>

DİĞER HABERLER

Mégane II HB, Türk Tüketicisinin Beğenisine Sunuluyor!

Renault tarafından üst segment otomobillerde uygulanan konfor ve zekice tasarlanmış iç mekan özelliklerini taşıyan sıradışı otomobil... Tıklayın!
 
   
 
 
     
« 2003 Yılınını Otomobili » seçilen ve bağımsız kuruluş Euro NCAP tarafından güvenlik konusunda 5 yıldız ile ödüllendirilen Mégane II’de konfor ve zekice tasarlanmış iç mekan konusunda Renault’nun tüm bilgi birikimi sergileniyor. Mégane II’nin tasarımında yenilikçi mimari tercihler dikkat çekiyor.

2003 yılının Haziran ayı başında Türk tüketicisi ile buluşacak olan Mégane II kişiliğini dinamik ve asil çizgisine borçlu. Anlamlı ve güçlü bir tasarıma sahip olan bu otomobil, birçok otomobilin benzer özellikler sergilediği bir segmentte, mantık düzeyinde olduğu kadar tutku düzeyinde de «farkedilir» bir araç olarak kendini gösteriyor.

Mégane II, dış ve iç dizaynı ile beklentiler üzerinde dinamik özellikler sunuyor. Her türlü koşulda güvenli ve konforlu bir sürüş sağlamak üzere Mégane II, hem yol tutuşu hem de frenleme bakımından üstün bir seviyeye ulaştı.


Mégane II, farkedilir bir tasarım

Mégane II, bugüne kadar Renault geleneği içinde olmayan yeni bir otomobil tipinin, « bireysel hatchback»in ortaya çıkmasına önayak oldu. Bu model üç kelime ile özetlenebilir: Kompakt, anlamlı ve dinamik. Mégane II’nin özgün karakteri, otomobillerin çoğunun birbirine benzediği bir segmentte, hem tutku hem de mantık düzeyinde tamamiyle «farkediliyor». Mégane II, özellikle sürüş mahallinde sportifliği sergileyen ve gerçek bir sürüş zevki veren «enerji dolu» bir otomobil.

Mégane II, 22 Avrupa ülkesini temsil eden 58 otomobil gazetecisinden oluşan uluslararası bir jüri tarafından "2003 Yılının Otomobili" seçildi. Oylama sonucunda, Mégane II, 322 puan alarak bu ünvanı elde etti. Jüri üyeleri, genelde tutucu olarak bilinen bir pazar segmentinde yer alan Mégane II’nin anlam içeriği zengin tasarımına duyarsız kalmadılar. Ayrıca yeni modelin aktif (örnek olacak düzeyde bulunan dinamik yol davranışı, fren sistemi, konforu) ve son derece gelişmiş pasif güvenlik özellikleri de büyük beğeni kazandı.

Mégane II, ilk bakışta gerçek bir sağlamlık ve kalite izlenimi veriyor. Titiz detay işçilikler ve karoseri boşluklarında hassas bir düzenlilik sunuyor. Mégane II’nin dış boyutları aracı kompakt göstererek, araca hem çeviklik hem de iyi yol tutuş özellikleri kazandırıyor.

Otomobilin içinde her şey modernlik, yalınlık ve ergonomi çağrışımı yapıyor. Seri olarak üretilen bir modelde ilk kez uygulanan «Touch Design» otomobilin tasarımında gösterilen titizliği kanıtlıyor. Ergonomi, kumandalara dokunarak hissedilen rahatlık ve zevk, kullanımlarındaki doğallığın gelişmesine katkıda bulunuyor. Kumandalar sadece bir fonksiyonun yerine getirilmesi amacıyla değil, aynı zamanda kullanım zevki sağlamak üzere tasarlandı.

Bu özellik vites kolu topuzunun dizaynında ve kapı kollarının saten yüzey işlemesinde kendini gösteriyor. Bu düşünce ile tasarlanan el freni, özellikle belirgin ve rahat bir unsur şeklinde ortaya çıkıyor. Gösterge tablosu yüzeyi ile aynı hizadaki radyo panelleri, klima kumandaları ve tamamen entegre gözler, daha sezgisel bir kullanımı sağlamak için tasarlanmış teknik unsurlar olarak dikkat çekiyor.

Mégane II, tasarlanma aşamasında ön planda tutulan «kullanım kolaylığı» kavramına tamamen uyuyor. Otomobillerin giderek daha karmaşık nesneler haline geldiği bir ortamda, mühendisler ve tasarımcılar Mégane II’nin anlaşılması ve kullanımını daha kolaylaştırmak için çalıştılar.


Çevik ve güvenli Mégane II dinamizmi sergiliyor

Sürüş zevki, dinamik, ergonomik ve akustik bakımdan birçok öğenin birleşiminden oluşan bir sentez. Yeni bir platform üzerinde geliştirilen Mégane II, hassasiyeti ve yüksek filtreleme gücünü birleştiren yeni yürür aksama sahip. Tüm koşullarda güvenli bir sürüş için, Mégane II, hem yol tutuşu hem de fren bakımından yüksek bir etkinlik seviyesine ulaştı. Mégane II’de ABS, acil fren desteği ve lastik basınç gösterge sistemi standart olarak sunulurken, Xenon ampullü farlar da gelişmiş bir açınım ve yükseklik ayar fonksiyonu içeriyor.

Yeni tip yürüyen aksam ile yepyeni bir platformda gerçekleştirilen Mégane II geniş dingil aralığı (2625 mm) ile geniş tekerlek izlerine (önde 1518 mm ve arkada 1514 mm) sahip; bu ise denge ve yüksek potansiyelli bir yol kavrama özelliği sağlıyor. Kısaltılmış dingil çıkıntıları da otomobilin manevra kabiliyetini artırıyor.

Yüksek sürüş hassasiyeti düzeyine ulaşmak ve otomobile reaktif bir özellik kazandırmak için, filtreleme ve yoldan gelen bilgilerin aktarımı konusunda önemli çalışmalar yapıldı. Artırılan süspansiyon strokları (Mégane’da 58 mm olan ön takımdaki darbe stroku 75 mm’ye çıkarıldı) ve optimize edilen amortisör ayarları ile Mégane II hassasiyet ve esnekliği birleştiren bir süspansiyon konforu sunuyor. Güçlendirilmiş stabilizatör çubukları ve geniş tekerlek izleri en iyi seviyede bir yol tutuşu sağlıyor.


Lastik basıncı gösterge sistemi

Güvenliğin temel unsuru olan lastik, normal bakım işlemleri sırasında çoğu kez ihmal edilir. Mégane II, bir veya birden fazla lastikte uygun olmayan basınç halinde sürücüyü uyaran bir sisteme sahip. Lastik basıncı gösterge sistemi, hafif kaçakları veya otomobilin hızı ile lastiklerin basıncı arasındaki uyumsuzluğun ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu şekilde bilgilendirilen sürücü, güvenliğini korumak ve aynı zamanda lastiklerin zamanından önce aşınmasını ve aşırı yakıt tüketimini önlemek için hemen müdahale edebiliyor.


Yüksekliği ayarlanabilir Xénon ampullü farlar

Daha iyi ışık randımanını mükemmel aydınlatma ile birleştiren Xénon ampuller aktif güvenliğe katkıda bulunuyor. Kısa huzmeli farlar için bu ampullerin kullanımı, aydınlatmada ışık akışının iki katına çıkmasını bu sayede görüş alanının genişlemesini sağlıyor. Xénon ampullerin ömrü halojen ampullere kıyasla beş kat daha uzun ve daha az elektrik gücü tüketimini sağlıyor.


Yine Mégane II’de yenilik olarak aydınlatma menzilinin artırılmasını hedefleyen bir otomatik düzenleme sistemi kullanıldı. Mégane II’de far yükseklik ayarı, huzme aydınlatma menzilinin otomobilin hızına uyarlanması amacıyla iki yasaya göre gerçekleşiyor:

30 km/saat’in altında, kısa huzmeli farlar şehir içinde yukarı doğru ışık akısını azaltmak üzere kırılır ve aydınlatma menzili bu durumda 55 m’dir.

30 km/saat’in üzerinde, kısa huzmeli farlar 71 m’lik bir aydınlatma menzili ile nominal konumdadır.


Sürüş zevkinin hizmetinde değişken elektrikli direksiyon

Mégane II standart olarak destek seviyesi hıza bağlı olarak değişen bir elektrikli direksiyon sistemi ile donatıldı. Mégane II’nin elektrikli değişken sertlik ayarlı direksiyon sistemi, asgari bir güç ile otomobilin hassas şekilde yönlendirilmesini sağlıyor. Bir destek seviyesinden diğerine geçiş kesintisiz olarak otomobilin hızına göre değişim gösteriyor. Elektrikli değişken hidrolik direksiyon, değişken hidrolik tipteki bir direksiyon sistemine göre standart parkurda ortalama 0.2 l/100 km yakıt kazancı sağlıyor.

Sürücü için özel tasarlanmış sürüş mahalli

Sürüş zevki, yol tutuş ve direksiyonun hassasiyetine olduğu kadar, aynı zamanda sürüş mahallinin prestijli görünüşüne ve ergonomisine bağlıdır. Dış dizaynın çağrıştırdığı sportiflik, «uçak» tipi el freni veya motosiklet tipi sayaç gösterge kadranları gibi yalın ve farkedilir elemanlarla sürücü etrafında bir kokpit gibi işlenmiş sürüş mahallinde de algılanıyor. Türkçe karşılama ve uyarı mesajlarını, yol bilgisayar bilgilerini ve bazı fonksiyonlardaki mod değişikliklerini bir araya getiren gösterge tablosunun ortasındaki ekrana bir göz atmak suretiyle tüm gerekli bilgilere kolayca ulaşılabiliyor. Türkçe mesaj metinleri avantajlı olarak gösterge lambalarının yerini alıyor ve sürücünün günlük yaşamını kolaylaştırıyor.


En iyi düzeyde akustik konfor

Sürüş zevkinin ve otomobilde yaşamın önemli unsuru olan aku
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>