>

AŞK - CİNSELLİK

Çözülemeyen Bulmaca

Bedeniniz titriyor, kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi hızlı hızlı atıyor. O an karşınızdakinden başkasını düşünmüyor, ondan başka kimse istemiyorsunuz... Peki, ama neden?
 
   
 
 
     

İLK GÖRÜŞTE AŞK

Uzmanlara göre "aşkın yıldırımı" kimseyi tesadüfen çarpmıyor. Burada iki kişinin arasındaki elektrik son derece belirleyici bir rol oynuyor. Birilerini etkilemek, diğer bir değişle paratoner görevi üstlenmek için gerekli en önemli faktör, beynin tamamen boş olması, yani tatil havasında olmak. Bir sınava hazırlanırken, yeni girdiğiniz işin stresi altındayken ya da kafanızı meşgul eden herhangi bir şeyden şikayet ederken "aşkın yıldırımından" etkilenmeniz çok da olası değil... Tersi durumlarda, mesela partnerinizden artık memnun olmadığınız zamanlarda ya da gayet keyifli bir günde işinizin yolunu tutuğunuzda, hop... yıldırım çarpmışa dönebilirsiniz. Çünkü aslında böylesi bir ruh halinde, siz farkında olmasanız da vücut kimyanız yıldırımı üzerine çekmeyi başarıyor. Geriye sadece aynı ruh halindeki karşı cinsi kendine çekmek kalıyor.

ZEVKİN DORUKLARI

Zevk, şehvet, gizem... Bu "şeyi" ifade etmeye yetecek kelimeler o kadar az ki... Sınırları olmayan tek olgu! Kontrol dışı gelişen bir fenomen!

Nörologlara göre, orgazmı "tutku dolu bir kriz" olarak adlandırmak mümkün. Beynin belli bir kısmını harekete geçiren, duygusal bir patlama olarak da nitelendirilebilir. Bu beyinsel hareketleri, elektrik dalgalarıyla saptamak çoğu kez mümkün. Elbette kişiden kişiye değişen farklılıklar söz konusu çünkü her insanın farklı duygusal yoğunluklara verdiği tepkiler aynı şiddette olamaz.

BEYNİN BEDENE HÂKİMİYETİ

Aşık bir insanın bedeni, beyniyle uyum içinde çalışıyor. Elbette hormonları da unutmamak gerekiyor. Salgılanan testosteron, arzularını yönetme konusunda size yardımcı oluyor. Ama elbette ki son sözü bu hormon söylemiyor. Tüm bedeninizi titretecek cinsten bir aşkı yaşamak için, 50’ye yakın hormonun harekete geçmesi gerekiyor, ihtiyaç duyduğuz tüm kimyasal değişimler, elbette ki beyin tarafından salgılanıyor. Ve beyin aslında cinselliğin en yoğun yaşandığı organdır. Organizmanın içeriğindeki hormonlar, gazlar ve sinirsel tepkimeler, bu ruh halinin elle tutulur yanları.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>