>

ANNE - ÇOCUK

Tüm bebekler sağlıklı büyüsün…

Bebeklerin sağlıklı gelişmesi ve büyümesi konusundaki toplumsal bilinci yükseltmeyi hedefleyen proje kapsamında bebeklerin doğdukları ilk anlarda hastanede yanlarında olunacak.
 
   
 
 
     
T.C. Sağlık Bakanlığı, Prima ve UNICEF işbirliği ile hayata geçen "Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek" Projesi, başladı.

Bebeklerin sağlıklı gelişmesi ve büyümesi konusundaki toplumsal bilinci yükseltmeyi hedefleyen proje kapsamında bebeklerin doğdukları ilk anlarda hastanede yanlarında olunacak. Ailelere, bebeklerinin sağlıklı gelişimine yönelik temel bakım ve sağlık bilgileri proje ekibi tarafından yüzyüze verilerek, "Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek" eğitim kitapları dağıtılacak .

Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek Projesi’nin tanıtımı için düzenlenen toplantıya Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney, Prima adına P&G Dış İlişkiler Direktörü Dr. Hayrünnisa Aligil ve projeye gönüllü destek veren
Gülben Ergen katıldı.

8 Temmuz Perşembe Günü Ritz Carlton İstanbul’da gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Jülide Ateş’in üstlendiği toplantıda yakından tanıdığımız ünlü isimler; sunucu Ece Erken, A Milli Bayan Voleybol Takımı’ndan Sinem Akap ile Akademi Türkiye’nin yarışmacılarından Barış, Tolga ve Nalan da gönüllü olarak yer aldı.Toplantıda gösterilen tanıtım filminde, projenin amacı ve hedefleri anlatılıp, doğum ve bebek ölüm oranları hakkında bilgi verilerek konunun önemine dikkat çekildi. Aktarılan bilgilere göre; Avrupa’da en çok doğum gerçekleşen ülke olan Türkiye’de her yıl
1,5 milyon bebek dünyaya geliyor. Bu doğumların % 80 kadarı sağlık kurumlarında gerçekleşiyor. Proje kapsamında hastanede doğum yapan annelere ulaşılması hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ toplantıda yaptığı konuşmada "Sağlık Bakanlığı olarak yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, anne ve çocuk ölümlerine yol açabilen, sağlık problemlerinin çözümüne ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz.


Bugün burada tanıtımı için toplandığımız "Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek Projesi’’ de bunlardan biri." dedi. Akdağ, eğitimin önemine de dikkat çekerek şunları söyledi: "Projenin adından da anlaşıldığı gibi, bilinçli ve eğitimli anneler sağlıklı nesiller için vazgeçilmez koşul. Öğrenimi olmayan kadınların % 32,5’inin çocuğunu kaybetmesine karşın, ortaokul ve üzeri öğrenimi olan kadınların sadece % 1,9’u çocuk ölümü ile karşı karşıya kalıyor. Bu projedeki amacımız; yeni doğum yapmış annenin bilinçlendirilmesi ve eğitimi, annelerin sağlık hizmetlerine talebinin artırılması, bebek ve çocuk ölümünün azaltılması, erken çocukluk döneminde gelişimin desteklenmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasıdır. Bu amacımızı da hastanelerimizde doğum yapan annelere ulaşarak ve bebeklerinin sağlıklı gelişimi için gerekli olan temel mesajları onlara ileterek gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Şimdiden çocuklarımızın, geleceğimizin sağlığı için göstermiş olduğunuz duyarlılık ve katkıdan ötürü Prima’yı, UNICEF’i ve projeye gönüllü destek veren sanatçılarımızı, sporcularımızı, sizleri kutluyor ve teşekkür ediyorum." Akdağ, "Projeyi ülkemize hayırlı olması dileğiyle başlatıyorum.’’ diyerek konuşmasını noktaladı.

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Dr. Mehmet Rıfat Köse ise açılış konuşmasında, ülkemizdeki eğitim düzeyi ve bunun aile planlaması ile çocuk sağlığına etkileri üzerinde durdu. Köse, "Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek Projesi" ile ülke genelinde, her yıl en az 1 milyon anneye ulaşılmasının hedeflendiğini belirterek, annelere verilecek mesajlar hakkında da açıklama yaptı.

Bu proje ile yüzbinlerce anneye ulaşma şansının elde edileceğine değinen UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney, "Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek Projesi" için yapılan işbirliğinin, UNICEF’in özel sektörle birlikte yürüttüğü çalışmalara iyi bir örnek teşkil ettiğini, devlet, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin kamu yararına yaptıkları ortak çalışmaların artmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

P&G Dış İlişkiler Direktörü Dr. Hayrünnisa Aligil ise yaptığı konuşmada, bu projeyle Prima’nın annelerin, bebeklerinin sağlıklı gelişimi hakkındaki bilinç düzeyini artırmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha eklediğini ifade etti. Aligil, Prima için anne ve bebeklere en iyiyi sunmanın yanında bebeklerin sağlıklı gelişimine katkıda bulunmanın da her zaman öncelikli hedefleri olduğunu belirtti. Aligil projeyle ilgili olarak da şunları aktardı; "Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek Projesi" kapsamında, doğum yapan annelerin ilk dakikalardan itibaren hastanede yanında olacağız. Yeni doğum yapan, özellikle ilk doğumunu yapan bir anne ne yapması gerektiği konusunda desteğe ihtiyaç duyuyor. Sosyal sorumluluklarının bilincinde bir marka olarak, Türkiye’nin geleceği için önemli bir projenin içinde yer almaktan dolayı çok mutluyuz. Sağlık Bakanlığı’na da bu projede önderlik ettiği için teşekkür ediyoruz."

Projenin gönüllü destekçilerinden Gülben Ergen de projeyle ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti: "Annelerimizin bilinçlenmesi ve bebeklerimizin sağlıklı olması adına geliştirilen "Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek Projesi" bana aktarıldığı zaman çok heyecanlandım. Anne değilim ama ülkemizde doğum oranının yüksek ve bebek ölümlerinin çok olması herkes gibi beni de çok etkiliyor. Türkiye’nin geleceği açısından önem taşıyan böyle bir projede yer almak için anne olmak gerekmiyor. Gelecekte ben de anne olmayı düşünüyorum ve her kadının, bebek sahibi olmadan önce bebeğinin sağlıklı gelişimini sağlayacak bilgilerle donanması gerektiğine inanıyorum. Bebeklerin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için temel bilgilerin annelere aktarılmasında yardımcı olabilmek, onların konuya dikkatini çekebilmek
için projenin içinde olmak istedim. "Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek Projesi" nin çok önemli bir işlev üstleneceğine inanıyorum ve projede yer almaktan dolayı da çok mutluyum." Ergen, projede önemle üzerinde durulan mesajları da dile getirdi.

Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek Projesi’nde hedef; hastanede yeni doğan bebeklerin ilk dakikalarında yanında olarak, sağlıklı gelişimleri için ailelerini bilgilendirmek. Projenin tanıtımı için özel olarak hazırlanan geniş çaplı reklam kampanyasında ailelerin dikkati konuya yoğun bir şekilde çekilirken, bebeklerin yaşamları boyunca sürdürecekleri hayatın kalitesini artırmaya dönük önemli eğitici mesajlar da ailelere aktarılıyor.

Reklam kampanyası ile desteklenen "Bilinçli Anne Sağlıklı Bebek Projesi" ile tüm bebek sahibi ailelerin dikkati üç önemli konuya çekilerek kamuoyuna şöyle seslenilecek;
? Bebeğimi ilk altı ayında sadece anne sütü ile besliyorum...

Anne sütü, bebeği hastalıklardan koruyan ve zekasını geliştiren en doğal ve en ideal besin. Bebeğin doğumdan sonra bir saat içinde emzirilmeye başlanması ve ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi ve 6. aydan sonra ek besinlerle emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi gerekiyor. Proje, bilinçlendirme çalışmalarında bebeklerin sağlıklı gelişimi için sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayıcı mesajlar proje görevlileri tarafından yeni doğum yapmış anneye aktarılacak.

Bebekleri sık görülen hastalıklardan korumanın güvenilir, en kolay ve en ucuz yolu aşıdır...
Aşılar bebekleri sakatlıklara veya ölüme yol açabilecek difteri, boğmaca, çocuk felci, kızamık, sarılık, verem gibi hastalıklardan korur. Anne bebeği doğduğu ilk andan itibaren bebeğinin aşılarını düzenli aralıklarla takip etmeli.

Bebeğinize doğumundan itibaren göstereceğiniz sevgi ve ilgi onu hayatı boyunca daha güçlü kılar.
Bebeklerin hayatında ilk üç yıl zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimleri açısından çok önemli bir dönem. Bu dönemde annelere büyük bir sorumluluk düşüyor; anne bebeğine ilk andan itibaren sevgiyle yaklaşarak, ilgi göstererek, onunla oynayarak, konuşarak sağlıklı gelişimine katkıda bulunmalı. Bütün bunlarla birlikte çocukların her zaman en yakınındakileri örnek aldığı unutulmamalı.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>