>

DİĞER HABERLER

Haftanın Filmleri

"Ünlü sinemacı baktı olmuyor, aynı formülle yeni bir film çekmek gibi dahice bir fikirle çıkageldi..." Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumladı.
 
   
 
 
     
KAR VE KAPLAN
(La Tigre e La Neve) KOMEDİ
Yönetmen: Roberto Benigni
Oyuncular: Roberto Benigni, Jean Reno, Nicoletta Braschi
2005, İtalya, 114 dk.

İtalyan sinemasının dünyaya mal olmuş komedyen/oyuncu/yönetmen/senaristi Roberto Benigni, “Hayat Güzeldir”le kazandığı 3 Oscar’ın ardından belini doğrultamadı bir türlü. Ünlü sinemacı baktı olmuyor, aynı formülle yeni bir film çekmek gibi dahice bir fikirle çıkageldi. Kar ve Kaplan işte bu parlak fikrin bir ürünü. Hikaye tümüyle farklı olsa da, film temelde Hayat Güzeldir’le aynı insani hassasiyetleri sömürüyor… Kahramanımız Attilio ünlü bir şair. Edebiyat meraklısı güzel bir kadın olan Vittoria’ya da sırılsıklam aşık. Vittoria Iraklı ünlü şair Fuad’la röportaj yapmak üzere Bağdat’a gidiyor ve bu sırada patlak veren savaşın ortasında kalıyor. Bir bombandırdıman sırasında komaya girince, Attilio onu hayata döndürmek üzere Bağdat’a doğru yola çıkıyor, gözünü kırpmadan… Roberto Benigni, bu yeni ‘bana Oscar verin’ filminde Hayat Güzeldir benzeri bir başarıyı ummuş belli ki, ancak bu pek de mümkün olmamış. Filmin, işgal hakkında belirgin bir tavrı olmadığı gibi, bir grup Amerikan askeri özelinde durumu hafifletme çabası bile mevcut. Benigni’nin Oscar’ı ne kadar önemsediğini biliyoruz, zira kazandığı ödülün ardından koltukların üzerinde zıplayıp kendini rezil etmekten çekinmemişti. Ama yalnızca ödül kazanmak için işgalcileri sevimli göstermeye çalışması ahlak sınırlarını zorluyor açıkçası…


SİS
(The Fog) GERİLİM
Yönetmen: Rupert Wainwright
Oyuncular: Tom Welling, Maggie Grace, Selma Blair
2005, ABD-Kanada, 100 dk.

Usta yönetmen John Carpenter’ın 1980 yapımı klasik gerilimi Sis, yeniden çevrim rüzgarının son kurbanı. Kurbanı diyoruz, çünkü yeniden çevrimler malum orijinal filmin içini boşaltmaktan öteye gidemiyor çoğu zaman. Sis’te durum biraz farklı. Önümüzdeki film, orijinal filmin temalarını öyle hunharca kullanıyor ki, ‘içini boşaltmak’ deyimi biraz hafif kalıyor… Filmde yüzyıllar öncesinden gelen bir lanet, yoğun bir sis tabakasını da yanına alarak, kıyı kasabası Antonio Bay sakinlerinin peşine düşüyor… Smalville’in genç superman’i Tom Welling ve Hollywood’un bir türlü yükselemeyen genç aktrisi Selma Blair kadrosu kısır filmin öne çıkanları. Felaketin asıl sorumlusu ise yönetmen Rupert Wainwright.


HAYALPEREST
(Dreamer: Inspired by a True Story) DRAM
Yönetmen: John Gatins
Oyuncular: Kurt Russell, Dakota Fanning, Kris Kristofferson, Elisabeth Shue, David Morse
2005, ABD, 98 dk.

Senaryosunu da yazdığı ilk yönetmenlik denemesi Dramer’la karşımıza gelen John Gatin, sakatlanan bir yarış atının hayatını kurtarmak için varını yoğunu ortaya koyan bir babanın; Ben Crane’in öyküsünü anlatıyor bizlere. Crane’in derdi, kızına duyduğu sevgi; zira kızı bu ata fazlasıyla bağlı ve onu hayatta tutabilmek için her şeyini verebilecek durumda... Dreamer’ın başrolünde Kurt Russell, Elisabeth Shue ve Kris Kristofferson’ın yanı sıra, Hollywood’un içi dolu turşucuk kıvamındaki çocuk yıldızı Dakota Fanning var. Önceki sezon izlediğimiz “Seabiscuit-Zafer Yolu”nu hatırlatan bir öykü sunan Dreamer, bir ailenin trajedisi çevresinde dönüyor ve rahat izleniyor. Sinema salonunda pazar gününe layık bir aile filmi tadı arayanlar için (öyle bir insan türü varsa elbet) uygun olabilir.

Talip Ertürk
terturk@gazetevatan.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>