>

DİĞER HABERLER

Evliliğin ömrü formülle hesaplandı...

Amerikalı bir matematikçi evliliklerin ne kadar süreceğini hesaplayan bir formül geliştirdi.
 
   
 
 
     
Matematikçi John Gottmann’ın Seattle’da düzenlenen Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği’nin (AAAS) konferansında yaptığı açıklamaya göre, formül, evli çiftlerin tartışırken sergiledikleri tavırlara dayanıyor

20 yıl süren araştırmada 600’den fazla çifti tartışırken filme kaydedip tartışma şekillerini değerlendiren Gottmann, insanların sorunları çözme tarzının, matematiksel olarak ya da basit bir grafikle ifade edilebildiğini kaydetti, Gottmann, değerlendirme sonucunda, evliliğin uzun sürüp sürmeyeceği ya da sona erip ermeyeceğinin hesaplanabildiğini söyledi.


İSTİKRARLI İLİŞKİLER

İstikrarlı ilişkilerin üçe ayrıldığını belirten Gottmann, birinci gruptaki çiftlerin tartışmaktan kaçındığını ifade etti. Bu çiftlerin, farklı görüşte olsalar bile kavga etmediğini, karşısındakini dinlediğini ve diğerinin fikrini değiştirmeye çalışmadığını söyledi. Gottmann, bu tür evliliklerin duygusal açıdan yoğun olmadığını ve mesafeli olduğunu, fakat uzun sürdüğünü kaydetti.

İkinci gruptaki çiftleri duruşma salonundaki avukatlara benzeten Gottmann, “Bu kişiler yere düşen bir şapka için bile kavga edebilirler” diye konuştu. Bu evliliklerin de genel olarak, sürekli ve şiddetli kavgalara rağmen uzun sürdüğü belirtildi.

Üçüncü gruptaki çiftlerin ise, birbirlerini dinlediğini, karşısındakinin fikrine saygı duyduğunu ve çok ender kavga ettiğini söyleyen Gottmann, “Bu kişiler, hangi konuda kavga edeceklerini seçerler” diye konuştu.


KISA SÜREN EVLİLİKLER

Yukarıdaki farklı gruplardan insanların evliliklerinde durumun zorlaştığını belirten Gottmann, örnek olarak, ikinci gruba mensup çok sık kavga eden bir kişinin, birinci grupta kavga etmekten kaçınan bir kişiyle evlenmesini gösterdi. Gottmann’a göre, bu tür evliliklerin hüsranla sonuçlanacağı önceden programlanmış gibi.

Araştırma kapsamında sadece davranışları değil, vücut dilini ve mimikleri de değerlendirdiğini ifade eden Gottmann, kavga sırasında hırs, kabalık ve düşmanlığa eksi puan, espri ve sevgi dolu yaklaşıma da artı puan verdiğini, bu verileri de grafikte bir eğri olarak gösterdiğini kaydetti.

Bir çiftin eğrisinin, grafikte belirlenen sıfır noktasından hızla aşağıya doğru iniyorsa, bu çiftin 5-6 yıl sonra boşanacağını söyleyen Gottmann, eğrinin yavaş düşmesi halinde 16 yıl içinde ayrılık beklendiğini belirtti.

Gottmann, geliştirilen formülün yüzde 94 oranında başarılı olduğunu kaydetti.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>