>

AŞK - CİNSELLİK

Aşkın Katili Evlilik Kurumu Mu?

Mutlu evliliği sürdürmenin yolu; çiftlerin kendi kurallarını koyabilmesinden geçiyor.
 
   
 
 
     

NASIL BİR ETKİ YARATIYOR?

Toplumsal olarak size yüklenen görevleri yapmama şansınız varken, evlilik kurumu ile birlikte isteseniz istemeseniz de yapmanız gereken görevleriniz oluyor. Aileler, toplum, evli kişileri birbirine ait kabul ediyor. Yani; asıl problem 'aşk bitti' değil de, çevrenin bakış açısı ve yükümlülük sürecinin problem çıkarması. Mutlu evliliği sürdürmenin yolu; bu kurumsallaşmayı iki bireyin mantıklı bir şekilde yapması. Çiftlerin çevrenin kurallarından daha çok kendi kurallarını koyması gerekiyor.

KURALLAR

Mutlu evliliğin en önemli etkisi zamanlama. Ne zaman başladığı, başlarken kişilerin yaşı ve evliliğe ne kadar hazır olduğu ile evlilik kurumundan beklentileri çok önemli. Bir kuruma girerken herkesin o kurumdan farklı beklentilerinin olması ve bu beklentilerin denk düşmemesi, doğal olarak bir taraftan diğerini hayal kırıklığına uğratacaktır. Onun için temel olarak doğru zamanlamayla ve doğru insanla evlilik kurumuna başlamak önemli. Bu kurumun işleyişi de zaman içindeki değişikliklere göre, örneğin çocuk olduğunda yeniden düzenlenmeli. Bunlar yapıldıktan sonra evlilik sürecinin mutlu ve sağlıklı gitmemesi için bir neden yok.

FLÖRT VE EVLİLİK ARASINDAKİ FARK

Evlilik bir kurumdur. Hiçbirimiz bir flört için gidip yasal bir onaylama yapmıyoruz. "Benim sorumluluklarım ve getirdiği sonuçlar da bunlardır" diye bir flört kanunu yok. Ama bir medeni kanunumuz var. Bir kurumun işleyişi için bazı temel kuralları belirlemek gerekiyor. O nedenle bu iki kavram farklı. "Biz hep sevgili gibiyiz" derler. Evet, duygusal olarak böyle hissedebilirsiniz. Ama sonuç olarak kurumun getirdiği bazı ek yaptırımlar var. İsteseniz de istemeseniz de... Çünkü bu kurum genişleyecek bir kurum. İşin içine aileler de girecek, arkadaşlar da... Flört ederken iki kişisiniz. Daha bire bir yaşadığınız bir şey. Hâlbuki evlilik olduğu zaman eş oluyorsunuz. Onun getirdiği artı toplumsal yükümlülükler oluyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>