>

AŞK - CİNSELLİK

Fantezisiz cinsellik olur mu?

Evlenmeden önce bakire olup olmadığını kontrol ettirmek üzere jinekoloğa gidenler, cinselliğe korkuyla yaklaşanlar, cinselliği bir görev olarak görenler...
 
   
 
 
     
Türkiye'de cinsellik korkular üzerine kuruluyor. Kadınlar kendi üreme fonksiyonlarını dahi bilmiyor. Bedenlerinden haz almayı keşfetmeden yaşadıkları gibi, haz arama peşinde de değiller..." Bu sözler Cinsel Eğitim ve Araştırma Derneği'nin (CETAD) AB ve Sağlık Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü 'Yaşam Boyu Cinsel Sağlık. Sizin de Hakkınız' projesi kapsamında sunum yapan Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Dilek Cindoğlu'na ait. Cinsellikle ilgili beşinci kitap olan 'Kadın Cinselliği'nin editörlerinden Doç. Dr. Dilek Cindoğlu, "Evlenmeden önce bakire olup olmadığını öğrenmek için jinekoloğa giden kızlar var. Cinsellik hep korkuyla ele alınıyor. Kadın ilk ilişki, istenmeme, hamile kalamama, hamilelikten sonra beğenilmeme, yaşlanma, menopoz, menopoz sonrası terk edilme korkuları yaşıyor.

CETAD araştırmasına göre toplumun yüzde 70'i namusu bekâretle ilişkilendiriyor" diyerek, bu sebeple Türkiye'de vajinismus ve cinsel isteksizliğin sık görüldüğünü belirtti. Cindoğlu'na göre kadının cinsellikten haz alma hakkı yurttaş olma hakkıyla doğrudan ilişkili.

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şahika Yüksel'se, "Kadın evliliğe ve cinsel yaşama aynı dönemde giriyor. Bilgisiz ve deneyimsiz" diyerek cinselliği zenginleştiren fantezilere sansür konulmaması gerektiğini söyledi. Yüksel'e göre fantezisi olmayanın cinselliği kısa sürüyor ancak kadınlar bundan da suçluluk duyuyor. Hatta bunun 'cinsel sapkınlık' olup olmadığını merak edip kendilerini suçluyorlar. Çalışmanın diğer önemli noktaları şöyle:

• Kadınlar bedenlerine yabancı ve kendi bedenleriyle ilişkileri erkeklerden çok daha zayıf ve olumsuz.

• Kadınlar için cinsellik bazen hoş, keyifli, romantik, sıcak bir yakınlaşma, bazen de zorunluluk nedeniyle çekince ve tiksinti kaynağı.

• Kadınların yüzde 57'si cinsellik konusunda kendisini 'Pek bilgili değilim','Hiç bilgili değilim' diye tanımlıyor. Erkeklerde bu oran yüzde 34.

• Kadın, erkeğe oranla bedenlerini popüler modellerle kıyaslayıp çok daha az beğeniyor. Bedeninden memnun olmayan kadının kendini cinsel açıdan arzulanır hissetmesi eksik kalıyor.

• Kadınlar bir yandan acı ve kanama korkusu, diğer yandan bakire olup olmadığının 'test' edileceği bir sınav yaşıyor 'ilk gece'. Oysa kadınların yarısında 'ilk gece' kanama olmuyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>