>

ANNE - ÇOCUK

Yumurta nakliyle hamile kaldı

İlk kez bir kadın, yumurtalık nakliyle hamile kalmayı başardı. Büyük buluş, tedavi sonrası kısır kalan binlerce kanser hastasına umut verdi.
 
   
 
 
     
Ayrıca bu atılım, menopoz sonrası anneliği tatmak isteyen kadınlara muhtemelen yardımcı olacak. Brüksel, Catholique de Louvain Üniversitesi`nden doktorlar, bir süredir kadını tedavi ediyorlardı. Kadının hamile kalması, Berlin`deki Avrupa Kısırlık Konferansı`nda açıklandı.

32 yaşındaki kadına yedi yıl önce lenf kanseri teşhisi konuldu. Tedaviye başlanmadan önce yumurtalığın dış tabakası alınarak donduruldu. Tedavi nedeniyle menopoza giren kadına iyileştikten sonra, dondurulan yumurtalık dokuları yeniden nakledildi. Yumurtalık dört hafta sonra normal işlevini yerine getirmeye başladı. Tekrar adet görmeye başlayan ve Nisan ayında doğal yollarla hamile kalan kadın Ekim ayında bir kız bebek dünyaya getirecek. Doktorlar, yumurtalık nakli yapılan hastalarda başarılı bir hamilelik için çalışıyorlardı. Diğer ekipler de cenin oluşmasını sağlamayı başarmış ve in vitro döllenme (tüp bebek) yoluyla kadınların hamile kalmasını sağlamıştı. New York, Cornell Üniversitesi`nden Profesör Kutluk Oktay, bunun tıp alanında bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>