>

AŞK - CİNSELLİK

Artık sağlıklı ürenecek...

Kadınlarla birlikte erkekler de 'üreme' ve 'cinsel yolla geçen hastalıklar' konusunda eğitilecek.
 
   
 
 
     
Erkeklere bu eğitim askerlik yaparken verilecek. Böylece her yıl 400 bin erkek eğitilmiş olacak
Meclis'te düzenlenen ve iki gün süren Avrupa Parlamentolar Arası Nüfus ve Kalkınma Forumu'nun 4. Konsey Toplantısı, önceki gün bitti. Forumun kapanış konuşmasını yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması konularında Türkiye'de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Akdağ, ilk doğum yaşının giderek yükselmesine karşın, Türkiye'de halen adolesan (ergenlik) çağında hamileliklerin bir sağlık sorunu olarak çözüm beklediğini söyledi. Adolesan çağı gençlerin üreme sağlığı konusunda bilgilendirilmesi için 16 gençlik danışma merkezi kurduklarını belirten Akdağ, ayrıca bu yıl eğitim hastanelerinde adolesan polikliniği açmayı planladıklarını kaydetti.

Erkeklere yönelik eğitim çalışmalarına da önem verdiklerini vurgulayan Akdağ, BM Nüfus Fonu'nun teknik desteği ve Türk Silahlı Kuvvetleri'yle yapılan işbirliği sonucu 'er eğitim' çalışmasını yaşama geçireceklerini açıkladı. Silahlı Kuvvetler bünyesinde 2 bin 300 görevli sağlık personelinin iletişim ve danışmanlık konusunda eğitildiğini ve üreme sağlığı eğitim rehberi hazırlandığını anlatan Akdağ, şunları söyledi:

"Türkiye genelinde bütün birliklerdeki erlere terhis olmadan temel üreme sağlığı bilgilerini vermiş olmayı amaçlıyoruz. Bu programla yılda en az 400 bin genç erkek güvenli annelik, aile planlaması, cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında eğitilmiş olacak. Böylece erkeklerin de üreme sağlığı konusunda sorumluluk almaları temin edilecek."
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>