>

DİĞER HABERLER

Erkekler internette cinsiyet değiştiriyor

'Chat' yaparken erkeklerin fiziksel özelliklerini ve adını değiştirdiği, bunu da daha kolay arkadaş edinmek için tercih ettikleri öne sürüldü.
 
   
 
 
     
Ege Üniversitesi tarafından 240 internet kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmada erkeklerin sanal ortamda kendilerini kadın olarak tanıttığı ortaya çıktı

Daha çok internet cafeler baz alınarak yapılan araştırmada özellikle 'chat' yaparken erkeklerin fiziksel özelliklerini ve adını değiştirdiği, bunu da daha kolay arkadaş edinmek için tercih ettikleri öne sürüldü. Sanal ortamda kurulan dostluk ve arkadaşlıkların ise bilgisayar ekranlarıyla sınırlı kaldığı, gerçek ilişkilere dönüşmediği belirtildi.

İnternet üzerinde yapılan araştırma, erkeklerin sanal ortamda yüksek oranda cinsiyet değiştirdiğini ortaya koydu. İnternet aracılığıyla kurulan sanal iletişimlerde kullanıcıların cinsiyet, yaş, meslek, ad, gelir ve beğenmediği fiziksel özelliklerini değiştirerek, kendilerini yeni bir kimlikle tanımladıkları belirlendi.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Ebru Çetin Güler ve Nalan Yetim tarafından İzmir ve Mersin'deki 240 internet kullanıcısı üzerinde yapılan "Bilgi Teknolojilerinden Yeni Yararlanma Biçimleri Olarak İnternet Kafeler" konulu araştırmanın ilginç sonuçları ortaya çıkardığı belirtildi. Araştırmaya katılanların yüzde 35'inin yaşını, yüzde 32'sinin cinsiyetini, yüzde 38'inin mesleğini, yüzde 77'sinin adını ve yüzde 53'ünün beğenmediği fiziksel özellikleri değiştirerek, sanal ortamda iletişime geçtiği saptanan araştırmada şu görüşlere yer verildi: "Cinsiyet değiştirme boyutundaki ilginç bulgulardan biri, erkeklerde chat ile kurulan ilişkilerde beklenenin üstünde cinsiyet değiştirmeye rastlanmasıdır. Erkeklerin, kadın adı kullanması, fiziksel özelliklerini kadın olarak betimlemesinin nedenleri araştırıldığında, chat ile iletişimde daha kolay arkadaş edinmeyi sağladığı ve eğlence olsun diye bu yola başvurulduğuna ilişkin yanıtlar alınmıştır."

Araştırmada, internet kullanıcılarının yüzde 44 oranında, "başka birisi olarak kendimi tanıtmak beni rahatlatıyor" ifadesini kullandığı da ortaya çıktı. İnternet kafe kullanıcılarının daha çok 16-20 yaş grubunda yoğunlaştığı belirlenen araştırmanın bazı sonuçları da şöyle: "İnternet kullanıcılarının yüzde 35'i kadın, yüzde 65'i ise erkektir. Yapılan gözlemler ve kafe sahipleri ile görüşmeler sonucu, erkek kullanıcıların daha sık internet kafeden yararlandıkları görülmüştür. Kullanıcıların büyük çoğunluğunu öğrenciler oluşturmakta, internet kafeyi kullanım amaçları araştırıldığında birinci sırada chat yardımıyla dostluk kurma, ikinci sırada bilgisayarda sörf yapma, üçüncü sırada ise chat yardımı ile flört ve e-mail ile haberleşme yer almaktadır. Chat ile dostluk ve flörtün yüz yüze ilişki biçimine dönüşme oranının çok az olduğunu da tespit ettik. İlişkiler sanal ortam ile sınırlı kalmaktadır."

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>