>

DİĞER HABERLER

Dikkat Çekici Özgeçmiş Hazırlama Sırları

Michael Page, işverenlerin iş başvurularında nelere dikkat ettiğini belirledi…
 
   
 
 
     

Dünyanın önde gelen uzman işe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page, işverenlerin genelde iş başvurularında nelere dikkat ettiğini saptadı. Bu çalışma özgeçmiş ve online profil hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili önemli ipuçları veriyor.

PageGroup şemsiyesi altında Page Executive ve Page Personnel markalarıyla birlikte, dünya genelinde 36 ülkede 164 ofisi ile iş dünyasındaki kuruluşların değişik kademelerinde çalışanlara seçme ve yerleştirme hizmeti sunan Michael Page Türkiye İşe Alım Danışmanları; “İşverenler yeni eleman alımları için, sosyal medya kanallarını ve online arama motorlarını gitgide artan bir şekilde kullanıyorlar. Günümüz koşullarında, sosyal medya kullanmadaki ustalığınızla, güçlü bir iletişim ağına sahip olmanız, yeni bir iş bulmak için avantaj sağlıyor. Doğru düzenlenmiş online profiliniz ise sizin tam olarak potansiyel bir çalışan olabileceğinizin en büyük kanıtı oluyor. İyi tasarlanmış online profil, kişide iyi bir izlenim bırakacak ve inceleme merakı uyandıracak nitelikte hazırlandığında diğerleri arasında hızlı fark edilme şansınızı arttırıyor. “ diyor.

İŞVERENLERIN BİR ÖZGEÇMİŞTE DIKKAT ETTİĞİ BAŞLICA NOKTALAR;

Michael Page danışmanları; “Eğer bir iş görüşmesi için mülakat aşamasına kadar gelme şansı yakaladıysanız, özgeçmişinizi okuyan kişiyi birkaç saniye içinde kendinize bağlayabilmek büyük önem taşır.” diyor. Açık olan tek bir pozisyon için yüzlerce başvuru arasından sıyrılarak, ani bir etki yaratmak için, özgeçmişin kısa ve öz yazılması gerektiğini vurgulayarak, bir özgeçmişte dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle ifade ediyorlar;

Roller ve Sorumluluklar: Özgeçmişinizi her başvuru yaptığınız iş için yeniden düzenleme ihtiyacı duyacaksınız. Bir iş başvurusu için özgeçmişinizde yer alan iş tanımları ve sorumluluklarının başvurduğunuz pozisyonla ilgili olması çok önemlidir. Açıklayıcı olmasına ihtiyaç duysanız da, özgeçmişinizin sizin görev ve sorumluluklarınızdan oluşan bir listeden çok daha fazlası olması çok önemlidir.

Deneyim: Özgeçmişiniz iş için doğru deneyimlerinizin olup olmadığının anlaşılması için taranacaktır. Deneyiminizden emin olabilmeleri için, özgeçmişinizde başvuru yaptığınız iş için uygun ve kalıcı olabileceğinize dair ip uçları yer almalıdır – bir pozisyonda 6 aydan az ve ya 4 yıldan fazla kalıp kalınmadığı gibi –. Firmaya ne şekilde değer kazandırdığınız, bilindik projelere tam olarak ne gibi katkılarda bulunduğunuz özgeçmişte net bir şekilde belirtilmelidir.

Yetenekler: Özgeçmişiniz, başvurulan pozisyonun gerektirdiği tüm rollere uygun becerilerin kazanıldığına dair bilgiler içermelidir. Yetenekleriniz deneyimleriniz ile birleşip, sonuçta başvurulan pozisyona uygunluğunuzun anlaşılmasını sağlar.

Dereceler ve Başarılar: İşe alım müdürleri, başarı ve derece görmeyi severler. Örneğin, satış müdürü olarak hedeflenenin üzerinde bir başarı elde ettiyseniz, hedefinizi meblağ ya da yüzde olarak kesin bir şekilde belirttikten sonra nasıl beklenenin üzerinde bir başarı elde ettiğinizi açıklayınız.

Eğitim: Seçim kriterlerinde; temel ve cazip olan uygun eğitim sertifikalarına sahip adaylar, dikkat çekerler.
İlk olarak uygun detaylar alındıktan sonra, eğer özgeçmişiniz işe alım müdürleri ve ya personel alma memurları tarafından net ve etkili olduğu düşünülüp dikkat çektiyse, iyi bir şekilde bakılıp, hissedilip, okunulacaktır. Bunun için aşağıdaki detayları dikkate aldığınızdan emin olunuz:

Kolay Okunurluk: Özgeçmişinizin içeriğinin iş pozisyonuna uygun, net ve ikna edici olması için tümü tek bir font ile, vurgulanacak yerler ise bold ile yazılmalıdır. Yetenek, başarı ve görevlerinizi belirtirken düzensiz cümlelerden uzak durarak madde işaretleri kullanın. İmla ya da gramer hataları özgeçmişinizin bütün değerini yok eder.

Tutarsızlıkların Olmaması: Özgeçmişinizin olabildiğince az ve öz kelimelerle yazılıp, kronolojik sıraya göre ilerlemesi gerekir. İş geçmişinizde açıklanmamış bir aralık olmamasına ve dahil olduğunuz görev ve başarılarda herhangi bir tutarsızlık olmamasına özen gösterin.

Doğru Yabancı Dil: Özgeçmişinizin başından sonuna kadar önemli anahtar kelimeleri içermesine önem gösterin. Bunun için iş tanımını gözden geçirin ve Özgeçmişe eklediğiniz yabancı dillerinizin bu iş tanımına hitap ettiğinden emin olun. Bu özgeçmişinizi okuyan kişide başvuru yaptığınız pozisyonun gerekliliklerini yerine getirebileceğiniz konusunda bir olumlu işaret daha oluşmasına sebep olacaktır. Aşırı mesleki dil kullanmaktan kaçının ve unutmayın ki özgeçmişinizi okuyan kişi bir endüstri eksperi ya da teknisyen olmayabilir, fakat tabii ki dikkat etmeleri gereken şeyleri bilirler.

Format ve Etiket: Özgeçmişinizi, okuyacak kişinin kolayca açıp bakabileceği şekilde düzenlendiğinden emin olun.- Hiç bir işe alım müdürü özgeçmişinizin içinde bulunduğu CD’yi açmak için herhangi bir program dosyası indirmekten hoşlanmayacaktır.- Özgeçmiş dosyanızı kaydettikten sonra dosyayı soyadı, isim şeklinde adlandırınız. Özgeçmişinizin 1 MB’ın altında olması başvuru datalarını toplayan kişinin bilgisayarında az yer kaplayacağı için bir inceliktir.

Açık bulunan pozisyon için istenilen yetenek ve deneyimlerin hepsine sahip olabilirsiniz, fakat tüm bunları özgeçmişinizde net bir şekilde belirtmezseniz, ilk aşamada elenebilirsiniz.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>