>

DİĞER HABERLER

Amerika'yı yeniden keşfeden film

"Filmde, başrolleri Colin Farrell, Christian Bale, Christopher Plummer paylaşıyor..." Talip Ertürk haftanın filmini yorumladı.
 
   
 
 
     
Amerika'yı yeniden keşfeden film vizyonda

Yönetmen Terence Malick'in Amerika'nın keşfini gerçek olaylardan hareket ederek anlattığı filmi "Yeni Dünya" bugün 85 salonda gösterime girdi.

Filmde, başrolleri Colin Farrell, Christian Bale, Christopher Plummer paylaşıyor. Pocahontas rolünde ise yönetmen tarafından sokakta gitar çalarken keşfedilen Peru kökenli 16 yaşındaki O'Orianka Kilcher oynuyor.

1998'de çektiği "ince Kırımız Hat" filminin ardından uzun bir sessizliğe bürünen yönetmen Terrence Malick, yine iddialı bir yapımla huzurlarımızda. Yönetmen, "The New World-Yeni Dünya: Amerika'nın Keşfi" adlı filminde, 1607'de koloni kurmak için Yeni Dünya'ya gelen bir grubun hikâyesini anlatıyor.

Ünlü Pocahontas öyküsünden esinlenilerek çekilen film, kaşif John Smith ile Kızılderili prensesi Pocahontas'ın aşkını anlatıyor. Yerleşimciler, zorlu doğa şartlarında Pocahontas'ın yardımıyla hayatta kalıyor. Ancak sonunda yerleşimcilerle Kızılderililer arasındaki kaçınılmaz büyük bir savaş patlak veriyor.

Dünyanın tüm saygın festivallerinde gösterilen ve yönetmenin hayranları tarafından yere göğe konulamayan Yeni Dünya, görüntü çalışması ile de Oscar adayı. Son olarak Berlin Film Festivali'nde gösterilen yapımın en ilginç yönü, 1990 doğumlu O'Orianka Kilcher'in ilk önemli film olması.

Talip Ertürk
terturk@gazetevatan.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>