>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yaz Hastalıkları Kapımızda!

Yaz ayları kadınlar için bazı hastalıkları da beraberinde getiriyor. Yakıcı güneş ciltte yıpranma ve yanıklara sebep oluyor.
 
   
 
 
     
Sıcak havalarda özellikle cilt hastalıkları yaz aylarında büyük bir artış gösteriyor. Havuz, hamam, sauna ve spor salonlarında mantar türündeki hastalıklar en sık rastlananlardan.

Uzmanlar yaz aylarında sentetik iç çamaşırı, lastik ayakkabı ve dar giysilerin kullanılmaması gerektiğini vurguluyorlar.

Aile içinde mantar hastalığı oluşmuşsa mutlaka ayrı terlikler kullanılması, havluların yıkanması ve kaynatılarak dezenfekte edilmesi gerekiyor.

Mantar hastalığının kendi kendine iyileşmesi beklenmeden doktora gidilmesi gerekiyor. Hastalığın ileriki vakaları kronik olarak tüm vücuda yayılabileceği için erken teşhis ve tedavisinin yaptırılması isteniyor.

Mantar hastalığı kaşıntı ile başlıyor. Ayağın ağrılı bir şekilde şişmesi, bakteriyel enfeksiyon olduğunu gösteriyor. Hastalık önlemi alınırsa 6 haftada iyileşiyor. Mantar kasıklarda meydana gelmişse yarım ay şeklinde kızarık zeminde kepeklenme ve içi sıvı dolu küçük kabarcıklarla ortaya çıkıp zamanla bacak ve kalça bölgelerine de yayılabiliyor.

Özellikle kadınlarda cinsel üreme organındaki iltihap ve mantarlar ıslak mayo ve çamaşırla oturmak şeklinde geçiyor.

Hijyenik açıdan pek güvenilir olmayan umumi duşları kullanmak, aşırı klorlu havuzlara girmek de mantar riskini arttıran etkenlerden.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>