve kitapta yer alan fotoğrafların seçkisinden oluşan bir sergi Altın Portakal izleyicisi ile buluşacak. Serginin 7 Ekim saat 13:30’da AKM’de gerçekleşecek açılışına Türkan Şoray da katılacak.

Kitapta ve sergide yer alan Türkan Şoray fotoğrafları, çeşitli festivaller, kutlama günleri, bayram ziyaretleri, “Altın Kızlar” dizisinin seti ya da NTV’deki “Sinema Benim Aşkım” belgesel dizisinin çekimleri sırasında Atilla Dorsay tarafından çekilmiş.

Albüm kitapta, Atilla Dorsay’ın objektifinden Türkan Şoray karelerine sürpriz isimlerin yazıları eşlik ediyor. Kitapta yazısı yer alacak yazarlar arasında Mehmet Açar, Taha Akyol, Yazgülü Aldoğan, Yavuz Baydar, Ali Bulaç, Refik Durbaş, Ülkü Erakalın, Refik Erduran, Burak Göral, Prof. Dr. Gülseren Güçhan, Rahşan Gülşan, Kadir İnanır, Rıza Kıraç, Prof. Dr. Oğuz Makal, Zeynep Oral ve Ahmet Ümit gibi önemli isimler yer alıyor. Atilla Dorsay, albüm kitabın telifi ve satışından gelecek geliri UNICEF Türkiye’ye bağışlayacak.

ŞORAY’DAN ÖĞRENCİLERE SİNEMA DERSİ

Oyunculuğu yanında yönetmenlik ve senaryo yazarlığı da yapmış olan Türkan Şoray, aynı zamanda çok iyi bir sinema eğitmeni. Yılların birikim ve deneyimini genç kuşaklara aktarmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Şoray, festival kapsamında Akdeniz Üniversitesi öğrencileri ile buluşacak. Türkan Şoray, 8 Ekim Pazartesi günü saat 14:00’de, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda hayranları ve geleceğin sinemacıları ile bir araya gelecek.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>