>

TEKNOLOJİ

Takip Ediliyorsunuz Özel Hayatınız Gözler Önünde

Teknolojiyi kullanırken, sadece suçlular ve istihbarat örgütlerinin yakın takibi altında olmuyorsunuz.
 
   
 
 
     

Sandığınızdan daha fazla, kişi sizin neler yaptığınızı gizli gizli takip ediyor.

F-Secure Labs’in yaptığı bir araştırmaya göre, dünyadaki en popüler 100 URL’nin sadece % 15’i kullanıcılar tarafından erişiliyor. Geri kalan % 85’lik kısım, sizin ziyaret ettiğiniz siteleri takip eden üçüncü parti yazılımlar tarafından takip ediliyor. En önemlisi, bu üçüncü parti sitelerin büyük çoğunluğu sizi takip ederken, alışkanlıklarınız ve ziyaret ettiğiniz siteler hakkında profilinizi oluşturmaya başlıyor. Farkında olmasanız bile bu takipçi siteleri hergün milyonlarca kişi kullanıyor. Sizin hakkınızda toplanan bilgilerden ise, reklamcılık ve pazarlama sektöründe faydalanılıyor.

Çaresiz değilsiniz, kendinizi koruyabileceğiniz yollar var, şimdi masaüstü bilgisayarınızda da bundan faydalanmanız mümkün. F-Secure’in özel hayatı korumak için geliştirdiği basit kullanımlı çözümü Freedome, dünya çapındaki milyonlarca akılı telefon, tablet ve masaüstü bilgisayara tek tuşla koruma olanağı sunuyor. Geçtiğimizde yapılan etkinlikten bu yana Freedome, dünya çapında 900 milyon yasadışı takip isteğini engelledi. Freedome ’un Windows versiyonu, tek bir üyelikle kullanıcılara, kendilerini yasadışı takip sistemlerine, hacker ’lara ve istihbarat örgütlerine karşı hem bilgisayarda hem de mobil cihazda görünmez yapma olanağı sunuyor.

Windows için Freedome sürümü artık, kullanıcıların arama motorlarında yaptığı işlemlerin takip edilmesini engelleyen bir Gizli Arama özelliği de sunuyor. Gizli Arama özelliği sayesinde, yaptığınız aramalar ve kullandığınız kelimeler arama motoruna anonim olarak ulaştırılıyor. Freedome gerçek IP adresinizi gizleyerek her daim anonim kalmanızı sağlıyor.

“F-Secure, arama motorlarının gücünü özel hayata saygı ile birleştiriyor. Böylece özel bilgileriniz güvende kalıyor.” F-Secure Tüketici Güvenliği Başkan Yardımcısı Samu Konttinen konuyla ilgili yorumlarına şöyle devam etti “Ailenizin bile tüm arama geçmişinizi öğrenmesini istemiyorsunuzdur. Peki, bu bilgiyi niye başkalarına sunasınız ki?”

Çoğu İnsan İnternet Mahremiyetini Geri İstiyor

Edward Snowden’in, NSA ve istihbarat örgütlerini deşifre ettiği Snowden Devrimi’nden bu yana, kullanıcılar İnternet’e bağlı cihazlarında ne tarz bilgileri açık ettikleri hakkında daha bilinçli olmaya başladı.

Pew Araştırma Merkezi’nin İnternet Projesi’ne katılan yetişkinlerin % 91’i, tüketicilerin kişisel bilgilerin şirketler tarafından toplanış biçimlerine karşı kontrollerini kaybettiğini düşünüyor. Bu kişiler, ilgili soruya “katılıyorum ya da “kesinlikle katılıyorum” cevabını verdi.

Konttinen konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu “Kullanıcılara ait bilgileri depolayan üçüncü parti firmalar, bu verileri kişilerin davranışlarını tanımlamak için kullanmaya devam edecekler, döngü yeni yöntemler keşfedilene kadar sürecek. “F-Secure Freedome, kullanıcılara kendi özel verileri üzerinde tekrar kontrol sağlama hakkı sunuyor.Günümüzde, mahremiyet bir lüks haline geldi, biz ise bunu herkesin ulaşabileceği bir şey yapmak istiyoruz.”

Kötü Uygulama İle Savaşan Program

Verilerinizi, şifreleyen sistem halka açık bağlantı noktalarında bile güvenli kurulum sağlıyor. Böylece verileriniz başkalarının eline geçmiyor. Freedome, verinizi korumanın daha fazla yolunu da sunmaya başladı.

Android için geliştirilen güvenli uygulama Freedome ‘un güçlü bağlantı özellikleriyle, bulut bazlı tasarımı sistemiyle çevrimiçi gizlilik ve sitelerde gezinti olanağı sunuyor.

App Security özelliği, uygulamaların cihazınızdan çalmaya çalıştığı özel verileri ve bilgileri engelliyor. Böylece firmalar bilgilerinizi yasadışı yollarla kullanamıyor.

Konttinen konuyla ilgili şu yorumda bulundu “Kötü uygulamalar bir kez yüklendikten sonra, gizlice arka planda fark edilmeyen, GPS verilerinizi takip eden, sesinizi ve ortamın videolarını kaydeden ve hatta banka bilgilerinizi çalan başka programlar yüklüyor. Yeni, Uygulama Güvenliği özelliği, bu tarz saldırılardan ve arka planda yüklenen zararlı yazılımlardan tüketiciyi koruyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>