>

AŞK - CİNSELLİK

Dostça Tartışalım

İlişkiye zarar vermek yerine dostça tartışın!. İşte püf noktaları...
 
   
 
 
     

KORKUYA GEREK YOK

Çatışmalar bazı zamanlarda normal ve hatta sağlıklıdır. Aranızdaki farklar birbirinizden öğrenebileceğiniz şeyler olduğunun da göstergesidir. Çatışmalar bize yol gösterici ve ne yönde gelişmemiz gerektiğini gösterebilirler. Ne yönde büyümeye ihtiyacımız olduğunu işaret ederler.

BİRBİRİNİZE DEĞİL KONUYA ODAKLANIN

Dostça kavgalar konuya odaklanır. Bununla başa çıkmak için problemleri, birbirinizi incitecek şekilde yeni problemler üstüne eklemeden çözmeniz önemlidir.

SAYGIYLA DİNLEYİN

İnsanlar bir şey hakkında güçlü hissettiklerinde onları dinlemek önemlidir. Saygılı biçimde dinlemek dinlenen kişinin duygularını sözlü olarak veya dikkatinizi ona yönelterek onun duygularını kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu birisine böyle hissetmemelisin demek olmamalıdır. Saygılı bir şekilde dinlemek ve duygularını anlamak diğer kişinin sizin tarafınızdan anlaşıldığını hissetmesine izin vermenizdir.

YUMUŞAK KONUŞUN


Bağıran birisi normal ses tonu ile konuşana göre daha az dinlenir. Maalesef, eşler arası iletişimde sese vurgu katıldığında, sesler yükseltildiğinde veya çok konuşulduğunda karşı tarafın dinleyeceği yanılgısı yaşanıyor. Eşiniz bağırarak konuşuyor olsa bile ona tekrar bağırarak cevap vermeniz gerekmiyor. Alçak sesle konuşmak kişilerin sese tepki vermek yerine konuya odaklanmalarını mümkün kılar.

SAVUNUCU DEĞİL, MERAKLI OLUN

Masum olduğunuzu veya haklı olduğunuzu saldırarak, etrafı kırıp dökerek savunmaya kalkışmanız kavgayı körükler. Gerilimi yükseltmek yerine eşinizden daha fazla bilgi ve ayrıntı talep edin.

ANLAŞMA NOKTALARI BULUN


Çatışmaların içinde hemen her zaman anlaşmaya ulaşılacak noktalar vardır. Ortada bir sorun olduğunu kabul etmek bile olsa ortak bir payda bulmak, çözüm bulmak için çok iyi bir başlangıçtır.

İkisinden birini tercih etmek zorunda kaldığımızda şu soruyu kendimize sormamız gerekir:

Haklı olmayı mı seçeceğim, mutlu olmayı mı? Haklı olmak her zaman insan olarak ihtiyaçlarımıza karşılık olmayabilir...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>