>

AŞK - CİNSELLİK

Kadınlık Dönemi

Genç, yetişkin bir kadın olarak sağlığınızın iyi olmasını bekleyebilirsiniz ancak...
 
   
 
 
     

Çocukluktan çıktığınızda, ailenizin etkisinden uzaklaşırsınız. Gençliğin enerjisini kaybetmeden, yetişkinler dünyasında bazı sorumluluklar almaya hazırsınızdır. Fiziksel olarak bebek doğurabilirsiniz ancak eş/koca bulmak, yerleşmek ve bir aile kurmak için zamanında annenizin gördüğü kadar baskı görmezsiniz. Genellikle bebek doğurma işini yirmili yaşların sonuna ya da otuzlu yaşların başına ertelemeyi yeğler ve iş, okul ya da seyahate odaklanırsınız. Erkek arkadaşlarınızla aynı ekonomik bağımsızlığı yakalamak için çabalar ve özgürlüğünüzden vazgeçmek konusunda isteksiz olabilirsiniz.

Genç, yetişkin bir kadın olarak sağlığınızın iyi olmasını bekleyebilirsiniz ancak, bu, sağlıklı beslenme, egzersiz ve servikal yayma testleri gibi düzenli sağlık kontrolleri yaptır­ma gereğini ortadan kaldırmaz. Bu yaşta sağlıklı olmanın önemini kavrayamayabilir ve sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Spor salonlarında saatlerce kalabilir ancak aşırı derecede sigara ve alkol kullanabilirsiniz. Katı diyet yapıp, ardından haftalarca sağlıksız yiyeceklerden başka bir şey yemeyebilirsiniz. Yoğun sosyal yaşamınız sıkça uykusuz kalmanızı gerektirebilir. Ara sıra uyuşturucu alıyor olabilirsiniz.

İlk kadınlık aynı zamanda, duygusal sorunların yaşamınızda önemli yer tuttuğu, yeme düzensizlikleri ya da kronik yorgunluk sendromuna yol açabilen bir devredir. Ailenizden ayrılmış ve kendi başınıza yaşıyorsanız, arkadaşların desteği önemlidir.

Herhangi bir yükümlülük altına girmeden cinsel ilişki kuracağınız bir kişinin olmasını isteyebilirsiniz. Aslında, uzun dönemli bir ilişkiye başlamadan önce birçok kişiyle cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Bu, Batı kültürlerinde kabul gören bir davranış olmuştur, ancak kendi risklerini içerir. İstenmeyen gebelikleri önlemek için doğum kontrolünün ve yalnızca küçük ama gerçek HIV pozitif olma olasılığından dolayı değil, aynı zamanda herpes, belsoğukluğu ve klamidya gibi yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için de güvenli seksin önemim anlamanız gerekir. Bunların biri ya da tümü gelecekteki sağlık ve mutluluğunuz için bir tehlike oluşturabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>