>

DİĞER HABERLER

İşimiz mucizelere kaldı

"10 yılın üstüne setlere dönen Memduh Ün'ün 'jübile filmi' Sinema Bir Mucizedir gösterimde" Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumluyor.
 
   
 
 
     
İşimiz mucizelere kaldı

10 yılın üstüne setlere dönen Memduh Ün'ün 'jübile filmi' Sinema Bir Mucizedir gösterimde

Memduh Ün'ün yeni bir filme başlayacağı haberi ilk duyulduğunda nasıl bir heyecana gark olduysak, ilk gösterimin yapıldığı Antalya Film Festivali'nin ardından gelen haberlerle bir o kadar da hayal kırılığına uğradık. Başrollerini Kadir İnanır, Fatma Girik ve Batuhan Levent'in üstlendiği film, 1950'li yılların Gaziantep'ine götürüyor izleyiciyi. Bir sinema salonu işletmecisi olan Nakip Ali'nin etrafında gelişen film, geçmişin ailece film izleme geleneğini ve dönemin siyasi şartlarını, bir çocuğun gözünden yansıtıyor. Elbette bu kadar çok şeyi bir arada yapmaya çalışınca senaryo zaafları ve özellikle prodüksiyondan kaynaklanan teknik sorunlar nedeniyle film oldukça zorlanıyor. Tüm bunlara rağmen Sinema Bir Mucizedir, iyi niyetle izleyicisine derdini anlatmaya çalışıyor...


Cehennemden hayırsız haberler var

Bilgisayar oyunlarının şahı Doom, aksiyonla gerilimi harmanlayan sinema uyarlamasıyla da oldukça iddialı

1993'te piyasaya sürülen ve bilgisayar dünyasında fırtınalar estiren efsanevi oyun Doom, oyun uyarlamalarının revaçta olduğu son dönemde, geç kalmış bir çabayla önümüze sunuluyor. Resident Evil, Tomb Raider, Final Fantasy ve Mortal Combat Fighter gibi belirli bir ilgi gören uyarlamaların ardından, uzun süredir gündemde olan 'Doom filmi' de yarışa katılmış oldu. Aksiyon hususunda hayli deneyimli olan Andrzej Bartkowiak'ın yönettiği filmde, bir dizi kaslı aktör başrolde: The Rock ve Karl Urban bu yağız yiğitlerin en tanınmışları... Doom, uzak bir gelecekte, insanoğlunun kolunu evrenin dört bir köşesine uzattığı bir dönemde geçiyor. Mars'taki koloni ile iletişimin kesilmesi ile bir grup özel eğitimli komando durumu kontrol altına almak üzere gezegene gönderiliyorlar. Ancak bir süre sonra gezegende varlığından habersiz olduklar bazı yaratıkların cirit attığı ortaya çıkıyor. Sonunda Çavuş beklene emri veriyor (Hareket eden her şeyi öldürün) ve film kopuyor... Bartkowiak'ın en mühim meziyeti lafı hiç dolandırıp olmayan karakterlerini tanıştırmakla vakit kaybetmeden, hikayeye ve dolayısıyla aksiyona balıklama dalması oluyor. Dolayısıyla Doom, süresi boyunca seyirciyi bir şekilde oyalamayı beceriyor. Gerçi bunu en ucuz numaralarla yapıyor ama başka türlü bir beklenti içine girmek, hayalciliğin daniskası olur kanaatindeyim.

Talip Ertürk
terturk@gazetevatan.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>