>

MODA - STİL

Anadolu’nun Yorgan Geleneği ‘’ Şükran ‘’ Koleksiyonu Çantalarla Artık Kola Takılacak

Gerçek yorgan ustalarıyla birlikte geliştirilen farklı boyutlarda çantalar, nesiller arasındaki geçişle birlikte bu eşsiz sanata şükranlarını sunar nitelikte.
 
   
 
 
     

Yüzlerce yıllık Anadolu geleneği olan yorgan kültüründen ilham alarak tasarımla birleştiren tasarımcılar Ayça Pelvanlar Bay ve Seda Hancıoğlu,‘’ Şükran ‘’ adını verdikleri çanta koleksiyonları ile kültürel mirası onurlandırmayı hedefliyor.

Atelier Melange’dan yeni koleksiyon” Şükran”

İlhamını 20. yüzyılın en önemli akımlarından biri olan dekonstrüktivizmden alan iki tasarımcı, post-modernist bir anlayışla cesur ve iddialı çanta tasarımlarına imza atmaya devam ediyor. Markaları Atelier Mélange, incelikli el işçiliğinin biricikliğini sunan çantalarını, tıpkı mimaride olduğu gibi yeniden yapılandırıyor, formlarıyla oynuyor ve başka bir gerçeklikle tekrar ele alıyor. Kendilerini“bazen kusurları güzelleştiren, bazen de o kusurların mükemmelliğini ortaya çıkaran” bir marka olarak tanımlayan Seda ve Ayça, ‘’ Şükran’’ koleksiyonu ile atalarımızdan başlayan görsel bir geleneği günümüze taşımayı amaç ediniyor.

Şükran Koleksiyonu

Yeni koleksiyonunda Anadolu geleneğinden aldığı ilhamla yorgan motiflerini kullananan Atelier Mélange, yenilikçi bir yoruma imza atıyor. Yorgan motiflerini bozmadan, birebir küçülterek hazırlanan çantalar Burgaz Adası’ndan Mersin’e giden bir gelin olan Şükran Nine’nin hikayesinden ilham alıyor.

Markanın yaratıcıları Ayça Pelvanlar Bay ve Seda Hancıoğlu Şükran koleksiyonu ile ilgili olarak: “Şükran” koleksiyonunda 4 ana yorgan rengi kullanmayı tercih ettik. Klasik yorgan kumaşı ve içine el ile doldurulan elyaflar her bir çantada farklılık gösteriyor. Koleksiyondaki tüm çantalar birbirinden farklı. Renk ve motif olarak aynı olsalar da yorgan ustasının her gününde, her iğneyi geçirdiğindeki hikayesi farklı. Ulaşabildiğimiz insanların ailelerinde nesilden nesile yadigar olarak kalabilecek bir ürün sağlayabilirsek ne mutlu bize… Unutulmaya yüz tutmuş bu geleneği daha modern bir eşyayla devam ettirebileceğiz” dediler.

Sipariş üzerine üretilen çanta koleksiyonuna www.ateliermelangebag.com üzerinden ulaşabilirsiniz…

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>