>

DİĞER HABERLER

Hatchback şıklığı, coupé dinamizmi

Dışı son derece homojen, yalın ve albeenili. Sanki tek bir parçadan üretilmiş izlenimi veriyor. Değişken çizgileri ve gözalıcı formları sürüş keyfini çağrıştırıyor
 
   
 
 
     
Egeus : Hatchback havasında bir üst gam SUV modeli

Renault, Egeus ile üst gam SUV segmentine ilişkin vizyonunu ifade ediyor. Renault Endüstriyel Tasarım Direktörü Patrick le Quément bu otomobili «Egeus şehir içi ve uzun yolda bir SUV, sürüş keyfi, şıklığı ve sportif özellikleriyle de bir çeşit “yüksek coupé” » şeklinde tanımlıyor.

Renault, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tamamen üst gam 4x4 SUV tasarımlı yeni kavram modeli EGEUS’u tanıtacak. Çekici ve şık havası, konforlu ve lüks iç mekanı üst segment binek otomobillere yaraşır nitelikte. SUV boyutlarına sahip olan Egeus, sağlamlık ve dinamizm niteliklerini ön plana çıkararak büyük bir iç mekan genişliği sunuyor. Uzun motor kaputu üst gam coupé’leri çağrıştıran akıcı ve yumuşak tasarımını vurguluyor.


Hatchback şıklığı, coupé dinamizmi
Egeus, şıklık, sportiflik, güç ve sağlamlık unsurları arasında dengeyi simgeliyor.
Tasarımı önceki kavram modelleri Wind ve Fluence çizgisinde yer alıyor ve bir üst gam hatchback modelini çağrıştırıyor. Akıcı tasarımında SUV’ların alışılagelmiş saldırgan görünüşü yok.

Ön bölümün dizaynı saf ve yalın. Farların altında konumlandırılan hava girişleri ızgaranın çok büyük görünmemesini sağlıyor. Yan çizgiler, iki kez yön değiştirerek, bir ışık oyunu yaratıyor ve Egeus’un akıcı formlarını vurguluyorlar.

« Dışı son derece homojen, yalın ve albenili. Sanki tek bir parçadan üretilmiş izlenimi veriyor. Değişken çizgileri ve gözalıcı formları sürüş keyfini çağrıştırıyor. »

Çizgilerin esnekliği, motor kaputunun camlı tavan ile mükemmel şekilde bütünleşen yuvarlak hatlı ön cam bağlantısında görülebiliyor. Arka camın tasarımı bir coupé aerodinamizmine yaraşan akıcı ve sürekli bir çizgi yaratıyor. Bu arka cam, otomobile yola oturuyormuş izlenimi veren geniş çamurlukların üzerine dayanıyor.

Uzun kaputu, kısa ön ve arka dingil çıkıntıları ve kavisli arka çamurlukları ile Egeus dinamizmi ve gücü ifade ediyor. Klasik bir hatchback modele göre yerden daha yüksek konumlanması ve 22 inç’lik büyük lastikleri ile sağlamlığı çağrıştırıyor. Otomobilin içinde, yüksek oturma konumu geniş bir görüş alanı sağlarken, yolcuların konfor ve güvenlik hissini güçlendiriyor.


İşlevsel ve yenilikçi üst gam modeli
Egeus, bağımsız dört koltuğu ile bir üst gam otomobil konforunu sunuyor. Geniş iç mekanda kullanılan seçkin malzemeler, uyumlu renkleriyle dikkat çekiyor. Yumuşak ve şık iç ambiyansı yolcuların rahatlığını artırıyor.
Girit mavisi karoseri, vatoz kanatlarını andıran ön panel ve mavi tonlu döşemeler su dünyasını çağrıştırıyor.
Kızıla çalan sarı renkli koltukların derisi güneşin batışı görüntüsünden esinleniyor ve sıcak bir hava yaratıyor. Mavimsi deri kaplı orta konsolda, otomobilin yan çizgilerinin değişken formlarının çağrışımı görülüyor. Orta konsoldaki üç büyük eşya yerleştirme bölümüne, ön kapılarda iki göz daha ekleniyor.
İç mekan, bir orta bar ile ayrılmış iki saydam kanatlı cam tavanı ile sevimli ve sıcak.
« İç bölüm geniş, konforlu, sade ve özenli. Biçimi ve tasarımı sadece rahatlığı hedefliyor. Seyir halindeyken asıl önemli olan, önümüzden film şeridi gibi geçen manzara. »
Vücudu saran koltuklar üst gam konfor sunarken, yenilikçi işlevleriyle de ayırt ediliyorlar. Ön bölümde dışa doğru kavisli ve ön koltuk minderleri araca biniş ve inişleri kolaylaştırmak üzere 70 mm alçalıyor. Zıt yönlere doğru açılan ve orta direksiz kapılar arka koltuklara da rahatlıkla erişilmesini sağlıyor.
Bagaja erişim iki bölmeli bir kapı ile sağlanıyor : Birinci bölme, klasik bir arka bagaj kapısından oluşuyor; motorlu ikinci bölme ise alçalarak sürgülü bir yükleme platformu oluşturuyor. Bu düzen ağır ve geniş eşyaların rahatlıkla, güç sarf etmeden yüklenmesini sağlıyor.
Bu platformun yüksekliği elektrikli şekilde ayarlanıyor ve bagaj hacminin bölümlere ayrılmasını sağlıyor .

Yan kapı kolları, kasanın yan çizgilerinin akıcılığıyla uyumlu olarak karoseri içine gömülü. Elinizi yaklaştırdığınızda, kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla optik bir sensör kapı kolunu birkaç santimetre dışarı doğru çıkartıyor.
Analojik ve dijital ekranlı gösterge tablosunun orta kısmında tavsiye edilen hızı gösteriliyor. Bu veri GPS seyir sisteminden alınıyor. Bu hız değerinin aşılması halinde, ışıklı bir LED sürücüyü uyarıyor.
Arazi moduna geçişte, ön panelde yer alan bir gösterge, otomobilin eğim açısını göstermek ve devrilme tehlikesi halinde sürücüyü uyarmak için otomatik olarak devreye giriyor.
Ön panelin üst kısmına ve otomobilin ortasına yerleştirilen interaktif bir ekran, otomobil içindeki bilgilerin, özellikle ayrıntılı navigasyon verilerinin diğer yolcular tarafından da paylaşılmasını sağlıyor.
Kumandalar, Touch Design tasarımına sadık. Orta konumda, vites kolu sadeleştirilmiş yeni bir ergonomi sunuyor. İdeal şekilde yerleştirilmiş olan multimedya kumanda düğmesi kullanımı kolaylığı sağlarken, direksiyonda yer alan kumandalar ele tam olarak oturuyor.


Sürüş keyfi, güç ve kontrol
250 bg’lik 3.0 l dizel V6 motoru Egeus’e güç ve çeviklik sağlıyor. Euro 4 çevre normuyla uyumlu olan bu motor bir partikül filtresine sahip.
4x4 aktarma sistemi tamamen otomatik: Yola tutunma düzeyine göre, dört tekerlek üzerinde %0 ile %100 arasında çekiş ayar olanağı sunuyor. 7 kademeli otomatik vites kutusu ile birlikte kullanılan bu aktarma sistemi, yakıt tüketiminde ve CO2 emisyonunda kayda değer azalmalar sağlarken, üst düzey bir sürüş keyfi sunuyor.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>