>

AŞK - CİNSELLİK

Cinsel Saldırının Türleri!

Cinsel taciz, ensest, tecavüz, işyerinde cinsel taciz gibi şiddet içeren eylemlerin mağduru siz ya da bir yakınınız da olabilir.
 
   
 
 
     

Cinsellik her zaman gönüllü olarak kişinin istediği zaman, istediği kişi ile istediği biçimde gerçekleşmiyor.

Haberlerin hatırı sayılır kadarını, eşini aldattığı için bıçaklanan kadınlar, sosyal paylaşım sitesinde tanıştığı erkek tarafından tecavüze uğrayan genç kızlar, babası tarafından yıllarca taciz edilen kız çocukları, erkekliğiyle alay edildiği gerekçesiyle öldürülen kadınlar oluşturuyor. Ve tüm bunlar ister istemez insanı bir ikileme de düşürüyor;

• Cinsel şiddet vakaları her zaman vardı ama bu kadar konuşulmaz ve ortalığa saçılmazdı.

• Ahlaki erozyon yaşadığımız için sapkınlıklar arttı.

NELER CİNSEL SALDIRIDIR?

Cinsel şiddet, istenmeyen ve kişinin kontrol edemeyeceği durumda yaşadığı her türlü cinsel uyarana deniyor. Bunlar cinsel ilişki ya da oral, vajinal ilişki, ilişkiye teşebbüs olabileceği gibi, uygun olmayan bir şekilde dokunmak, soyunmak - soyunmaya zorlamak, kişi istemediği halde pornografik malzeme izlemeye zorlamak olarak sıralanıyor. Hepsinin ortak noktası; kişileri istemediği halde cinsel uyarana maruz bırakmak. Bu genel tanımdan sonra cinsel saldırıları madde madde gözden geçirebiliriz…

Cinsel taciz: Taraflardan birinin rızası dışında uygulanan her çeşit cinsel davranış. Çocuklar söz konusu olduğunda rızaya bakılmaz. 18 yaşından küçük kimseye yapılan her çeşit cinsel davranış taciz olarak değerlendirilir.Hareketlerin tek sorumlusu bu hareketleri uygulayandır.

Tecavüz: Fizik zorlama ile zarar verme, yaralama, öldürme tehdidi ile veya ruhsal hastalık, zihinsel gerilik ve ilaç, madde etkisi ile yargılama yetisinin olmadığı bir durumda bir çocuğa, ergene veya yetişkine vaginal, anal, oral cinsel girişimde bulunma veya girişim teşebbüsü.

Ensest: Ana-baba otoritesine sahip bir erişkin ile bir çocuk veya ergen arasındaki her çeşit cinsel ilişki. Önemli olan aradaki kan bağı değil, erişkinin hakimiyeti, gücü ve çocuğun o kişiye bağımlılığıdır.

Randevu tecavüzü: Eski eşin, boşanmakta olan eşin zorlayıcı ilişkisi veya birliktelikte olan taraflardan birinin zorlaması ile gerçekleşen ilişkiler. Bu tür yakınlıkların olduğu tecavüzler çok daha az bildiriliyor.

İşyerinde cinsel taciz: İşverenin veya amir konumundakilerin yönelttiği taciz. Bu durum, yetkinin kötüye kullanılması ve güvenin ihlali dışında, mağdurun çalışma hak ve özgürlüğünü tehdit ettiği için ekonomik taciz olarak da nitelendirilebiliyor.

CİNSEL ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Çocuklara mahrem yerleri, dokunulacak ve dokunulamayacak yerlerinin olduğu ve buna hayır deme haklarının olduğu bilgilendirilerek öğretilmeli. Önemli bir konu da ergenlik devresinde (25 yaşına dek uzatabiliriz bu dönemi) bir genç kız, çok az tanıdığı, bazen de internetten tanıştığı bir gençle buluşabiliyor ve bu buluşmalarda kız istemediği halde, randevu tecavüzü dediğimiz saldırıya maruz kalabiliyor. Genç kız, ailesinin bunu öğrenmesinden, kendisini suçlayarak işten ya da okuldan almasından endişe ettiği için durumu açıklamayabiliyor. Oysa istemediği bir cinsellik yaşayan gençlerin aile desteğine çok ihtiyaçları var. İntihar teşebbüsüyle gelen gençlerin sayısı hiç de az değil.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>