>

DEKORASYON

Profesyonellerden Dekorasyon Önerileri

Evinizi profesyoneller gibi döşemek istiyorsanız, işte işin uzmanlarından değişik taktikler.
 
   
 
 
     

PENCEREMİZE UYGUN PERDEYİ NASIL SEÇERİZ?

İlk önce renk seçimi yapmak gerekir. Perde yapılacak mekanda bulunan mobilyaların rengini analiz etmek renk seçimine katkıda bulunacaktır. Örneğin; salon için tül perde seçerken mekanın konumuna, büyüklüğüne, mekanda bulunan koltuk ve kanepelerin, ahşap mobilyaların , duvar ve yer malzemesinin rengine uyum sağlayacak, tamamlayacak renkler seçilmeli. Daha sonra, ya da birlikte modele karar verilmeli. Seçilen perdenin rengi ve kalınlığı eve girecek ışığın yoğunluğunu etkiler. Eğer ince ve açık renk bir ürün seçerseniz eve daha fazla ışık girer. Tabi uygulanacak perde modeli de çok önemlidir. Ayrıca evinizi geniş göstermek istiyorsanız, mümkün olduğunca duvar rengine paralel ve az desenli perdeler kullanmalısınız. Birbirine kombin kumaşlar seçmek ve katlamalı düz modelleri tercih etmek evi geniş gösterecektir.

NASIL KONSEPT YARATILIR?

Evinizin dekorasyonuna değişiklik katmak ve biraz da konsept yaratmak istiyorsanız, bunu bütçenizi zorlamadan da yapabilirsiniz. Örneğin sıcak bir kır evi havası yakalamak için koltuklarınızın döşemesini değiştirmek yerine üzerine sarı ve yeşil tonlarda çiçekli ya da çizgili kılıflar diktirebilir ya da büfenizin üstünü bir kaç deniz kabuğu, mavi tonlarda resim çerçeveleri ve bir vazo içinde renkli ortancalarla süsleyebilirsiniz. Böylece dilediğiniz havayı ekonomik bir yolla yaratmış olursunuz. Tam bir tasarım tutkunuysanız size önerimiz, mobilya ve dekorasyon firmalarının ikinci el ya da outlet mağazalarını sık sık ziyaret etmeniz. Ayrıca tüm evinizi de doldurmanız gerekmiyor; klasik salon takımınızın yanına yerleştireceğiniz tasarım bir koltuk ya da aydınlatma, evinize tarz katabilir.

DESENLİ HALI MI, DÜZ HALI MI?

Halı seçiminde kullanılacak mekanın çok iyi analiz edilmesi gerekir. Odanın tasarımına en uygun halı seçilmeli, diğer mobilyalarla bağlantılı olmalıdır. Oda sade, düz mobilyalar ve tekstil ile dekore edilmişse desenli halı; tam tersi desenli kumaşlar ile doluysa da düz halı tercih edilmelidir. Fakat sade halılar desenli halılara xxgöre daha fazla kir göstereceği için daha dayanıksızdır.

YAŞAM ALANLARINDA UYUM YARATMAK İÇİN...

Hayatın tek bir yönü olmadığı gibi, artık evlerimizin de tek bir tarzı yok. Farklı akımlar, farklı objeler hayatımıza girmiş durumda. Örneğin; minimalist bir tarzın içine antika bir obje, country tarzın içine minimal bir köşe takım çok şık durabiliyor. 2008 döneminde siyah ve beyazın hakimiyeti tartışılmaz. Siyah bir kumaşla kaplanmış beyaz lake masif bir koltuk, şömine yanında klasik ancak aynalı bir komodile gayet modern bir atmosfer yaratabilir.

BANYONUZU NASIL YENİLERSİNİZ?

Islak hacim mekanlarından biri olan banyoyu yenilerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli unsur, banyonun su yalıtımı, tesisatı ve havalandırmasının gözden geçirilmesidir. Tesisat yerlerinin tespitinden sonra banyo vitrifiyeleri uygun yerlere, uygun mesafelerde yerleştirilmelidir. Her sene eğilimler değişse de, banyo seramikleri evin konseptine uygun seçilmelidir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, küçük banyoları büyük göstermek amacıyla açık tonlu ve küçük ebatlı seramiklere gidilmesidir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>