>

ANNE - ÇOCUK

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı 21 Yaşında!

Eğitim Güçlendirir!
 
   
 
 
     

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 21 yıldır eğitim aşkıyla çocuklarımızın geleceğini aydınlatıyor. 21. yılı vesilesiyle bir manifesto yayınlayan TEGV; bütün çocukların eğitim hakkından yararlanması gerektiğini söylüyor.

1995 yılında kurulan ve bugüne kadar 2 milyonun üzerinde çocuğun eğitimine destek vererek onların gelişimine katkı sağlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) bu sene 21’inci yaşını kutluyor.

TEGV, 21 yıldır uyguladığı özgün eğitim modeli sayesinde, ilköğretim çağındaki çocuklarımızın yeteneklerini özgürce keşfetmelerini sağlarken onlara gelişmiş ülkelerdeki eğitim anlayışını sunmakta. Her yıl yüz binlerce çocuğu teknoloji, bilim, sanat ve edebiyatla tanıştıran TEGV, onların hayata karşı dimdik durmalarını sağlayacak beceriler kazandırıyor.

Çocuklarımız sayılmayı, sevilmeyi, araştırmayı, kendilerini ifade etmeyi, dostluklar kurmayı ve daha pek çok güzel şeyi belki de ilk kez TEGV’de öğreniyorlar.

Yirmi bir yıl içerisinde TEGV’i destekleyen kurumsal ve bireysel bağışçıların, aktif çalışan gönüllülerin ve eğitim dostlarının; kısacası bütün harika insanların verdiği güçle TEGV geleceğe güvenle bakıyor. Yıllar boyunca geliştirdiği deneyimini gelecek nesillere gururla aktaran Vakıf, 21. yılı vesilesiyle yayınladığı manifesto ile eğitimin vazgeçilmezliğine bir kez daha vurgu yaptı.

TEGV Manifesto – Eğitim Güçlendirir! Eğitim Şanstır! Eğitim Haktır.

21 yıl önce, TEGV olarak yola çıktığımızda, daha aydınlık bir gelecek için en büyük şansımızın eğitim olduğunu biliyorduk.

Çünkü inanıyoruz ki:

Eğitim güçtür. Eğitim haktır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bazı çocukların sahip olabileceği tek güç, tek fırsattır.

Eğitim, sadece okumaya-yazmaya, sayı saymaya, bilgi edinmeye değil öncelikle kendi gücünü keşfetmeye ve hayatta kalmaya yarar!

Çocukları nasıl soğuktan korumak için giydiriyorsak, yorulmasınlar diye kucağımızda taşıyorsak… Kendi ayakları üstünde durabilsinler diye çocuklarımızı eğitimle desteklemek gerekir.

Biz, sevgiyle yaklaştığımız, bilgiyle donattığımız çocuklarımıza dimdik yürümelerini, hayata karşı daha güçlü durmalarını sağlayacak becerileri ve özgüveni kazandırdığımıza inanıyoruz.

Çocuklarımız için okulun tamamlayıcısı, sokağın ve riskli ortamların alternatifiyiz.

TEGV’de çocuklarımız özgür bir ortamda en gelişmiş ülkelerdeki eğitim anlayışıyla tanışıyorlar. Çoğu gençlerden oluşan gönüllü ablalar ve ağabeyler, hayata bakışlarıyla çocuklarımıza örnek oluyorlar.

Hayata zor koşullarda başlayan birçok insan sadece eğitim sayesinde, başarılı bir iş insanı, sanatçı,bilim insanı veya üst düzey yönetici olabiliyor. Biz de özellikle eğitim olanaklarının sınırlı olduğubölgelerde, 21 yılda 2 milyondan fazla çocuğumuzu eğitimin gücüyle destekledik.

Yeni programlarımızla, yeni umutlara. Eğitim Gönüllüleri Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>