>

DİĞER HABERLER

Beyinde alışveriş hücresi tespit edildi

Bilimadamları, araştırmaları sonucunda insanların beyinlerinin ön sağ bölümünde ekonomik tercihler yapmalarına yardımcı olan “alışveriş hücreleri olduğunu tespit etti.
 
   
 
 
     
ABD’li bilimadamları, ilk kez özellikle kadınların vazgeçilmez tutkusu olan alışveriş sırasında beynin fonksiyonlarının nasıl işlediğini araştırdı.

Bugüne kadar alışveriş sırasında yapılan seçimleri açıklamak için, ekonomik analizler ve psikolojik tahliller kullanılıyordu. Ama alışveriş sırasında beynin nasıl fonksiyon gösterdiği ve zihinsel sürecin nasıl işlediği tam olarak bilinmiyordu.

Cambridge’deki Harvard Medical School’dan ABD’li bilimadamları, alışveriş sırasında beyin fonksiyonlarının nasıl işlediğini tespit etmek üzere ilk kez bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırmada denek olarak kullanılan maymunlara seçenekler sunuldu ve hangisini tercih ettikleri gözlemlendi. ABD’li bilimadamları, maymunların tercihlerini dikkate alarak beyin fonksiyonlarını incelemeye aldı. Yapılan araştırma sonucunda beyinin “Orbitofrontal Cortex” denilen bölümünde insanların ekonomik seçimler yapmasına yardımcı olan sinir hücreleri bulunduğu tespit edildi. Bu hücreler; beynin hangi ürünü istediğine ve bu ürün için ne kadar para ödemek istediğine karar vermesine yardımcı oluyor.

ABD’li bilimadamlarının bu son araştırmalarıyla bir anlamda beyinde alışveriş hücreleri bulunduğunu tespit ettikleri belirtiliyor.


NTV

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>