>

KÖŞE YAZILARI | Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU

Başarı

Ancak her güzel şey gibi tatilde bitti ve yoğun bir iş haftası başlıyor. (Bora ÇAvuşoğlu)
 
   
 
 
     

Öncelikle hepinizin geçmiş Bayramını kutluyorum. Umarım herkes dilediğince dinlenmiş, tatil yapmış ve eğlenmiştir.

Ancak her güzel şey gibi tatilde bitti ve yoğun bir iş haftası başlıyor.

Haftanın ilk gününde şimdi kahvenizi alın, arkanıza yaslanın ve yeni yazıyı okumaya başlayın.

Şimdiye kadar hep fiziksel yararlarından bahsettik.

Ancak sporun sosyal ve psikolojik açıdan sağladığı yararlar fiziksel yararları kadar önemlidir.

Peki, nedir bu sosyal ve psikolojik yararlar?

Aslında bu durum fiziksel görüntü ile bir bakıma doğru orantılıdır. Düzenli spor yapmanız fiziksel olarak düzgün bir görüntüye kavuşmanıza büyük ölçüde yardımcı olur. Aynaya baktığınızda gayet fit, karın bölgesinde ve basen bölgesinde yağlanma, genişleme olmayan bir insan her zaman psikolojik açıdan da kendisini daha sağlıklı ve güçlü hisseder.

Biran için eski mitolojik Yunan tanrı ve tanrıçalarının heykellerini gözünüzün önüne getirin.

Basenleri kocaman, göbekli bir Afrodit heykeli hiç gördünüz mü? Yada kocaman bir göbeği olan Zeus heykeli!

Göremezsiniz.

Hoş bizde Kocaman basenleri olan, göbeği deseniz almış başını gitmiş, yaşı kemale ermiş, sözüm ona bazı sanatçılar kendilerini Afrodit diye tanımlasalar da siz onlara bakmayın.) Basının şişirmesiyle ( e malum onlara da milleti oyalayacak malzeme lazım. Afrodit benim diye ortalarda geziniyorlardı bir ara. Şimdilerde pek dikkate alan yok.

Neden mi? Nedeni yine kendilerinde gizli, sağlıksız beslenme, fazla kiloya bağlı postur bozuklukları bir zamanlar kendilerine gösterilen ilginin de kaybolmasına neden oluyor. Kendi düşen ağlamaz. Profesyonel yardım alarak iyi bir hocayla kendilerine uygun görülen saatlerde spor yapmış olsalardı bu duruma da gelmezlerdi.

Ancak biz yine buradan uyaralım. Hiçbir şey için geç kalınmış sayılmaz. Hadi kendinize bir iyilik yapın ve spora başlayın.

Amacım buradan birilerine laf atmak değil. Amacım İnsanoğlunun daha ilk yüzyıllardan itibaren görüntüsüne ne kadar önem verdiğini sizlere anlatmaya çalışmak.

İnsanoğlunun düzgün ve güçlü görüntüsü her zaman etkileyici olmuştur. Fiziksel açıdan güzel ve düzgün bir görüntüye sahip olan insanların çevreleriyle her zaman iyi iletişim kurabilen insanlar oldukları ise başka bir gerçektir.

Zaman o kadar hızla akıp geçiyor ki içerisinde bulunduğumuz çağ bize geride kalmayı yasaklıyor. Başarılı bir işkadını yada işadamı olmanız size başlı başına bir değer katmıyor.

Çünkü başarı demek iyi kazanmak demek değildir.

Evet, yaptığınız işte mutlak başarı şart ancak işinize ayırdığınız zamanın bir kısmını kendinize ayırmanızda başka bir gereklilik.

Çünkü artık başarı kelimesinin karşısına güzel gülümseyen, doğru iletişim kurabilen, giyimine özen gösteren, sağlıklı, kendisine zaman ayıran, sorumluklarını bilen insan gibi kavram ve sorumluluklar eşdeğer geliyor.

Bunların gerçekleşebilmesi içinse, inanın bana görüntünüz ve duruşunuz büyük önem taşıyor.

Başarılı insan demenin, kendine güveni olan insan demek olduğunu ve sağlıklı ve kontrollü bir şekilde spor yaparak bunu büyük ölçüde sağlayabileceğinizi lütfen unutmayın.

Herkese güzel bir hafta diliyorum. Güzel gülen gözlerle dünyaya bakmanız dileğiyle.

Not:: Takip ettiğiniz üzere her yazıdan sonra sizlere "Ne Yapmalı" Başlığı altında önerilerde bulunuyorum. Bu yazıda bununla ilgili bir öneride bulunmayacağım. Malum tatil yeni bitti. Kendinizi biraz işe verin. Daha doğrusu verelim. Unutmayın Dinlenmek için çalışmak gerekir.

İlla ne yapmalı dersek, tatilde yediğiniz börek ve baklavaları eritmeye bakın. Spor yapın.

Elbette yiyeceğiz içeceğiz. Üç günlük dünya, ama yaşam kalitesini artırmak ve hayatı sağlıklı bir şekilde yaşamak için yemeye, içmeye dikkat etmek gerekiyor.

Gelen maillere teşekkürler. Yeni maillerinizi bekliyorum.

boracavusoglu@windowslive.com

Bora Çavuşoğlu


Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>