>

DİĞER HABERLER

Haftanın Adamı; Mustafa

"Asmalı Konak dizisinin yönetmeni Çağan Irmak, ikinci uzun metraj filmi “Mustafa Hakkında Herşey” ile karşımızda." Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumluyor.
 
   
 
 
     
Asmalı Konak dizisinin yönetmeni Çağan Irmak, ikinci uzun metraj filmi “Mustafa Hakkında Herşey” ile karşımızda. Drew Barrymore ve Ben Stiller “Çatı Katı”nda bir eve sahip olabilmek için psikolojik bir savaşa giriyorlar. “Hababam Rock”da Jack Black, rock felsefesi ile okul eğitimini birleştiriyor. Haftanın belgeseli ise Amerikan yönetiminin kendini sorguladığı “100 Yılın İtirafları”.

Mustafa Hakkında HerşeyAsmalı Konak dizisi ile televizyon tarihinin en büyük başarılarından birine imza atan Çağan Irmak, çoğu kişinin pek bilmediği ilk sinema filmi “Bana Şans Dile”de, büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Ancak Irmak, çoğu meslekdaşının aksine, bu başarısızlığı kabullenme ve sahiplenme erdemini gösteriyor. Yönetmenin Asmalı Konak fırtınası’nın desteği ile nispeten rahat koşullarda çektiği, yüzde yüz ‘Mustafa’ ile yoğrulmuş bu ikinci uzun metraj sinema filminin başrollerinde, Fikret Kuşkan, Nejat İşler, Başak Köklükaya ve Şerif Sezer var. Musfata Hakkında Herşey, karısını trajik bir kaza sonucu kaybeden ve bu kaza sayesinde uzun süredir aldatıldığını da öğrenen Musfata’nın etrafında dönüyor. ‘Sorunlu’ çocukluğunun getirisi ile ‘zengin ve gurursuz’ bir adam olan Mustafa, boynuzlarını bileylemek yerine, karısının aşığını kaçırıp gerçekleri öğrenmeye girişiyor. Ancak gerçek her zamanki gibi ‘acıtıyor’.. Çağan Irmak, Mustafa Hakkında Herşey’de, birçok kaynaktan beslenip, aldığı malzemeyi yoğurarak yeni bir film ortaya koymayı başaramamış. Fikret Kuşkan, Mustafa rolünde abartılı bir kompozisyon çizerken, Başak Köklükaya da, kısa rolüyle oldukça geri planda kalmış. Filmin oyunculuk yükünü çeken isim ise Nejat İşler. İşler, Fikret rolünde, son derece dengeli bir oyun çıkarmış. Yine de Çağan Irmak’ın, “Mustafa Hakkında Herşey”de umut verdiğini söylemek zorundayız. Sonuç olarak önümüzdeki film, “Hababam Sınıfı”ndan, “Asmalı Konak”tan, hatta “Vizontele: Tuuba”dan daha çok ‘sinema’ duygusu içeriyor.

Çatı Katı-DuplexAnnemi Trenden Nasıl Atarım ile başladığı yönetmenlik macerasında altıncı filmine kadar gelen aktör Danny DeVito, bu kez yeni neslin iki önemli oyuncusu Drew Barrymore ve Ben Stiller’ı buluşturuyor. Yönetmen olarak her zaman parlak fikilerinden peşinden giden DeVito, bu kez çok istedikleri bir ev için huysuz bir ihtiyarla mücadele etmek zorunda kalan bir çiftin öyküsünü anlatıyor. Alex ve Nancy, henüz koklaşma dönemini atlatamamış, genç ve hayat dolu bir çifttir. “Başımızı sokacak bir çatımız olsun” diyerek yola koyulan çift, yana yakıla ev ararken hayallerinin yuvasını bir çatı katında buluyorlar. Ancak tam orada, bu filmin varolmasını sağlayan şey ortaya çıkıyor; evinden vazgeçmek istemeyen 90 yaşındaki yaşlı bir kadın.. Yurt dışında pek ilgi görmeyen ve gişede de umduğunu bulamayan film, Drew Barrymore’a En Kötü Kadın Oyuncu dalında Altın Ahududu adaylığı getirmişti. Yine de Drew Barrymore ve Ben Stiller’ın sevimli bir çift olduğunu kabul etmek lazım.

Hababam Rock-School of RockGeçtiğimiz sezon “Kaset” filmi ile sinemalarımıza konuk olan yönetmen Richard Linklater, Hollywood’un sıcak parasına fazla dayanamayarak stüdyoların şefkatli kollarına kendini teslim etmeyi seçti. Jack Black’in grubundan kovulup, parasız kalınca müzik öğretmenliği yapmaya karar veren bir rock gitaristini canlandırdığı Hababam Rock, zıt kutupların çekiciliği üzerine kurulu. Komedyen Jack Black’in performansı ile adından söz ettirdiği film, oyuncuya bir Altın Küre adaylığı getirdi ve gişede de bütçesini dörde katladı.

100 Yılın İtirafları-Fog of War
Usta belgesel yönetmeni Errol Morris’in yirminci yüzyılın en önemli siyasi figürlerinden, eski ABD Dış İşleri Bakanı Robert S. McNamara ile birlikte, ABD’nin yakın tarihine çarpıcı bir bakış attığı 100 Yılın İtirafları, soğuk savaş döneminden Vietnam savaşı’na kadar birçok olayın perde arkasını gözler önüne seriyor. Önce Ford Şirketi'ndeki üst düzey yöneticiliği sırasında otomotiv sektöründe devrim yaratan, ardından Kennedy ve Johnson dönemlerinde yedi yıl sürdürdüğü ABD Savunma Bakanlığı görevinde dünyanın kaderini büyük ölçüde ellerinde tutan Robert S. McNamara, günah kabininde af diler gibi, Morris’in kamerasına inciler döktürüyor. 100 Yılın İtirafları, Oscar Akademisi’nin tescili ile 2004 yılının En İyi Belgesel Filmi aynı zamanda..

Talip Ertürk
taliperturk@hotmail.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>