>

DİĞER HABERLER

Olumlu düşün, genç kal

Bilim adamları, yaşlılığı geciktirmenin formülünün krem ya da haplarda değil, olumlu düşüncede olduğunu kanıtladı!
 
   
 
 
     
ABD'nin Teksas Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada hayata pembe gözlüklerle bakanların yaşlılığın etkilerini daha az hissettiği belirlendi. Yaşlılık genler ve fiziksel şartlar kadar, psikososyal faktörlerin de eseri. 'Psychology and Aging' dergisinde yayımlanan araştırmada, 1558 yaşlı izlendi. Yedi yıllık çalışmanın başlangıcında tüm katılımcıların sağlığı iyi durumdaydı. Uzmanlar bu süreçte yaşlılığın yıpratıcı etkilerini, kilo kaybı, yürüme hızı, yorulma eşiği, kuvvet kaybı gibi göstergelerle izledi. Yedi yıl boyunca hayata pozitif baktığı gözlemlenenlerin daha az yaşlanma belirtisi gösterdiği tespit edildi.

Araştırmayı yürüten Dr Glenn Ostir, olumlu duyguların vücudun kimyasal dengesini değiştirerek sağlığı direkt olarak etkilediğini açıkladı. Ostir, "Beden ve zihin arasında bir bağlantı var. Duygularımız fiziksel işleyişi ve tüm sağlığımızı etkiliyor. Bu ya bağışıklık sistemi gibi dolaysız ya da sosyal destek gibi dolaylı mekanizmalarla gerçekleşiyor" dedi.

Bana bunak deme

Aynı dergide yayımlanan bir başka araştırma ise fiziksel performansın 'zihinsel durum'dan etkilenebildiği belirlendi. Kuzey Carolina Üniversitesi uzmanları farklı yaşlarda 153 kişiye önce usta, aktif, ağırbaşlı gibi olumlu ve kafası karışık, huysuz, bunak ve güçsüz gibi olumsuz kelimeler verildi ve ardından bir hafıza testi uygulandı. Olumsuz kelimelere maruz kalanların testteki performansının düştüğü, olumlu kelimelerden sonra çok daha iyi sonuç alındığı görüldü. Uzmanlar, yaşlılara üretken ve yeterli bireyler olarak davranılmasının, karşılığık vereceğini değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Radikal

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>