>

DİĞER HABERLER

4. yıldır hep yanınızdayız...

"Nedeninternet.com" sitesinin Cosmoturk.com Genel Müdürü Cenk Babaeren ile yaptığı röportajı okumak için tıklayın.
 
   
 
 
     
Cosmoturk.com / Cenk Babaeren Genel Müdür

Cosmoturk.com geçtiğimiz günler de kuruluşlarının 4. yılını kutladı.

Özellikle çalışan kadınların yoğun ilgi gösterdiği Cosmoturk.com’ da kadınların ilgisini çekecek modadan, alışverişe, sağlıktan kozmetiğe kadar her türlü konu ele alınıyor. Ayrıca çok özel köşe yazarları da var. Ortak slogan ise "yaşamak için gezmelisin."

Firmaların ve birçok halkla ilişkiler şirketinin çabalarıyla gerçekleştirilen site Dünya Bankası destekleme projesi tarafından destekleniyor. Site 16 kişilik bir ekip tarafından hazırlanıyor. Siteyi ziyaret eden okurlar arasında hediye çekilişleri yapılıyor. Ayrıca siteyi 5 arkadaşına tavsiye eden okura da biribirinden özel hediyeler kazanma fırsatı veriliyor. Sitenin kuruluş aşamasını ve çalışmaları hakkında Cosmoturk.com Genel Müdürü Cenk Babaeren ile yaptığımız söyleşiyi aşağıda okuyabilirsiniz.

Sitenin kuruluş amacından bahseder misiniz?

Kadınlara özel haber sitesi Cosmoturk.com'u yayın hayatına geçirmeye karar verdiğimiz dönemde Internet medyasının gelişmesiyle çeşitli haber siteleri yayın hayatına başlamıştı. Aktif yayın hayatında olan bu haber sitelerinin okuyucu profili çalışan kesim idi ve güncel haber ağırlıklı sitelerdi. Kadın haberleri ise aralarda haber boşluğu doldurmak için kullanılıyordu.

Sadece kadınlara özel Cosmoturk.com gün geçtikçe okuyucu portföyünü arttırdı ve sektöründe lider konuma geldi. Kadına özel güncel haberler, kozmetik, moda, indirim, kampanyalar, magazin ve sağlık haberlerini okurlarımızla anında paylaşmak istedik.

2000 yılında Cosmoturk.com'u kurarken Türkiye'de internet sektörünün öncülerinden olmayı kendimize misyon edindik. Faaliyete geçtiğimizden bu yana cosmoturk.com, kadınlara özel anlık ve güncel haberler vererek kadın olmanın faklılığını ve kendilerini özel hissettirmeyi ziyaretçilerine yaşatmaya çalışan bir haber portalı oldu. Kadınların en çok ziyaret ettiği, eğlendiği, sürprizleri, armağanları ile kendilerinden çok şey buldukları bu portalı okurlarımız çok iyi yerlere getirdiler.

Cosmoturk.com’un kadınlar ile ilgili ağırlıklı olarak değindiği konular nelerdir?

Aslına bakarsanız kadına özel ve kadınca dediğimiz tüm haberlere ağırlık veriyoruz. Örneğin; kadınların ilgisini yaz mevsimi yaklaştığında en fazla diyet haberleri çekiyor. Magazin'de kadınların hayatlarının bir parçası. Genel olarak Cosmoturk.com’da ise ağırlıklı olarak moda, yeni kozmetik ürünleri, indirim haberleri, alışveriş haberleri dikkat çekiyor. Tabii günlük fal da sitenin ayrılmaz bir parçası. Biz onların kaleminden yazmaya çalışıyoruz. Çeşitli gazete, dergi ve radyolarda çalışan yazar kadromuzun kendilerine özgü dilleri ile okurlarımızla buluşuyorlar.

Cosmoturk.com en çok kimler tarafından ziyaret ediliyor? Günlük ortalama kaç kişi ziyaret ediyor?

Cosmoturk.com okurlarının yüzde 91'ini kadınlar yüzde 9'unu erkek okurlar oluşturuyor. Yüzde 69'u 20-37 yaş arası kadınlardan oluşuyor. Yoğun olarak iş kadınları tarafından ziyaret ediliyor, raporlarımıza göre en yoğun ziyaret saatlerimiz iş saatlerini içeriyor.

Bize projelerinizden bahsedermisiniz?

Cosmoturk.com'un aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi var. Elif Babaeren , 7. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ve TÜRSAK Vakfı'nın düzenlemiş olduğu 8. Uluslararası Çevre Filmleri Festivali'nin internet medya sponsorluğunu üstlendiklerini dile getirirken, Cenk Babaeren, bu proje çerçevesinde sitede yer alan 'online satış' köşesini ziyaret edenleri TEMA vakfına ait 'TEMA Dükkanı'nda alışverişe yönlendirdiklerini anlatıyor.

Cosmoturk.com’da en çok okunan kadın haberleri nelerdir?

Özellikle diyet, indirim kampanya ve moda haberlerimiz dikkat çekiyor.

Yazılı ve Görsel basında ağırlıklı olarak kadınlara yönelik yapılan çalışmalar yer alıyor. Sizce bu çalışmaların kadınların üzerinde ki etkisi nedir?

Televizyonlar genellikle ajitasyon yapılan programlara ağırlık veriyorlar. Veya kim kiminle nerede ne yapmış, kimlerle birlikte olmuş gibi haberler biraz daha ön planda tutuluyor. İnanıyoruz ki magazinsel haberler bir süre sonra elle tutulabilen bir şekle bürünmüş hale gelir ve belli düzeye oturmuş olur.Yazılı ve görsel medya kadın haberlerini yayınlarken artık kadınların bu haberleri es geçtiğini ve daha kaliteli yapımlara kaydığını görmemezlikten gelemeyecek. Moda programları trendi yakından takip eden kadınlara özel haberlerle kadınların dikkatlerini çekmeye başladı bile...

Kendine bakan kadın, trendi takip eden, gelişmelerden kısa zamanda haberi olan kadındır.

Medyada çıkan kadın konulu haberlerdeki yaklaşımı diğer haberlerle karşılaştırdığınızda nasıl buluyorsunuz?

Yazılı ve görsel medya kadına biraz daha farklı yaklaşıyor. Cinselliği çok ön planda tutmaya çalışıyorlar. Fakat kadın denilince sadece cinsellik akla gelmemeli. Uzak görüşü, kıvrak zekası, kendini planlaması kadının önemli özellikleri arasında. Alışverişte ki seçiciliği ve bilinçli tüketici profili kadınları farklı bir konuma taşıyor. Özellikle de son yıllarda yapılan araştırmalarda, iş hayatında kadının yeri ve yükselişi yadsınamaz bir trend gösteriyor.

Kaynak: www.nedeninternet.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>