>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ömür sürenizi hesaplayın

Ömür süresinde genetik yapıdan çok yaşam tarzı etkili. İşte size, yaşam sürenizi hesaplamanıza yardımcı olacak bir test...
 
   
 
 
     
100 yıl yaşamanın sırrı

ABD'de yayımlanan TIME dergisi, son sayısında 100 yıl yaşamanın sırlarını verdi. Birçok ülkede yapılan araştırmaların sonuçlarına yer veren dergi, "100 Yaşına Gelmek İçin Nasıl Yaşamak Gerekiyor" başlıklı haberiyle, genlerle birlikte yaşam tarzının da ömür süresini belirlemede etkili olduğunu yazdı.

Dinç kalmanın yolu

Dünyada 100 yaşını aşmış insan sayısının en fazla olduğu Japonya'nın Okinava adaları, Kanada ve Sardinya Adası'nda yapılan araştırmaların yanı sıra ABD'de yaşayan "süper - yaşlı"ların incelenmesiyle elde edilen bulgulara göre, yaşlılıkta sağlıklı olmak beslenme şekli, egzersiz gibi alışkanlıklara bağlı.

Yaşam tarzı ve genler

İsveçli araştırmacılar da genlerin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeyi yüzde 20 - 30 garanti edebileceğini, ömür süresini belirlemede yaşam şeklinin etkili olduğunu belirtti. Bu bilgiler ışığında bir test yayımlayan TIME, bu testle hayat süresinin yaklaşık olarak belirlenebileceğini yazdı.

Ne kadar yaşayacaksınız?

Gelişmiş bir ülkede ortalama yaşam süresi 87 yıldır. Bu yüzden ömür beklentinize baz olarak 87 yılı alın ve sorulara verdiğiniz cevaplara göre bu rakam üzerinde işlemler yapın. (Türkiye'de ortalama yaşam süresi 69 yıl. Türk kadınlarında bu süre 71, erkeklerde 66 yıl.)

Huyunuz: İyimser misiniz? Hayata genellikle olumlu mu bakarsınız? Stres yaratan durumlarda olayları akışına bırakır mısınız?

Cevabınız "hayır"sa baz aldığınız rakamdan 5 yıl çıkarın.

Genler: Ailenizde 90 yıl ya da daha uzun yaşayan en az bir kişi var mı?

Cevabınız "evet"se 10 yıl ekleyin.

Egzersiz: Haftada 3 gün, günde 30 dakikanızı egzersize ayırıyor musunuz?

Cevabınız "hayır"sa 5 yıl çıkarın.

İlgi alanları: Düzenli olarak beyninizi zorlayan yeni ve karmaşık aktiviteler yapıyor musunuz?

Cevabınız "evet"se 5 yıl ekleyin.

Beslenme: İnce kalmanızı ve varsa fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacak bir diyet uyguluyor musunuz?

Cevabınız "hayır"sa 7 yıl çıkarın.

Sigaradan kurtulun: Sigara içiyor musunuz?

Cevabınız "evet"se 5 yıl çıkarın.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>