>

AŞK - CİNSELLİK

Öpüşmeden Önce Dikkat!

`Hadi öpüşelim` demeden önce, öpüşmekle birlikte bazı diş sorunlarının da size bulaşabileceğini unutmayın !
 
   
 
 
     

Protez Uzmanı Dt.İlker Arslan konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; Birbirine yaklaşmanın, dokunmanın en büyülü ve hassas yoludur öpüşmek… Duyguların aktarılmasının yanı sıra kimyasal bir bağlantıdır da çiftler için. Fakat sağlık ve hijyen açısından öpüşmek her zaman mutluluk getirmeyebilir.

Ağzımız vücudumuzun giriş kapısını teşkil eder ve vücudumuzun aynasıdır. Dolayısıyla pek çok bakteri ağız yoluyla vücuda girer. Öpüşürken ağız sıvılarının, beraberinde ağız floralarının karışması, ağız içi enfeksiyonlarının bulaşmasına yol açar. Ağızdaki çürük ve diş eti iltihabını oluşturan bakterilerin partnerinize geçmesine neden olur.

Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez Uzmanı Diş Hekimi İlker Arslan sözlerine şöyle devam etti;

Eşlerden birinde diş eti iltihabına sebep olan mikroplar mevcutsa ve diğer eşte hiç yoksa bir süre sonra diğer eşte de bu bakteriler yoğun bir şekilde gözlemlenebilir.

Bu nedenle her öğün sonrası dişlerin fırçalanması ve düzenli bir şekilde diş ipi kullanımı çürük oluşumu riskini en aza indirecektir. Dişlerinizi fırçalarken oval hareketler ile dişin iç ve dış yüzeyleri ayrıca dil yüzeyi de fırçalanmalıdır. Diş aralarına giren besin artıklarının çürüğe neden olmaması için diş ipi muhakkak kullanılmalıdır. Öğünler arası şekerli besinler tüketmek yerine öğün içerisinde şekerli besinler tüketmek diş çürümesini engelleyebilir. Ayrıca diş hekiminize düzenli olarak görünmeniz, dişlerinizin durumuna dair erken bilgi almanız açısından büyük önem taşır.

Etiketler: Öpüşme, Sağlık, Ağız, Diş
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>