>

DİĞER HABERLER

Ami Vitale fotoğrafları Fototrek’te

Hintli kadın fotoğrafçı Ami Vitale’nin ‘Keşmir: Sorunlu Cennet’ isimli ödüllü fotoğraf sergisi 16 Ocak 2004’e kadar Fototrek Nikon Fotoğraf Merkezi’nde.
 
   
 
 
     


Günümüzün en önemli basın fotoğrafçıları arasında kabul edilen Ami Vitale’nin fotoğraf ve yazıları bugüne kadar Time, Newsweek, US News, World Report, Business Week, The Guardian, The Telegraph Sunday Magazine, The New York Times, The Los Angeles Times, USA Today, Financial Times ve MSNBC gibi dünyanın en önemli basın organlarında yayınlandı.

Ami Vitale Sergisi Nikon Türkiye mümessili Karfo - Karacasulu ve Emirates Havayolları katkılarıyla düzenlenmiş bulunuyor.

KASHMIR: A TROUBLED PARADISE ...
(KEŞMİR: SORUNLU CENNET)

“İlk ziyaret ettiğim yerlerden birisi Keşmir’di. Görür görmez buraya vuruldum. Keşmir’de deliliğin altında kalan çok fazla güzellik var. Çatışmadan fazlasını gösterebilmek ve insanların buradaki kültürü görmelerini sağlamak benim umudum oldu.”

“İsyan başlamadan önce sonbahar akşamlarında, Keşmirliler çaydanlıklarını ve piknik sepetlerini hazırlar ve safran tarlalarına giderdi. Pembe çiçek açan safranları gümüş renge dönüştüren ay ışığını izlerdi. Bugün karanlık olduktan sonra dışarı çıkmaya cesaret edemiyorlar.”“Ben oradaki kargaşaya tanık oldum, bu kadar güzelliğin var olduğuna ve insanoğlunun bunu kontrol etmeye ve zarar vermeye çalışan bitmeyen tükenmeyen çabalarına rağmen bu güzelliğin ayakta kalıyor olmasına hala şaşırıyorum. Bu karışık ortamda, gerçek ve hikaye bazen birbirinden ayrılmaz, politika ve şiir iç içe geçer, acı bazen dayanılmayacak kadar büyük olur ve neşe hala mümkündür. Benim amacım yaşamları çatışmayla biçimlenen ve değişen bu insanları hikaye ve Fotoğrafik portreler aracılığıyla belgelemek. Bana incelikle anlatılan bu hikayeyi, Keşmir insanlarının güzelliğini, gücünü, acısını ve bu tarihin, kültürün eşsiz zenginliğini yeterince aksettirerek anlatmak arzusundayım.” [Ami Vitale]AMİ VİTALE ...

1971 Amerika doğumlu. Son yıllarda serbest fotoğrafçı olarak çalışan Hint asıllı Ami Vitale’nin Orta Asya, Hindistan, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da gerçekleştirdiği fotoğraf çalışmaları ve makaleleri Time, Newsweek, US News, World Report, Business Week, The Guardian, The Telegraph Sunday Magazine, The New York Times, The Los Angeles Times, USA Today, Financial Times ve MSNBC gibi basın organlarında yayınlanıyor.

NPPA tarafından (Ulusal Basın Fotoğrafçıları Birliği / National Press Photographers Association) En İyi Basın Fotoğrafçısı 2003: ‘Yılın Basın Fotoğrafçısı Ödülü’ verildi.

‘Kashmir: A Troubled Paradise’ (Keşmir: Sorunlu Cennet) isimli çalışması ile dünyanın en saygın fotoğraf festivallerinden biri olan Visa pour l’Image’da (Perpignan, Fransa) ‘Yılın Kadın Basın Fotoğrafçısı Ödülü’nü kazandı. Bunun yanı sıra World Press Photo ‘Genel Haberler’de üçüncülük ödülü, 2002 yılında Magnum ‘Inge Morath Onur Ödülü’ gibi pek çok önemli ödülün de sahibi.

North Carolina Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar mezunu olan Ami Vitale, 1994 - 97 yılları arasında Associated Press’in New York ve Washington bürolarında fotoğraf editörü olarak çalıştı. Bugün serbest basın fotoğrafçılığı yapan Ami Vitale dünyanın en sıcak noktalarında çalışmalarını sürdürüyor.AMİ VİTALE FOTOĞRAF SERGİSİ:
“Kashmir: A Troubled Paradise”
(“Keşmir: Sorunlu Cennet”)

FOTOTREK NIKON FOTOĞRAF MERKEZİ
Meşrutiyet Caddesi Ravanda İşhanı No : 85
Kat : 1 - 2 D. 1 - 3 Beyoğlu, İSTANBUL
Tel : (212) 251 90 14 - 251 83 74
fototrek@fototrek.com / www.fototrek.com

Kaynak: www.ntvmsnbc.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>