>

DİĞER HABERLER

Dünün Şarkılarını Bugün Söylüyor

“Candan Erçetin Chante Hier Pour Aujourd’hui” (Candan Erçetin Dünün Şarkılarını Bugün Söylüyor) isimli beşinci albümünü Fransızca olarak çıkardı.
 
   
 
 
     
Müzik hayatına Galatasaray Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında liselerarası yarışmalarla başlayan Candan Erçetin, albümün satış gelirinin bir bölümü Galatasaray Lisesi Burs Fonu’na aktarılacak.

Erçetin’in profesyonel yaşamı boyunca sahnede söylemekten hiç vazgeçmediği “chanson”lar ve sevilen eski Fransızca şarkılardan oluşturduğu repertuar, bu albümde modern bir anlayış ve teknolojik alt yapı düzenlemeleriyle karşımıza çıkıyor. Dünyanın birçok ülkesinde, değişik versiyonları yapılmış olan şarkılar bu kez Türk DJ ve aranjörlerinin farklı türlerdeki düzenlemeleriyle yeni bir soluk kazanarak genç nesillere aktarılıyor.

Fransızca albümde, Edith Piaf (Non, je ne regrette rien - Johnny, tu n’es pas un ange - Padam padam - La vie en rose - Milord), Charles Aznavour (Hier encore - La Bohème), Gilbert Bécaud (Et maintenant), George Moustaki (Le Métèque), Dalida (Parole), Jacques Brel (Ne me quitte pas) ve Jeane Manson’un (Avant de nous dire adieu) klasikleşmiş şarkılarının yepyeni düzenlemeleri, Candan Erçetin’in yorumuyla farklı bir lezzet kazanıyor.

Kısa bir süre önce satışa çıkan “Neden” albümündeki “Korkarım” şarkısını, Kerem Topuz’un çevirisiyle, “IL ME SEMBLE” adıyla Fransızca olarak yorumlayan Candan Erçetin’in bir ara albüm olarak nitelendirdiği bu çalışmada, “Le Métèque” Türkiye’de Nino Varon’un sözleriyle Tanju Okan’ın sesinden sevilmiş olan “Hasret“ versiyonuyla birleştirilmiş olarak yer alıyor. Böylelikle bir Türkçe şarkı Fransızca dilinde yorumlanırken, Moustaki’nin şarkısına da Türkçe sözler ekleniyor.

Zamanında sözleri nedeniyle epeyce tepki almış olan Jacques Brel’in “Ne Me Quitte Pas - Beni Terketme” adlı şarkısının albümde yer alması, 2003 yılının sanatçının vatanı olan Belçika’da Jacques Brel yılı ilan edilmesiyle tesadüfen buluşunca, albüm duygusal bir anlam kazanıyor.

Gelmiş geçmiş en güzel aşk şarkılarından biri olarak kabul edilen “La vie en rose” ile 2. Dünya Savaşı’nın klasik şarkısı “Lili Marlen”i Almanca sözlerle söyleyerek farklı bir kolajla buluşturan Erçetin, Lili Marlen’in savaştaki askerlerin aşk şarkısı olduğuna inandığı için iki şarkıyı bir arada yorumladığını belirtiyor.

Albümde Edith Piaf’tan beş şarkı bulunuyor, ancak Erçetin’in en sevdiği şarkılardan biri olan ve aşık bir kadının bunu haketmediğini düşündüğü bir erkeğe “Johnny sen bir melek değilsin ama sanma ki bu da beni rahatsız ediyor!” diyerek aşkını ifade ettiği “Johnny, tu n’es pas un ange” albümde 2 farklı düzenlemeyle yer alıyor. Sevdiği şarkıları söylemekten hiç bıkmadığını belirten sanatçı, “İki düzenleme de o kadar başarılı oldu ki, bir tercih yapmaya gönlüm elvermedi.” diyor.

Albümün aynı zamanda prodüktörlüğünü üstlenen Candan Erçetin, “Bazı şarkılar mücevher gibidir. Nesilden nesile montürleri değişse bile değerlerinden hiçbir şey kaybetmezler.” diyerek, dünün efsaneleşmiş şarkılarına bugünün dinamiği ve hayat görüşüyle yepyeni bir yorum getirmenin heyecanını yaşadığını ifade ediyor.

Halen Galatasaray Lisesi’nde müzik öğretmenliği görevini de sürdüren Erçetin, albümün gelirinin bir bölümünü fransızca öğrenmesini ve yaşamdaki duruşunu borçlu olduğuna inandığı bu lisenin Eğitim Bursları Fonu’na aktarıyor. “Herşey parasız yatılı sınavıyla girdiğim lisede başladı. Yoksa fransızca şarkılar söylemeye kalkışmak aklımın köşesinden geçmezdi. Değil söylemek, belki dinlemek bile alışkanlıklarımdan biri olmazdı. Ama eminim sadece duysam, hatta isimlerini telaffuz edemesem bile bu şarkıları yine çok severdim.” diyen Candan Erçetin, albümü eğitimine emeği geçen herkese ithaf ediyor ve Fransızca aksanını borçlu olduğu öğretmeni Madame Erard’a minnetini dile getiriyor.

8 yıl daimi yatılı olarak Devlet Bursu ile okuduğu liseden sonra, İ.Ü. Klasik Arkeoloji ve Belediye Konservatuarı Şan Bölümü’nü tamamlayan ve profesyonel müzik yapmayı uzun zaman hiç düşünmeyen Erçetin, ilk albümünü 1995 yılında çıkardı. Tamamı Fransızca şarkılardan oluşan “Candan Erçetin Chante Hier Pour Aujourd’hui”, sanatçının sekizinci -3 tanesi remix olmak üzere- çalışması.

“Neden” adlı son albümünün piyasaya çıkmasından 4 ay gibi kısa bir süre sonra çalışmalarına başladığı ve 8 ayda tamamladığı bu özel albümün, yurtdışına açılma projesi olmadığını, sadece kendine, ona emeği geçenlere ve “chanson” sevenlere bir hediyeden ibaret olduğunu belirten Erçetin, bu albümle bir hayalinin daha gerçekleştiğini vurguluyor.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>