>

AŞK - CİNSELLİK

'İlk gece' kadın erkek herkesi korkutuyor

Cinselliğin, toplumun büyük kısmında hâlâ tabu olarak kabul edildiği ülkelerde, bireylerin cinsel hayatını cehenneme çeviren sorunların başında, ilk gece korkusu ve vajinismus geliyor.
 
   
 
 
     
Şaşırtıcı olansa, bu sorunların eğitim düzeyi yüksek kadınlarda da görülüyor olması. Bu sorunları yaşayan yeni evli çiftlere, doktora gitmekten çekinmemeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu korkuların çözümsüz olmadığına dikkat çekiyor
Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Bülent Urman ve Dr. Alper Mumcu, pek çok çiftin hayatını zorlaştıran seks korkularıyla ilgili soruları yanıtladı:

İlk gece korkusu Türkiye'de çok sık rastlanılan bir durum mu?
İlk gece korkusu sadece ülkemizde değil, cinselliğin nispeten kısıtlı yaşandığı tüm toplumlarda ya da bireylerde ortak olan bir korkudur. Bunu ilk gece korkusu olarak değil, ilk ilişki korkusu olarak adlandırmak da mümkündür. Ancak evlilik öncesi dönemde yaşanılan ilk cinsel deneyim, çoğu zaman gerdek gecesi korkusuna göre daha hafif olmaktadır. Bunun nedeni, gerdek gecesinin bazı toplumlarda yarattığı sosyal baskılar olabilir. Konuya Türkiye açısından baktığımızda, geçmişe göre nispeten bir azalma görülmesine rağmen, bu sorunların hâlâ azımsanamayacak düzeyde karşımıza çıktığını görüyoruz.

İlk gece korkusu, daha önce cinsel hayatı olmayan kişilerde mi görülüyor?
İlk gece korkusu, doğal olarak, evlendiği gün ilk cinsel deneyimini yaşayacak olan kadınlarda görülmektedir. Ancak nadir de olsa, yukarıda belirttiğimiz gibi, önceden sorunsuz cinsel ilişki yaşamış kişilerde de, bu sosyal baskılar neticesinde ortaya çıkabilmektedir.

İlk gece korkusunu kadınlar mı erkekler mi yaşıyor?
Her iki cinste de bu tür korku ve sorunlar yaşanabilir. Ancak kadınlarda görülme sıklığı çok daha fazladır.

YARDIM ŞART
İlk gece korkusu ne kadar uzarsa bir uzmandan yardım almak gerekir? Bu konuda net bir süre vermek çok doğru değil. Çiftlerin beklentileri ve çabaları, süreyi belirleyen temel faktördür. Bazı çiftler birkaç ay süre ile bu durumu bir sorun yapmadan atlatabilmektedir. Diğer bir grup ise, birkaç gün içinde ilişki gerçekleşmezse uzmana başvurmaktadır. Kanımca ideal olan, en azından 1 hafta kadar bekleyip, sorunu kendi başlarına çözemezlerse profesyonel yardım almalarıdır.

Eğitim düzeyi ilk gece korkusu üzerinde etkili midir? Bu korku yalnızca cinsel baskıyla yetişen insanlarda mı ön plana çıkıyor?
Şaşırtıcı şekilde, eğitim düzeyi çok yüksek olan kadınlarda da bu sorun yaşanabiliyor. Yani eğitim ya da sosyoekonomik düzey ile direkt olarak bir ilişkisi yok.

İlk gece korkusu nedeniyle erkekler arasında iktidarsızlık problemi görülüyor mu?
Kadınlardaki kadar sık olmasa da, erkeklerde de strese bağlı olarak, ilk gece sertleşme sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu durum özellikle ilk kez, evlendiği gün cinsel ilişkiye girecek olan erkeklerde daha belirgin olarak karşımıza çıkıyor.

'BÜYÜTMEYİN'
Yaş ilerledikçe bekaret bir soruna dönüşür mü? Genel olarak yaşın ilerlemesi ile birlikte cinsel ilişki korkuları daha da belirginleşiyor. Bekaret bir soruna dönüşmese bile cinsel ilişki isteği azalıyor ve buna paralel olarak ilişki fikrinin yarattığı korku artıyor.

Kızlık zarı tamiri yapılıyor mu? Bu tür korkuları olan genç kızlara yardımcı olunuyor mu?
Kızlık zarı tamiri sadece ülkemizde değil, dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde yapılıyor. Ancak çoğu ülkede bu ameliyatlar gizli olarak uygulanıyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde bekaret önemli bir faktör olmadığı için farklı amaçlar ile kızlık zarı tamiri yapan klinikler mevcut.

Çiftlere ilk gece için neler öneriyorsunuz?
Bu olayı kafalarında fazla büyütmesinler ve ilişkinin mutlaka ilk gece gerçekleşmek zorunda olmadığını idrak etsinler. Düğün ve evlilik telaşı ile cinsel ilişki isteğinin azalabileceğini ve bu nedenle korkuların daha fazla ön plana çıkabileceğinin farkında olmalarını ve belirli bir süre içinde ilişki olmaz ise, hiç çekinmeden uzman bir doktora başvurmalarını öneriyorum.

YAŞ FARK ETMİYOR
Vajinismus nedir? Türkiye'de çok görülüyor mu?
Vajinismus, vajinayı çevreleyen kasların istemsiz olarak kasılarak cinsel ilişkiye izin vermemesi durumudur. Sadece cinsel ilişkiye değil; muayene, tampon gibi durumlara da müsaade etmez. Oldukça nadir görülen bir durumdur. Bütün yaş gruplarındaki kadınları etkileyebilir. Görülme sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Bunun nedeni, hastaların hekime başvurmakta çekingen davranmalarıdır. Her 100 kadından ikisinde bu duruma rastlanılmaktadır.

Evliliğin belli bir döneminden sonra vajinismus aniden ortaya çıkabilir mi, yoksa ilk günden mi görülür?
Vajinismus genel olarak ilk ilişki sırasında fark edilir. Ancak daha önceden düzenli cinsel yaşantısı olanlarda da, çok nadir olarak sonradan vajinismus benzeri tablolar ortaya çıkabilir.

GEBELİK MÜMKÜN
Vajinismusu psikiyatristler mi jinekologlar mı tedavi etmeli? Her iki branşın da değerlendirmesi gerekir. Ancak bana göre tedavi asıl olarak psikiyatrinin ilgi alanındadır.

Vajinismus nedeniyle cinsel hayatları olmadan evli kalan çiftler nasıl tedavi ediliyor?
Bu çiftlerin bir kısmı olayı çözmek için bir psikiyatristten yardım alırken, bir kısmı olayı bu şekilde kabullenip cinsel ilişkiye yer olmayan bir hayatı tercih ediyor. Fakat bir süre sonra, doğal olarak çocuk sahibi olmayı hayal ediyorlar. Bu çiftlerde, yardımcı üreme teknikleri ile gebelik genelde kolaylıkla elde edilebiliyor. Bu şekilde hamile kalıp çocuk sahibi olan pek çok hastamız var.

Sabah

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>