>

DİYET

Mucize Besin Avokadonun Bilinmeyenleri

Doğanın sunduğu binlerce armağanın içinde yeteri kadar değeri bilinmeyen ve sofralarımızda yer edinemeyen avokado, yararlarıyla şaşırtıyor.
 
   
 
 
     

Gerçek bir sağlık deposu olan avokado, kalp sağlığından gözlere, kemiklerden, vücut gelişimine kadar birçok konuda fayda sağlıyor.

Sağlık kaynağı; avokado


Birçok vitamin ve yağ yönünden zengin olan avokado meyvesi, yararlarıyla hem genel sağlık üzerinde hem de cilt yenilenmesinde önemli bir rol oynuyor. E, A vitamini ve B grubu vitaminlerini bol miktarda içeren avokado, iyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Demir, fosfor, magnezyum, potasyum, lif, protein yönünden de oldukça zengindir.

Diyet yapanlar, beslenme listesine almalı

100 gramı 143k kal olan avokado diyet yapanların listesinde mutlaka olmalıdır. Her ne kadar yüksek kalorili ve yağ bakımdan zengin olsa da, içeriğindeki yağın doymamış olması ve uzun süre tok tutması açısından oldukça yararlıdır. Sindirim sistemi için yararlı olan ve kilo vermeyi kolaylaştıran lif içerir.

Cildi besleyerek, canlı ve taze bir görünüm kazandırıyor


Cildin epidermal tabakasını koruyan avokado cilde direk uygulandığında bile etkilerini gösterir. Cilde yumuşaklık ve nem kazandıran mucize besin avokado, derinin elastikiyetini kazanmasını sağlar. Cilde uygulandığında parlaklık veren avokado, kuru ciltlerde görülen kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlara da etkili çözümler sunar.

Kalp sağlığı ve kolesterol için faydalıdır

Bu konuda yapılan araştırmalar, avokado tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre kalp sağlığının çok daha iyi durumda olduğunu gösteriyor. Avokado içinde tekli doymamış yağ asitlerine ek lif ve fitosterollerde bulunuyor.

Gözleriniz avokadoya emanet

Lutein ve zeaksantin gibi antioksidan maddeler içeren avokado düzenli olarak tüketildiğinde göz sağlığına iyi geliyor. Özellikle de yaşlılığa bağlı olarak görülen katarakt, makülerdejenerasyon oluşumuna engel olur. Ayrıca içeriğindeki E vitamini retinaya zarar veren retinopatiye karşı güçlü bir koruma kalkanı oluşturur.

Tüm bunların yanı sıra;


➢ İçeriğindeki potasyum sayesinde böbrek fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar.
➢ İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde hafızayı güçlendirir.
➢ Bağışıklık sistemini güçlendirir.
➢ Muzdan çok daha fazla potasyum içerir. Potasyum kan basıncının kontrolünün sağlanmasında ve düzenli kalp atımı için oldukça önemlidir.
 

Etiketler: Avokado, Diyet, Sağlık
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>