>

AŞK - CİNSELLİK

Sekste Teknik Arızalar

İşte en yaygın cinsel sorunlar ve kurtulmanın yolları...
 
   
 
 
     

Cinsel sorunlarla karşılaşınca mutlaka jinekologunuza danışmalısınız.

KURULUK

Cinsel organınız yeterince ıslak değilse seks acı verici olabilir. Vajina kuruluğunun sebepleri mutlaka araştırılmalı. Vajinal kuruluğun en sık görülen nedenlerinden biri ilişkinin önsevişme döneminin aşırı kısa olmasıdır. Erkekteki ereksiyonun kadındaki tam karşılığı olan vajinal ıslanma yeterli olmadığında ilişki de ağrılı olabilmektedir. Kadın kendini yeterince hazır hissetmeden ilişkiye başlanmamalıdır.

Kuruluğunuzun nedeni doğum kontrol metodunuz değilse, büyük olasılıkla bir enfeksiyon söz konusudur. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, mantar veya bakteriyolojik enfeksiyonlar vajinayı tahriş edip kuruluğa neden olur. Bunların çoğu ilaç tedavisiyle ortadan kaldırılır.

Sorununuz alerji mevsiminde ortaya çıktıysa, antialerjik ilaçlar cinsel organınızın ph dengesini etkilemiş olabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey, doktorunuza danışarak yeni jenerasyon ilaçlardan yazmasını istemektir.

AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ

İlişki sırasında iki tip ağrı olabilir; İlk girişteki ağrı ve derinde hissedilen ağrı. Eğer partnerinizin ilk girişi sırasında şiddetli bir ağrı duyuyorsanız, sebep vajina kuruluğu olabilir.

Eğer sorun daha müzmin bir durumdaysa vulvar vestibulitis söz konusu olabilir. Bu rahatsızlıkta, vajinanın girişindeki salgı bezleri tahriş olmuştur. Sebep kronik alerjik bir durum olabileceği gibi bazı durumlarda önceden geçirilmiş enfeksiyonlar söz konusu olabilir. Vajina girişi o kadar şiş ve hassastır ki, dokunmak bile ağrı verebilir. Sorununuzun kaynağının bu olduğu tespit edilirse, doktorunuz çeşitli bölgesel tedavi yöntemleriyle veya bazı durumlarda bir operasyonla iyileşmenizi sağlayabilir.

CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA İDRAR KAÇIRMA

İdrar kaçırma birçok kadının yakındığı bir sorun. Yapmanız gereken ilk şey, bu sıvının idrar mı, yoksa boşalma mı olduğunu tespit etmek. Bunu anlamak için, cinsel birleşmeden önce altınıza bir havlu serin ve çıkan sıvının idrar olup olmadığına bakın. Kokmuyorsa, büyük olasılıkla idrar değildir.

Çıkan sıvı gerçekten idrarsa, paniğe gerek yok. Bu doğaldır ve çoğu zaman erkek tarafından fark bile edilmez. Yine de çok rahatsızsanız, kegel egzersizi adı verilen egzersizleri yaparak, istemli idrar yapmaktan sorumlu olan pelvis tabanı kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Bu esnada çalışan kaslar idrar tutulmasından sorumlu kaslardır. Bu egzersizi fırsat buldukça günde 50–60 kez yapın, faydasını mutlaka göreceksiniz. Bu kaslarınızı güçlendirdiğinizde orgazmınızın da daha güçlü olduğunu fark edebilirsiniz.

AĞRILI GÖĞÜSLER

Ön sevişme son derece zevklidir, ancak göğüsleriniz ağrıyorsa, onlara dokunmak bile sizi rahatsız edebilir. Kadın uyarıldığı zaman, göğüslerindeki ve göğüs uçlarındaki kan akışı artar ve bu organların hassasiyeti artar. Özellikle adet sırasında bu hassasiyet son derece rahatsız edici olabilir. Hormonal değişikliklerden dolayı, bazı kadınların göğüsleri yumurtlama zamanı ve adetten birkaç gün sonra son derece hassastır. Fibrokistik göğüslere sahip olan kadınlar da bu durumu daha şiddetli hissederler.

Göğüs ağrısıyla baş etmek için E vitamini alımı önerilmektedir. Bundan sonra da hassasiyet ortadan kalkmazsa jinekologunuzla konuşabilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>