>

DİĞER HABERLER

Dünya'nın en pahalı şarabı!

Dünyanın en pahalı şarabının 1787 ürünü bir ''Chateau Lafite'' olduğu ve şarabın bir şişesinin 1985 yılında 160.000 dolara satıldığı bildirildi.
 
   
 
 
     
Guinness Rekorlar Kitabına da geçen bu şarap hala dünyanın en pahalı şarabı olma özelliğini koruyor.

Söz konusu şarabın eski ABD başkanlarından Thomas Jefferson'a ait olduğu da bilinen bir gerçek. Filozof, bilgin ve devlet adamı olan Jefferson aynı zamanda şarap merakıyla da tanınıyor.

Jefferson'un, ülkesinin Fransa büyükelçisi olduğu dönemlerde Bordeaux'daki üzüm bağlarını dolaştığı ve şarap üretimhanelerinden kendisi ve Amerikalı dostları için değerli şaraplar satın aldığı biliniyor.

Jefferson'un satın aldığı en değerli şaraplar arasında
şişesi 43 bin 500 dolara satılan 1775 ürünü bir Sherry ile en pahalı beyaz şarap olarak tarihe geçen Chateay d'Yquem de var. Söz konusu beyaz şarap bir açık arttırmada 56 bin 588 dolara alıcı bulmuştu.

HİÇBİRİ İÇİLEMİYOR

Uzmanlar herbiri birer servet değerinde olmalarına rağmen söz konusu şaraplardan hiçbirinin bugün içilebilecek durumda olmadıklarını belirtiyorlar.

Şarap uzmanlarına göre, en mükemmel Bordeaux şarabının bile azami dayanma süresi 50 yılla sınırlı. Üretimlerinin üzerinden 200 yıla yakın zaman geçmiş bulunan şarapların ise şimdi tamamıyla sirkeleşmiş oldukları biliniyor. Ancak bu şaraplar yine de meraklıları tarafından, sırf koleksiyon amacıyla alınıp satılıyor.

FORBES KOLEKSİYONUNDA

Örneğin 1787 ürünü Chateau Lafitte'in, kaliteli bir şarap olduğu için değil, Thomas Jefferson'a ait olduğu için Christopher Forbes tarafından satın alındığı ve halen New york'taki Forbes koleksiyonunda bulunduğu bildiriliyor.

Şarapların da değerli pullar gibi, işe yaradıkları için değil, az bulundukları ve koleksiyon malı olduklari için ilgi cektikleri ifade edildi.

-İÇİLEBİLENLER-

Dünyanın, halen içilebilen en pahalı şarabı ise 1978 ürünü beyaz Montrachet şarabı. Romanee-Conti'de üretilmiş olan şarap 2001 yılında New York'taki bir açık arttırmada şişesi 23.929 dolara satıldı.

KADERİN CİLVESİ

Bu arada şişesine 500.000 dolar talep edilen, 1787 ürünü Chateau Margaux şarabı ise hiçbir zaman satılamadı. Yine Thomas Jefferson'a ait olan şarap 1989 yılında New Yorklu şarap tüccarı William Sokolin tarafından açık arttırmaya çıkartıldı. Kimse şaraba bu kadar para
vermeye yanaşmadı. Bir sigorta şirketi şaraba 225.000 dolar ödemeyi kabul ettiyse de Sokolin şarabı satmadı. Satılsaydı, şarabın tarihteki en pahalı şarap olacağı bildiriliyor.

Açık arttırmadan sonra yanına şarap şişesini alarak Four Seasons otelindeki bir yemeğe katılan Sokolin'e, elindeki tepsiyle çarpan bir garson ise şişenin kırılmasına neden oldu.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>