>

DEKORASYON

Renk mi, natürellik mi?

Yaklaşan yeni mevsimle birlikte eviniz için yeni renk paletleri planlıyor ama bu iki seçenek arasında kararsız kalıyorsanız, her iki grubun taraftarlarını bir dinleyin!
 
   
 
 
     
Natürel renkler huzur, parlak renkler ise enerji katıyor iç mekanlara. a) Krem bir kabuk içinde yaşamak b) Turuncu bir hikaye yazmak. Renk sevdalıları parmak kaldırsın! Designers Guild firmasının sahibi Tricia Guild, ‘Ameliyathaneye benzeyen bir odadan daha depresif bir yer yoktur’ diyor. Hak vermemek elde değil. Beyaz, kum ve taş renginin tapınakları haline gelen modern evler, birbirinin tıpatıp aynı mekanlar yaratıyorlar. Düzenli... Kısıtlayıcı... Ve ilham vermekten uzak! Bu nedenle moda dünyasının renklere bürünmesi, Pucci, Neisha Crosland ve Missoni gibi renk aşığı markaların yeni koleksiyonlarında renk kullanımında sınır tanımamaları, dekorasyona da ‘renk’ katmak isteyenlerin işini kolaylaştırdı.

Rosita Missoni, ‘Renk, benim hayatımın önemli bir malzemesidir. ’ diyor. Moda tasarımcısı Matthew Williamson da onunla aynı görüşte olmalı ki, tasarladığı halılarda elektrik renklerini bolca kullanıyor.
Renklerin içinde yaşamak, insanın moralini ve enerjisini yükseltiyor. Egzotik, seksi ve duyguları uyarıcı renkler, natürel paletlerin sahip olamadığı bir güce sahip. Hem bembeyaz bir küpte yaşamanın ne zevki var ki?

Natürel renklerin sıkıcı ve ruhsuz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir kere daha düşünün. Minimalizmin ustası John Pawson, beyazın en az 50 farklı tonunun olduğunu söylüyor. Buna ilave olarak, bej, kum rengi, krem, gri ve badem renginin tonlarından oluşan geniş bir renk paletinden söz ediyor.

Bir odanın renk pigmentleriyle oynayarak, soğuk ya da sıcak bir etki yaratabiliyorsunuz. Ünlü İngiliz dekoratör Kelly Hoppen, sabahları daha iyi hissetmek için yatak odanızın natürel renklerle döşenmiş olması gerektiği görüşünde:

‘Eve geldiğinizde etrafınızı saran eşyaların gürültü yapmaması, size bağırmaması çok önemli. Evinizde huzur bulmalısınız. Dengeli kullanılmazsa, parlak renklerin seçildiği düzenlemeler hatalarla sonuçlanıyor. Üstelik renklerin modası mevsim hızıyla değişirken, natürel renkler zamansız bir çözüm sunuyor.

‘Pure Style Living’ kitabının yazarı Jane Cumberbatch anlatıyor:

‘Soğuk kuzey ışığının üzerine Akdeniz tonları düşürmek çok kolaydır. Nötr bir arka fon, size mükemmel bir tuval yaratacaktır; üzerine istediğiniz yoğunlukta renk serpiştirebilirsiniz. Rengi aksesuvar ve tekstilde kullanmak, size modaya göre değişiklik yapma özgürlüğünü de sağlayacaktır. Bu söylenenlerle ikna olmadınız diyelim, peki her sene koleksiyonlarını doğal ve iddiasız tonlarla yaratan Calvin Klein, Giorgio Armani, Anouska Hempel gibi tasarımcılar yanılmış olabilirler mi?’

‘Morphescape’

Decorum’un yeni markası GAIA&GINO için ünlü tasarımcı Karim Rashid’in tasarladığı Morphescape koleksiyonu, dünya fuarlarında görücüye çıktı. Parlak beyaz sırlı 15 parçadan oluşan modüler bir masa üstü seti olan Morphescape, İstanbul’un minareler, camiler, modern yapılar ve boğaz manzarasından oluşan silüetinden esinlenmiş. Tel: (0212) 230 41 47

Duvarlara makyaj

Yaşadığınız mekanın duvarlarını da yaratmak istediğiniz atmosferin bir parçası olarak görüyorsanız, stilinizi daha da vurgulayacak büyük duvar ve tavan resimleri yaptırabilirsiniz. On iki senedir bu alanda çalışmalar yapan Atelye Gaia, duvar ve tavan resimleri, Osmanlı süsleme ve bezemeleri, rölyef ve kabartma resim tekniği uyguluyor. Akrilik boya, yağlı boya, alçı teknikleriyle spontan mala vuruşlarıyla farklı renk, form ve dokular oluşturuyor. Tel: (0212) 244 30 97

Sofrada renk kaçamakları

Alman Arzberg markasının Michael Sieger tasarımı, ödüllü serisi ‘Tric’, b’collection-Moser’in Nişantaşı ve Levent mağazalarında satışa sunuluyor. Mutfaklardan şık davet sofralarına kadar değişik fonksiyonlarda kullanılabilen, çok parçadan oluşan rengarenk bir seri. Tel: (0212) 291 17 45

Oyunun adı ‘varyete’

Halıyla da oyun olur mu demeyin. %100 yün olarak gri, kırmızı ve siyah renklerde üretilen bu halılar, farklı boyutları, asimetrik formları ve düzensiz yapıları nedeniyle kendinize özel kombinasyonlar yapabilmenize olarak tanıyor.

Burası çiçek köşesi

Cam bardakların içine yerleştireceğiniz çok basit çiçek demetleri ve aralarına dizeceğiniz kısa mumlar... Hatta çakıl taşları ve yeşil yapraklar... Tüm bunları gelişigüzel de yerleştirseniz, pencerenizin önünde etkili bir efekt yaratırsınız.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>