>

DİĞER HABERLER

AMV Yayına Açılıyor!

Kale Grubu & Arkitera Mimarlık Merkezi Türkiye’nin Mimarlık Arşivi için Elele...
 
   
 
 
     
6 Ekim Dünya Mimarlık ve Konut Günü’nde, Arkitera Mimarlık Veritabanı "AMV", Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu tarafından yayına açılıyor.

Çağdaş mimarlığı kapsayan pek çok bilgiyi içinde barındıran projenin ana sponsorluğunu Kale Grubu üstlendi.

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2.5 yıldır çalışmaları sürdürülen Arkitera Mimarlık Veritabanı, yayına açıldığında, dileyen herkesin internet üzerinden kolayca ulaşabileceği mimarlık alanındaki en kapsamlı dijital arşiv olacak.

Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenecek olan açılış gecesinde sırasıyla, Arkitera Mimarlık Merkezi yöneticilerinden Ömer Yılmaz, projenin Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Aykut Köksal, Kale Grubu Şirketleri İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ile Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu projenin önemini aktaran birer konuşma yapacaklar. Bakanın sanal kurdeleyi kesmesini ekrandan izleyecek olan davetliler, kurdele kesme töreninden sonra yayına açılacak AMV’nin özelliklerini ve kullanımını anlatan tanıtım filmini izleme fırsatı da bulacaklar. Geceye Türkiye’nin önde gelen mimarları, akademisyenleri, yapı sektörünün kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticilerinin yanı sıra basın mensupları da davetli olacak.

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, Türk Serbest Mimarlar Derneği AMV’yi destekleyen kurumlar arasında. Mimarlık kültürü için Türkiye’de yapılmış en kapsamlı arşiv çalışması olan Arkitera Mimarlık Veritabanı’nda mimarlara, binalara, yayınlara, etkinliklere, yarışmalara tek tek ulaşılabilecek.

Bu çalışma ile Arkitera Mimarlık Merkezi ve Kale Grubu, mimarlara dünya mimarlık gününde verebilecekleri en güzel hediyeyi verirken, mimarlık kültürüne de büyük bir katkıda bulunacaklar. Daha çok günümüz mimarlığı verileri ile yayına açılacak olan AMV’ye sürekli yeni bilgiler eklenerek, kısa zamanda mimarlık kültürümüzü kapsayan devasa bir arşiv elde edilecek.

6 Ekim 2003 itibariyle Türkiye’nin, mimarlık alanında dünyaya örnek göstereceği bir dijital arşivi olacak.


AMV* Hakkında

*AMV: Arkitera Mimarlık Veritabanı'nın baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

AMV, Türkiye’nin mimarlık kültürünü içinde toplayan devasa bir dijital arşivdir. Bu arşivde her mimarın ve her binanın birer sayfası olmasının yanı sıra, mimarları ve binaları ilgilendiren tüm bilgilere sistematik olarak ulaşılabilmektedir.

AMV’de bina künyeleri, mimarlık ofisleri, işverenler, yarışmalar, ödüller, yayınlar ve makaleler indekslenerek sınıflandırılmıştır. Coğrafi konum, kronolojik ve alfabetik olarak da sınıflandırılan bu bilgilere aynı zamanda veritabanının detaylı arama motoru ile kolayca ulaşılabilmektedir.

AMV’ye eklenen her yeni "veri", kendiyle ilişkili olabilecek onlarca veriyi de beraberinde getirmektedir. Bir yandan güncel bilgiler, bir yandan da geçmişe yönelik araştırma sonuçları veritabanına eklenirken, mimarlık kültürümüz sistemli bir şekilde arşivlenmeye başlanmıştır.

AMV, 2,5 yıl süren bir çalışmanın sonunda yapılan araştırmalar ve toplanan bilgilerle yayına açılmıştır. AMV’ye yapılacak bilgi girişi projeyi destekleyen kurumların ve mimarların katkılarıyla devam edecektir.


Arkitera Mimarlık Merkezi Hakkında

Arkitera Mimarlık Merkezi, mimarlığın Türkiye'de nitelikli bir şekilde uygulanabilmesi ve mimari kalitenin çağdaş ülkeler seviyesine gelmesi için çalışmalarını sürdüren bağımsız bir mimarlık merkezidir. Merkez, hiç bir büyük gruba bağlı olmadığı gibi özgün bir STK özelliği göstermektedir.

Arkitera Mimarlık Merkezi, Haziran - Ekim 2000 arasında sürdürülen hazırlık çalışmalarının ardından, 9 Ekim 2000'de ilk yayını olan Arkitera.com ile faaliyetlerine başlamıştır. Arkitera.com'u diğer yayınlar ve etkinlikler izlemiştir. Merkez, kurulduğu günden bugüne kadar çeşitli çalışmalara destek vermiş, mimarlık dünyası için düzenlenen etkinliklerde sektördeki firma, kurum ve üniversiteler ile işbirliği yapmış, fiziksel çevre ve kent sorunları ile ilgili konularda bir buluşma platformu görevi üstlenmiştir.


Kale Grubu hakkında

1957 yılında Çanakkale Seramik’in kurulmasıyla temelleri atılan Kale Grubu, Türkiye’de seramik sektörünün kuruluşuna öncülük etmiş, bu alandaki yatırımları ile bir dünya devi haline gelmiştir. Zaman içerisinde makine - parça imalatı, savunma, kimya, elektrik malzemeleri, enerji, bilişim, nakliye, turizm ve gıda sektörlerinde yatırımlar yaparak büyüyen Kale Grubu, General Electric, Siemens, Roca gibi uluslararası şirketlerle ortaklıklar kurarak bir dünya şirketi olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Bilgi çağı ile geleceği tarif etmeye başlayan, dünyada söz sahibi olabilmek için enerji, bilişim ve robotik otomasyon alanlarında şirketler kurarak geleceğe yatırım yapmıştır.

Kale Grubu, bugün her biri kendi alanlarında lider 24 şirketiyle, beş bini aşkın çalışanı, Türk ekonomisine sağladığı milyarlarca dolar katma değerle Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşları arasında yerini almıştır.

Kale Grubu, Çanakkale Seramik & Kalebodur’un yıllık 60 milyon metrekarelik üretim kapasitesiyle, tek bir alanda üretim yapan dünyanın en büyük seramik üreticisidir. Türkiye’de seramik üretiminin % 40’nı tek başına gerçekleştiren Kale Grubu, üretiminin % 50’sini ihraç etmektedir.

Seramik Sağlık Gereçleri yatırımları ile ürün gamını genişleterek, ıslak mekanlarda komple çözümler sunan Kale Grubu, inşaat sektöründe pek çoğu aynı zamanda ürün adı haline gelen Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kaleterasit, Kalekim, Kaledekor, RocaKale gibi markalara sahiptir.

Kale Grubu 1962 yılında, seramik ihracatı ile başlattığı ihracat hamlesini sürdürerek, bugün üretim yaptığı belli başlı sektörlerdeki ürünlerini 60 ülkeye ihraç etmektedir.

Kale Grubu, yarım asırdan bu yana sanayici kimliği ile topluma hizmet ederken, sosyal sorumluluklarının bilinciyle başta eğitim ve sağlık olmak üzere kültür, sanat, bilim ve spor konularında topluma katkıda bulunmayı görev edinmiştir. Bu katkılarını sürekli hale getirmek üzere Dr. İbrahim Bodur, Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’nı kuran Kale Grubu, doğa ve ekolojik çevreye karşı sorumluluklarını da dünya standartlarında yerine getirmektedir.

Kale Grubu AMV Projesi’ne Neden Destek Verdi?

Türkiye’de kendi alanında pek çok "ilk"e imza atan Kale Grubu, "öncülük" misyonuyla örtüşen, ülkemizde ilk kez yapılan böyle bir projenin gerçekleşmesine katkıda bulundu.

Kale Grubu, eğitimin çağdaş bir toplum olabilmenin temel şartı olduğuna inanıyor. Bu nedenle, Türkiye’de mimarlık kültürüne ve mimarlık eğitimine büyük katkı sağlayacağına inandığı bu projeyi desteklemeyi görev bildi.

Türkiye’nin çağdaş ve gelişmiş toplumlar arasında yerini alabilmesi için gerekeni yapmaya gayret eden ve yapılması gerekenlere tüm gücüyle destek vermeye çalışan Kale Grubu, Türk mimarlık kültürünü ve Türk Mimarları’nı dünyaya tanıtacak bu projeye ana sponsor oldu.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>